Skaitmeninė priklausomybė silpnina žmogaus atmintį
0 (0)

komunikacija

Tyrimas atskleidė, kad pernelyg dažnas kompiuterių ir įvairių paieškos sistemų naudojimas silpnina žmonių atmintį: visuomenė jau įprato naudotis skaitmeniniais įrenginiais kaip savo pačių smegenų „papildymu“.

Studija parodė, kad daugelis žmonių, kurie naudojasi kompiuteriais, nesistengia įsiminti aplinkinės informacijos.Daugelis suaugusiųjų, kurie vaikystėje galėjo prisiminti savo telefono numerius, dabar negali prisiminti savo dabartinės darbovietės arba šeimos narių numerių.

Dr. Maria Wimber iš Birmingemo universiteto pristatė informacijos ieškojimo tendenciją, kuri neleidžia kauptis ilgalaikiams prisiminimams.

Tyrime, nagrinėjusiame atminties ypatumus, dalyvavo 6 tūkst. suaugusiųjų iš Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo. Pasak tyrimo išvadų, daugiau nei trečdalis tirtų asmenų pirmiausia informacijos ieško kompiuterinėse sistemose.

Jungtinė Karalystė – lyderė: daugiau nei pusė šios šalies tyrimo dalyvių visų pirma atsakymų ieško internete.

Tačiau studija rodo, kad toks informacijos ieškojimas turi ilgalaikį poveikį atminties vystymuisi, nes tokia „mygtukinė“ informacija dažnai labai greitai pamirštama.

„Mūsų smegenys stiprina atmintį kiekvieną kartą, kai ją iškviečiame, ir tuo pačiu metu skatina pamiršti nereikšmingus prisiminimus, kurie mus blaško“, – sako dr. M. Wimber.

Ji sako, kad mėginimas prisiminti kokią nors informaciją yra labai efektyvus būdas lavinti atmintį. Priešingai, jei pasyviai kartosime informaciją, pavyzdžiui, pakartotinai ieškosime jos internete, nesukursime tvirtos ir ilgalaikės atminties.

Ištyrus Jungtinės Karalystės suaugusiuosius paaiškėjo, kad 45 proc. jų nuo 10 metų amžiaus gali prisiminti savo namų telefono numerį, 29 proc. gali prisiminti savo vaikų telefono numerius, o 43 proc. gali prisiminti savo darbovietės telefono numerio skaičius.

Kaip parodė apklausa, gebėjimas atsiminti partnerio numerį Jungtinėje Karalystėje buvo žemesnis nei bet kur kitur Europoje. Čia savo partnerio telefono numerį žinojo 51 proc. gyventojų, o Italijoje – beveik 80 proc. apklaustųjų.

Kibernetinio saugumo firmos „Kaspersky Lab“ atstovai teigia, kad žmonės jau įprato naudotis kompiuteriniais įrenginiais kaip savo pačių smegenų „papildymu“.

Tai apibūdina skaitmeninės amnezijos fenomeną, kuris pasireiškia, kai žmonės yra pasirengę pamiršti svarbią informaciją dėl to, kad yra įsitikinę, jog gali bet kada paimti ją iš skaitmeninio prietaiso.

Šaltinis: bbc.com
Parengė: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.