Tampant suaugusiuoju: ką verta žinoti?

jaunimas

„Suaugystė“ [adolescence] – sunkiai apčiuopiamas ir apibrėžiamas tarpsnis. Tai toks metas paauglio gyvenime, kai esi dar nesuaugęs, bet jau ir nebe vaikas, tarpsnis, kai gyvenimas pilnas stebuklų ir galimybių, o kartu kupinas širdį veriančių jausmų ir suvokimų. Šis tarpsnis – nemenkas iššūkis tiek pačiam paaugliui, tiek jo tėvams.

Dažniausiai paaugliai svajoja apie metą, kai jiems sukaks aštuoniolika arba kai jie išsikraustys iš tėvų namų, nes, atrodo, kad iš karto taps suaugusiaisiais, galės elgtis pagal savo supratimą, bus laisvi, užkariaus pasaulį. Įprastai vyresniųjų patarimai jiems atrodo nereikšmingi, ir tai yra visiškai natūralu ir dėsninga.

Apie tėvystės iššūkius rašančiame tinklalapyje parent.co pateikiami dalykai, kuriuos tėvai norėtų perduoti savo vaikams kaip tam tikras žinias apie suaugusiųjų gyvenimą. Juk daugeliu atvejų vaikai nelinkę klausytis gyvenimiškų tėvų patarimų, tad tinklapio autoriai surašė ne konkrečius pamokymus, o rūpesčiu ir meile grįstus patarimus apie buvimą žmogumi šiame pasaulyje.

Kaip teigia straipsnio autoriai, svarbu nepamiršti to, jog gyvenimas pats savaime nėra nei geras, nei blogas. Tai, ką gyvenime darome, kaip reaguojame į įvykius, kaip bendraujame su aplinka – tai ir kuria tą neapibrėžtąjį gyvenimo gerumą arba blogumą. Du žmonės, atsidūrę tose pačiose aplinkybėse, gali pasielgti visiškai skirtingai. Kiekvienas priimame sprendimus dėl to, kaip reaguosime į aplinkybes, įvykius, žmones. Lygaus kelio tikriausiai nebus, ir suklupus – o suklumpame be išimties visi – svarbu keltis, nusipurtyti dulkes ir tęsti kelionę.

Nėra taisyklių, kaip būti suaugusiuoju. Tačiau verta įsiminti tam tikras bendražmogiškas tiesas, kurios virsmą suaugusiuoju gali praturtinti ir būti viltimi bei atrama suklupus, pasimetus ar nepasirenkant kelio.

Nepaneigiama ir tai, jog šios tiesos, ši išmintis verta prisiminti ir patiems suaugusiesiems, pernelyg užstrigusiems teisuoliškume ar pasimetusiems gyvenimo kelyje ir ieškantiems išeities.

Gyvenimas yra nesąžiningas

Gyvenimas yra gyvenimas. Net kai viską darai teisingai, nebūtinai viskas bus taip, kaip tikiesi. Išsvajotas paaukštinimas ar galimybė gali atitekti kam nors kitam. Kai kurie gimsta aprūpinti dalykais ir galimybėmis kone visam gyvenimui, kiti kelią visur turi skintis ir užsitarnauti patys. Galbūt tai atrodo neteisinga, tačiau gyvenimas toks jau yra. Mes neturime galių kontroliuoti visko, kas mums gyvenime nutinka, tačiau turime galią rinktis, kaip reaguoti į aplinkybes ir gyvenimo nesąžiningumą.

Jei nori būti suaugusiuoju – elkis kaip suaugusysis ir prisiimk suaugusiojo atsakomybes

Suaugus – daug laisvių, tačiau kiekviena laisvė neatsiejama nuo atsakomybės. Būdami suaugę, turite daryti ir dalykus, kurių daryti nenorite ir spręsti problemas, kurių nenorite spręsti. Reikia išmokti su tuo susitaikyti, priimti, nes tai – neatsiejama gyvenimo dalis.

Būdamas suaugusiuoju nenustoji augti

Tapsmas suaugusiuoju susijęs su nuolatiniu augimu ir mokymusi. Džiaukitės kasdien išmokdami kažką naujo, kelkite sau iššūkius padaryti daugiau, nei manote esant įmanoma, ir būkite atviri naujiems suvokimams apie gyvenimą. Po dvidešimties metų norėsis būti išnaudojus visas turėtas gyvenimo galimybes.

Jei prisivirei košės – mokėk ją išsrėbti

Tai – ne apie buities darbus (bet taip, turite mokėti tvarkyti namus ir pasikloti lovą), o apie atsakomybės už savo klaidas prisiėmimą. Visi darome klaidų ir jos – neatsiejama brendimo, augimo dalis, tačiau asmeninės atsakomybės už jas prisiėmimas ir gebėjimas jas atitaisyti ar už jas atsiprašyti – štai tikroji branda.

Galimybės nekrenta į glėbį, tačiau jos visad pasiekiamos ranka

Tik nuo jūsų priklauso, dėl kokių galimybių stengsitės ir kiek galite padaryti, idant jos išsipildytų.

Tarp „negaliu“ ir „nedarysiu“ yra didelis skirtumas

„Nedarysiu“ reiškia pasirinkimą nedaryti kažko, ką galime padaryti arba ko galime išmokti. Kaskart paklauskite savęs – visiškai atvirai – ar tai kažkas, ko tiesiog nenorite daryti, ar kažkas, kam išties neturite jokių gabumų ar įgūdžių? Dažniau keiskite „nedarysiu“ į „darysiu“ ir pamatysite, kiek daug dalykų iš tiesų galite padaryti naudodamiesi turimos žiniomis bei įgūdžiais bei išmokdami naujų.

Sėkmingi žmonės daro dalykus, kurių nesėkmingieji nedaro

Jei nenorite daryti, kas darytina arba svarbu tam, kad jums pasisektų – jums ir nepasiseks. Jei kažkas yra tikrai verta pasiekti / turėti (mokslinis laipsnis, naujas verslas, sveikata ir pan.) ir pakankamai labai to norite, jokie pasiteisinimai ar kliūtys kelyje jūsų nesustabdys nuo tikslo (pa)siekimo.

Leiskite sau patirti: išbandykite viską, ką galite, ir nebijokite susimauti

Jei kažko niekada nebandėte, kaip galite sakyti, kad to nemėgstate ar jums tai nepatinka? Kai kurie didingiausi gyvenimo įvykiai nutiks tuomet, kai sakysite „taip“. Nesėkmių baimė stabdo nuo veiksmų, kurie gali atnešti sėkmę. Net jei susimaunate, išmoksite vertingų gyvenimo pamokų, kurios suteiks patirties stengiantis dėl kitų tikslų.

Į ką koncentruositės, tą ir pritrauksite

Taip, jūs turite galią pritraukti tai, ko norite. Jei norite teigiamų dalykų gyvenime, koncentruokitės į viską, kas yra pozityvu.

Būkite tas kažkas

Nelūkuriuokite, kol kažkas kitas kažką padarys – imkitės veikti ir būkite tas kažkas.

Kasdien padarykite ką nors gero

Kai esate geras kitiems, gėris grįžta į jūsų gyvenimą.

Būkite dėkingi

Visuomet yra už ką būti dėkingiems. Kuo dėkingesni jausitės už tai, ką turite, tuo mažiau reikės ieškoti priežasčių būti laimingiems.

Gyvenime nutinka blogų dalykų

Visiems pasitaiko ir blogų akimirkų, ir situacijų, ir blogų dienų. Neleiskite šiems blogiems dalykams formuoti jūsų požiūrio į gyvenimą. Nepamirškite, kad gerų dalykų – apstu.

Verkti normalu

Net stipriausi žmonės verkia. Leiskite sau patirti verksmą ir žinokite, kad verkti ir jausti skausmą yra normalu. Tai tiesiog žmogiška.

Nesigėdykite savo praeities ar padarytų klaidų

Praeities pakeisti negalite, tačiau turite iš jos pasimokyti. Neleiskite gėdai užvaldyti jūsų gyvenimo – bene visi esame gyvenime padarę dalykų, kuriuos norėtume pamiršti.

Mokykitės atleisti sau ir kitiems

Visi darome klaidų, nėra tobulų žmonių. Atleisti – nereiškia užmiršti. Atleidimas suteikia jums laisvę paleisti neigiamus jausmus, kad galėtumėte judėti pirmyn, vadovaudamiesi švariu ir sveiku protu bei širdimi.

Rūpinkitės savimi

Šiame gyvenime turite tik šį vieną kūną, tad rūpinkitės juo. Sveikai maitinkitės, mankštinkitės, reguliariai tikrinkitės sveikatą, leiskite sau paliūdėti, medituokite, bendraukite su širdžiai mielais žmonėmis. Sulaukę vidutinio amžiaus, būsite sau už tai dėkingi, pamatysite.

Aistringai ką nors mėkite ar domėkitės

Turėkite pomėgį. Aistra yra pozityvaus gyvenimo variklis, ir be to, turėdami pomėgių, būsite įdomesni kitiems.

Nelyginkite savęs su kuo nors kitu

Kiekvienas turi savo talentą, gebėjimus ir gyvenimą su visomis jo aplinkybėmis. Stenkitės būti geresni patys, nelygindami savęs su kitų gerumu. Jei to nepamiršite, gyvenimas bus daug laimingesnis.

Jūs esate verti meilės

Tai bene svarbiausias dalykas, kurį turite žinoti. Jūs esate verti meilės ir turite labai daug ką pasiūlyti pasauliui. Neleiskite niekam su jumis blogai elgtis ar įtikinti jus, kad jūs nesvarbūs ar negebantys. Gimėte į šį pasaulį tikslingai ir galite padaryti pasaulį geresnį, nei jį radote.

Pagal parent.co parengė Diana GancevskaitėBernardinai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *