Užsibuvimas patalpose skatina trumparegystę

binoculars-485855_640

Tikrinant vaikų sveikatą labai svarbu atkreipti dėmesį į akių būklę. Besimokant joms tenka didžiulis krūvis, o dažniausia akių rykštė – trumparegystė. Prognozuojama, kad 2050 metais ši liga palies pusę pasaulio gyventojų. Australų mokslininkai yra pasiūlę šio epidemijos problemos sprendimo raktą.

Bent valandai ištrūkti į lauką 

Trumparegystė labiau progresuoja vaikams, kurie mažai būna lauke ir pakankamai negauna dienos šviesos. Tokią išvadą padarė Kvinslendo technologijų universiteto (Australija) mokslininkai, atlikę ilgą tyrimą.

Jie nustatė, kad vaikams, norint išvengti trumparegystės, reikėtų kasdien būti lauke mažiausiai po valandą, dar geriau – po dvi valandas.

Specialistai nusprendė, kad tai yra miopijos epidemijos stabdymo raktas. Anot jų, darbas su kompiuteriu tiesiogiai neskatina trumparegystės, tačiau tai vis labiau pailgina vaikų buvimo patalpose laiką. Ilgiau būti lauke mokslininkai rekomendavo ir jau sergantiems trumparegyste vaikams.

Atlikdami eksperimentą specialistai tiriamiesiems ant rankų uždėjo šviesos daviklius, kurie fiksavo ne tik apšvietimo lygį, bet ir fizinį aktyvumą. Tokias apyrankes vaikai nešiojo po dvi savaites šiltuoju ir šaltuoju sezonų metu. Tai leido ištirti dienos šviesos poveikį organizmui. Vaikų, kurie mažiau laiko praleisdavo lauke, akys vystėsi greičiau. Todėl greičiau progresavo ir trumparegystė.

Pavyko sumažinti sergamumą

Panašus eksperimentas buvo atliktas pernai Kinijoje. Jo metu Sun Jatseno universiteto mokslininkai ištyrė du tūkstančius pirmaklasių. Kontrolinės grupės moksleiviams visos pamokos vykdavo mokyklos patalpose, o eksperimentinei grupei po vieną pamoką organizuodavo lauke.

Po trejų metų pirmojoje grupėje trumparegyste sirgo beveik 40 proc., o antrojoje – 30 proc. vaikų. Specialistai tokį rezultatą susiejo su natūralaus apšvietimo naudos ir mažesnės akomodacijos spazmo rizikos veiksniais.

Įspėjo dėl laukiančios krizės

Trumparegystė yra akių liga, dėl kurios pacientas ryškiai nemato toliau esančių objektų, o arti esantys objektai regimi gerai. Brieno Holdeno Regėjimo instituto tyrėjai Sidnėjuje (Australija) šiemet paskelbė, kad trumparegyste iki 2050-ųjų susirgs pusė pasaulio gyventojų, kas dešimtas gali tapti aklu. Mokslininkai tokią išvadą padarė, išanalizavę 145 tyrimų, kuriuose dalyvavo 2,1 mln. žmonių, duomenis.

Specialistų nuomone, trumparegystės epidemiją sukelia darbas patalpose, bloga mityba, o taip pat – paveldimumas. Įgimta trumparegystė, kuri atsiranda iki 5 metukų amžiaus, beveik 70 proc. atvejų yra paveldėta. Sunkios trumparegystės komplikacijos gresia aklumu.

Tel Avivo universiteto (Izraelis) mokslininkai yra nustatę, kad trumparegystės rizika 24 proc. sumažėja žiemą gimusiems vaikams. Jie geriau mato toliau esančius objektus nei gimę vasarą. Tai buvo aiškinama tiesioginiu saulės spindulių poveikiu.

Verta žinoti
Trumparegystė dažniau vystosi patiriantiems didelį akių krūvį vaikams – kai iš arti žiūrima į smulkius vaizdus.
Dažniausiai trumparegystė susiformuoja iki aštuoniolikos metų amžiaus.

Vaikas skaityti turi sėdėdamas prie tinkamo apšvietimo, būtina daryti pertraukėles.
Skaityti ar žiūrėti į paveikslėlius reikia daugiau nei 30 cm atstumu nuo vaiko akių.
Vaikui iki 5 metų amžiaus prie kompiuterio nereikėtų būti ilgiau nei 20 min., vyresniajam – ne ilgiau nei valandą.

Aigustė Tavoraitė | lsveikata.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *