fbpx

Prisidėkime savo parašais prie iniciatyvos „Už blaivią“ – Lietuva privalo išsiblaivyti
0 (0)

Ramūnas Karbauskis  -Asmeninio archyvo nuotrauka

Niekam nekyla abejonių, kad tokie dideli alkoholio vartojimo mastai yra viena iš pagrindinių Lietuvos problemų. Tai didelis stabdys visuomenės darniai raidai, ekonomikos augimui, kokybiškos ir sveikos gyvenimo trukmės prailginimui. Lietuvos gyventojų bendroji gyvenimo trukmė yra viena iš trumpiausių Europos Sąjungoje, gyvenimą slegia įvairios ligos, kurių galima išvengti. Kreipiuosi į visus geros valios žmones, kurie jaučia atsakomybę dėl šalies ateities, mato ją kaip blaivią ir klestinčią šalį: kviečiu prisidėti savo parašais, parašų rinkimu, informacijos sklaida prie iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ užmojo iš esmės pakeisti Alkoholio kontrolės įstatymą surenkant per 50 tūkstančių parašų. Šiandien iniciatyvinei grupei Vyriausiojoje rinkimų komisijoje išduodami parašų rinkimo lapai, bus galima pasirašyti ir elektroniniu būdu. Parašus būtina surinkti iki gegužės 14 dienos.

Dėkoju Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovui profesoriui Aurelijui Verygai, už pastangas ruošiant Alkoholio kontrolės įstatymą, kuris sistemiškai spręstų alkoholio vartojimo, pardavimo bei reklamos problemas. Po tokios redakcijos įstatymo priėmimo, alkoholio vartojimo kreivė neišvengiamai kristų žemyn, o valstybėje atsirastų instrumentai, leidžiantys realiai kontroliuoti alkoholio vartojimą. Dėkoju kolegoms iš iniciatyvinės grupės, kurie pasiryžo susitelkti, siekiant Lietuvos Respublikos Seimą priversti svarstyti parengtą įstatymą.

Ar aš turiu iliuzijų, jog šis Seimas turės politinės valios spręsti alkoholio kontrolės klausimus? – Neturiu. Tačiau manau, jog tokio įstatymo svarstymas šiame Seime, palengvins kelią į jo priėmimą po būsimų Seimo rinkimų. Šalia emigracijos, socialinės atskirties klausimų, alkoholizmas yra viena didžiausių problemų mūsų visuomenėje. Artinantis Nepriklausomybės atkūrimo dienai, Seime vykusioje konferencijoje „Ką daryti, kad Lietuva neišsivaikščiotų” pasakiau, jog realus kiekvieno mūsų veiksmas, siekiant išsaugoti mūsų tautą, turėtų būti aktyvus prisidėjimas prie parašų rinkimo akcijos, dėl alkoholio kontrolės įstatymo pataisų.

Šiai dienai yra tiksliai žinoma, jog per 10 metų į ligonines, dėl alkoholinio apsinuodijimo prieš kominėje arba komos būsenoje pristatytų vaikų iki keturiolikos metų skaičius padidėjo 20 kartų, todėl negalima nei sekundei suabejoti būtinybe nedelsiant imtis veiksnių priemonių. Kaip pavyzdys, įstatyme įrašoma nuostata, jog alkoholis nebus parduodamas asmenims jaunesniems kaip 20 metų. Tai būtina padaryti siekiant, kad alkoholio legaliai negalėtų įsigyti moksleiviai.

Pagal įstatymo keitimo projektą, visiškai uždraudžiama alkoholio reklama, alkoholio prekyba bus vykdoma tik specializuotose parduotuvėse, bus sutrumpintas alkoholio prekybos laikas. Šiame įstatyme dar nešnekama apie alkoholio prekybos valstybinį monopolį, kaip tai yra Skandinavų valstybėse, bet tai tikrai bus viešo aptarimo klausimas po artėjančių Seimo rinkimų. Taip pat būtina ženkliai kelti akcizus alkoholiniams gėrimams, kad didėtų šių produktų kainą ir mažėtų jų vartojimas, kad alkoholiniai gėrimai nekainuotų pigiau nei sultys. Iš surenkamo akcizo reikia finansuoti socialinę blaivybės reklamą žiniasklaidoje, švietimo programas. Manau, mes jau esame pribrendę šią baisią problemą išspręsti iš esmės.

Ramūnas Karbauskis yra blaivybės puoselėtojas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

3 Responses

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.