Pozityvios mintys gali sukelti liūdesį

Two businessmen wearing paper bags of happy and sad faces --- Image by © Pascal BROZE/Onoky/Corbis

Tikriausiai ne kartą esate girdėję, kad pozityvaus mąstymo jėga yra raktas į sėkmę. Šiai hipotezei įrodyti yra skirta ne viena knyga. Neseniai atlikti moksliniai tyrimai atskleidžia dar vieną paslaptį – fantazijos apie nuostabią, laimingą ateitį ilgainiui tik pagilina depresijos simptomus, – rašoma psmag.com.

Psichologai G. Oettingen, D. Mayer ir S. Portnow žurnale „Psychological Science“ teigia, kad svajonės apie gerus dalykus gali turėti trumpalaikę teigiamą įtaką ir sušvelninti depresijos simptomus. Tačiau svarbu suvokti, kad fantazijos gali pastūmėti link didesnio nusivylimo – jeigu nedaromi konkretūs žingsniai tų svajonių išsipildymo link.

Siekdami išsiaiškinti, ar svajonės apie nuostabią ateitį ilgainiui nepaaštrina depresijos simptomų, psichologai atliko tris eksperimentus. Pirmiausiai buvo patikrinta tyrime dalyvavusių studentų ir moksleivių psichologinė sveikata ir įvardinti pastebimi depresijos požymiai. Pirmajame eksperimente tiriamieji turėjo įsivaizduoti 12 gyvenimiškų situacijų. Pavyzdžiui, reikėjo įsivaizduoti, kad jie paprašė užsakovų praplėsti projektą. Tiriamiesiems reikėjo parašyti, ką jie veiktų belaukdami atsakymo iš užsakovo, ir įvertinti kokios mintys suktųsi jų galvose – pozityvios ar negatyvios. Tyrimas buvo pakartotas po mėnesio.

Studentų, kurie įsivaizduodavo pozityvią scenarijaus baigtį, depresijos simptomai aprimo. Tačiau pakartojus tyrimus po mėnesio – depresyvumo požymiai buvo labiau paaštrėję tiems, kurie fantazavo apie laimingą scenarijų baigtį.

Rezultatai pasitvirtino atlikus ir kitus du eksperimentus. Viename jų dalyvavo 4-5 klasių moksleiviai, o kitame – abiturientai. 7 mėnesius jie fiksavo savo teigiamas ir neigiamas mintis bei įvaizdžius. Abiem atvejais smagios mintys tik trumpam laikui palengvindavo depresijos simptomus, tačiau ilgainiui juos tik paaštrindavo.

Tyrimo autoriai atsakingai pabrėžė, kad jie neteigia, kad pozityvus mąstymas yra depresijos priežastis. Jie teigia, kad pozityvus mąstymas nepadeda pasveikti nuo depresijos.

„Pozityvus mąstymas ir savipagalba yra 9,6 mlrd. industrija, kuri nuolat auga, – teigia tyrimo autoriai. – Mes keliame klausimą, kokia yra jos vertė  mūsų visuomenės sveikatai.“

Parengė vlmedicina.lt
Iliustracija: © Pascal BROZE/Onoky/Corbis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *