Psichologės patarimai: kaip nuspręsti, ar darytis abortą?
0 (0)

Norėčiau išgirsti profesionalo nuomonę. Man 22 metai. Jau turiu beveik 3 metų sūnų. Šiuo metu studijuoju universitete, o mano draugas uždarbiauja Anglijoje. Jis vienintelis uždirba pinigus šeimai išlaikyti. Kadangi iki nėštumo nedirbau, pinigų už vaiką negaunu.

Dabar sužinojau, kad laukiuosi antro vaikelio. Nežinau ką daryti: gimdyti, ar nutraukti nėštumą. Vien nuo minties apie abortą darosi negera. Tačiau gimdydama nepasielgsiu geriau. Mūsų finansinė padėtis itin sunki, o jau ir taip turime mažą vaiką. Be to, iki studijų pabaigos liko dar pusantrų metų. Nebežinau, ką daryti… Prašau, padėkite.

nestumas

Atsako psichologė Rita Matulaitienė:

Rašote, kad nebežinote ką daryti. Tai rodo, kad išgyvenate nelengvą – egzistencinę gyvenimo situaciją. Todėl, nors prasidėjęs nėštumas spaudžia spręsti reikalą nedelsiant, skubėti kaip tik nederėtų. Dabar svarbu duoti sau laiko ir giliai pasverti būtiną sprendimą. Spręsti turime nuolat – kiekvienu priimtu sprendimu kuriame savo ateitį, savo gyvenimą. Galbūt, ankstesni jūsų sprendimai nebuvo nuodugniai apmąstyti, todėl dabartinė gyvenimo situacija iškilo, kaip reikalaujanti atsakingo ir išsilavinusio suaugusio žmogaus apsisprendimo.

Bandykime kartu ieškoti geriausio sprendimo, klausdamos, ko ši situacija reikalauja iš jūsų? Kokios galimybės joje slypi?

Jei ryšitės gimdyti antrąjį savo vaiką:

 • Galite suteikti galimybę savo sūnui turėti brolį ar seserį;
 • Galite turėti keletą vaikų (ar kada svarstėte kiek norėtumėte turėti vaikų, ir kam jie jums reikalingi? Ar jums patinka būti mama? Kuo jūsų antrasis, dar negimęs vaikas skiriasi nuo pirmojo? Ar jums svarbu, kad lietuvių pasaulyje būtų kuo daugiau?);
 • Galite su antro vaiko gimimu sustiprinti jūsų ryšį su vaikų tėvu;
 • Gali tekti atsidėti tik vaikų auginimui ir atidėti studijas (iki baigimo pritrūks apie pusę metų);
 • Galite pirmojo vaiko daiktus panaudoti, augindama antrąjį (taip sumažindama piniginių lėšų trūkumą pragyvenimui);
 • Gali būti labai sunku (nors jau nelengvai gyvenate 3 metus – kažkaip studijuojate, auginate sūnų, o draugas dirba Anglijoje);
 • Galite atsakingai saugotis kitų nėštumų;
 • Galite labiau užsigrūdinti, pasitikėti gyvenimu ir žinoti, kad gyvenimas nuolat keičiasi ir atneša vis naujas galimybes, jei būsite pasirengusi nuolat jų ieškoti ir įžiūrėti;
 • Galite palūžti nuo sunkumų (jei neieškosite veiksmingos pagalbos, pavyzdžiui, įmanomų piniginių pašalpų ar galinčių realiai padėti žmonių);

Kokias dar galimybes matote jūs pati?

Jei nutrauksite nėštumą:

 • Galite gyventi lengviau materialiai (nors gali kamuoti kaltės jausmas, nes rašote, kad net negera pagalvoti apie abortą);
 • Galite, galbūt, išvengti draugo ir kitų artimųjų priekaištų;
 • Galite užbaigti studijas ir, galbūt, greitai įsidarbinti;
 • Galite (jei šiuo metu motinystė tikrai jums nėra aktuali, apmąstyti savo gyvenimo tikslus, pašaukimą);
 • Galite su antro vaiko gimimu susilpninti jūsų ryšį su vaikų tėvu;
 • Galite daugiau nebesusilaukti vaikų, nors ir būsite suplanavusi (tokia gyvenimo malonė gali nebepasikartoti);
 • Galite gyventi maloniau, mažiau įsipareigojusi;

Kokias dar galimybes matote jūs pati?

Ką jaučiate kai galvojate apie kiekvieną iš šių galimybių? Kaip jausitės jei tai padarysite? Ką jausite, jei to nepadarysite? Kaip jausitės po kurio laiko (po dienos, savaitės, mėnesio…) jei tai padarysite? Kaip jausitės po kurio laiko (po dienos, savaitės, mėnesio…) jei to nepadarysite?

Pasirinkite geresnę galimybę duotomis sąlygomis. Ką pagal jūsų sąžinę būtų teisinga padaryti? Kaip vertinsite save, jei tai padarysite? Kaip atrodysite savo pačios akyse? Ar tikrai tai yra jūsų sprendimas? Ar jus kažkas verčia? Ar laisvanoriškas jūsų pasirinkimas? Ar jūs pati to norite? Žinoma, būtinai pasitarkite su draugu ir kitais jums svarbiais žmonėmis. Tačiau galutinis sprendimas turi būti jūsų. Jei pasiduosite kieno nors įtakai, vėliau greičiausiai nusivilsite ir gailėsitės.

Apgalvokite, kaip geriausiai įvykdyti savo sprendimą. Kas pasikeis jūsų gyvenime (pasaulyje taip pat), jei tas sprendimas bus įgyvendintas? Kas gali trukdyti įgyvendinti šią galimybę? Kaip, kokių priemonių ėmusis galite tai padaryti geriausiu būdu? Ar tie būdai tinka jūsų asmenybei? Dėl ko jūs tai norite padaryti? Kaip tai paveiks jūsų ir kitų žmonių gyvenimus?

Kaip matote jūsų laukia nelengvas ir svarbus sprendimas. Žymus psichologas Viktoras Franklis yra pasakęs: kai žinai dėl ko – visada rasi, kaip tai padaryti.

Šaltinis:
lrytas.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

9 Responses

 1. parašė:

  Motina, nužudžiusi savo negimusį kūdikį, niekuomet negalės jo ištrinti iš savo sąžinės. Jo vaizdas lydės iki gyvenimo pabaigos. Ši žaizda – visam gyvenimui. Išsaugokite šią Dievo jums duodamą dovaną – kūdikį ir tikrai būsite laimingesnė, nei jo netekusi. Viskas gyvenime išsprendžiama, nors ir atrodo baisu. Po aborto sugriūva viskas: šeima, meilė, sveikata,vaikų gyvenimai, karjera ir kt. Atsiprašykite savo leliuko už tai, kad norėjote jį nužudyti ir gyvenkite išmintingai toliau. Turėsite nuostabų mažylį, būkite stipri…

 2. Lina parašė:

  Gal skambės žiauriai, bet ne visi tokias patirtis prisimena vien su skausmu, tačiau kaip pamoką. Tai veda eiti pirmyn, siekti daugiau, kad laukiamam vaikui būtų galima suteikti visa kas geriausia. Klysta tie, kurie sako, kad vaikui daug nereikia. Reikia visko, vien meile sotus nebūsi. O pasmerkti save skurdui labai lengva…

 3. DVL parašė:

  to As eikit savo realiginiu fanatiku agitacijas pasave namie ir skelbkit !!! nevieta cia tam

 4. Aistė parašė:

  Abortas – labai rimtas ir skausmingas sprendimas. Bet pagal lietuvos įstatymus, moteris turi teisę į savo kūną ir su juo gali daryti ką nori. Kad ir ką nuspręstum, tai bus teisinga, nes niekas kitas už tave geriau nenugyvens tavo gyvenimo.

  Aš asmeniškai esu visom keturiom prieš abortą, nors ir vaikas nėra pageidaujamas, kokią mes teisę turime atimti iš jo šancą į gyvenimą? Kuo jis nusikalto? Blogiausiu atveju galima atiduoti į vaikų namus, vis geriau nei nutraukti gyvybę… Gal jam bus sunku, o gal pasiseks ir pasieks aukštumų, net ir blogiausiomis sąlygomis. Nesuteikus galimybės, niekada nesužinosim.

  Pritariu psichologei, kad tokiems sprendimams reikia laiko, patariu labai gerai pagalvoti, sudėlioti už ir prieš, atsakyti į psichologės pateiktus kalusimus ir būtinai pasitarti su artimaisiais. Sėkmės.

  PS. Šiame puslapyje yra labai geras straipsnis apie abortą.

 5. DS parašė:

  „Jis vienintelis uždirba pinigus šeimai išlaikyti. Kadangi iki nėštumo nedirbau, pinigų už vaiką negaunu”
  – Tai yra tavo draugo pareiga, rūpestis ir džiaugsmas aprūpinti tave. Sveikai mastantis ir mylintis tave vyras niekada neleis taip žaloti savo moterį.
  Įsiklausyk į psihologės mintis, o ypatingai į tai, kad:

  Galite daugiau nebesusilaukti vaikų, nors ir būsite suplanavusi (tokia gyvenimo malonė gali nebepasikartoti)

  Tokiu atveju dabartinė padėtis atrodytų tik niekas, tada įvertintumei kokia laimė ir stebūklas, kad galėjai turėti vaiką.

  Kokia draugo nuomonė ar jis apskritai yra informuotas apie kūdikį?
  Savo moterį mylinčiam vyrui paprastai yra didžiausia šventė ir gyvenimo variklis, dėl kurio padarys įmanomus ir neįmanomus dalykus, kad suteikti savo vaikui gyvenimą, o moteriai reikiamas salygas.
  Iš tavo laiško visiškai aiškus tavo tikrasis noras išsaugoti nėštumą, tad įsiklausyk į save, saugok savo sveikatą, o vėliau kai pamatysi tai ko dabar nematai (dėl jauno amžiaus) nustėrsi kokią klaidą būtumei padariusi dėl neapdairumo.
  colway@eircom.net

 6. na jau ne parašė:

  tik pati gali zinoti, kaip pasielgti. Niekas nepalengvis sitos apsisprendimo nastos. ir nereiktu tokiu dalyku klausti, nes tik sunkiau apsispresti. Sprendimas, kaip ir gyvenimas -tamstos. Vyrui priklauso antra atsakomybes puse, taip kad perpus lengviau. Bet tik tiek.

 7. jie parašė:

  • Labas! Atlieku tyrimą „Žinios apie abortus”. Prašau tavęs labai užpildyk anketėlę! Tikrai neužtruksi! AČIŪ! Dalinkis anketa su draugais, kaimynais, bendradarbiais, tėvais, seneliais, broliais, darbdaviais. AČIŪ!
  http://apklausa.lt/f/zinios-apie-nestumo-nutraukimus-abortus-er6n8wt/answers/new.fullpage

 8. ne psichologė, bet mama parašė:

  Na, tokius šaltakraujiškus pasvarstymus „už” ir „prieš” būsimą vaiką, mano manymu, morališkai legalu daryti tik planuojant tą vaikelį, t.y. prieš pastojant. O kai gyvybė jau yra, sparčiai vystosi, kasdien vis sudėtingėja, jau turi plakančią širdį, tokioj situacijoj patarimas: „neturi skubėti, kruopščiai apsvarstyk” yra ne vietoj ir ne laiku. Pirmiausiai moteris turi suvokti, kad tas vaikas JAU yra. čia ne kokia psichologinė, hipotetinė ar dar kokia problemėlė, o reali GYVYBĖ. Tas būsimas vaikas jau turi visą genetinį kodą, taigi, jau yra kažkuo panašus į mamą, kažkuo – į tėtį, jis JAU yra jūsų vaikas, nepaisant to nužudysite jį ar ne. Žinote, pasakysiu dar tiesiau – jeigu jau taip sunku gyventi jūsų šeimai, tai atsikratykite ir pirmojo vaiko :) psichologė jums visą sąrašą privalumų pateiks, kai nei vieno vaiko šeimoje nebus, jeigu jūs jau tokiu būdu sprendžiate šeimos sunkumus. Nu ir iš viso, galų galiausiai, nu atiduokite tą gimusį vaikelį į gyvybės langelį – tai vis geresnė lemtis negu būti nužudytam pačios motinos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.