Vaiko šlapinimosi sutrikimai

brussels-1017986_1920

Vaiko šlapinimosi sutrikimai – ne tik fiziologinė, bet ir socialinė problema. Šeima neretai tai slepia, neskuba ieškoti specialistų pagalbos. Kaip padėti atžalai įveikti šią nemalonią sveikatos bėdą?

Kada dar norma?

Naktinis šlapinimosi sutrikimas vargina kas penktą vaiką. Maždaug apie 5–10 proc. mažųjų pacientų nevalingai pasišlapina dieną. Šį sutrikimą gali lydėti ir rimtesnės šlapimo organų infekcijos arba tuštinimosi sutrikimai.

„Tačiau tėveliams būtina įsidėmėti, jog visiškai normalu, jei iki penkerių metų amžiaus vaikas, neturintis šlapimo takų infekcijos ar įgimtos inkstų patologijos, kartais pasišlapina naktį į lovą arba dieną į kelnaites. Šie sutrikimai yra traktuojami kaip galima liga, jei vargina jau vyresnio amžiaus vaiką“, – pabrėžė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos Nefrologijos sektoriaus vadovė dr. Jūratė Masalskienė.

Kreiptis į specialistą reikėtų paskubėti, jei vaikas naktį pasišlapina dažniau nei kartą per mėnesį ir dažniau nei 3 kartus per 3 mėnesius bei nėra buvę ilgesnio nei pusės metų sauso periodo. Naktinė enurezė dažniau vargina berniukus, dieninė – mergaites.

Priežasčių – ne viena

Didžiausią įtaką šiems sutrikimams atsirasti turi genetiniai veiksniai. „Yra nustatyti tam tikri genai, nulemiantys, ar vaikas turės naktinę enurezę. Taigi dažniausiai vienas tokio vaiko tėvų, dažniau – tėtis, taip pat bus turėjęs tokią problemą vaikystėje“, – sakė vaikų gydytoja nefrologė.

Šlapimo nesulaikyti vaikas gali ir dėl įvairiausių šlapimo pūslės patologijų – ji gali būti per mažo tūrio arba labai jautri. Tačiau neretai šlapimo pūslė gali būti visiškai sveika, o daug šlapimo nakties metu pagaminama dėl hormonų sutrikimo.

„Taip nutinka, kai skysčių balansą organizme ir šlapimo išsiskyrimo kiekį reguliuojančio antidiurezinio hormono vakare nėra pagaminama pakankamai. Tuomet vaikas į lovą gali pasišlapinti net po kelis kartus“, – aiškino J.Masalskienė.
Gydytoja pastebėjo, kad reikšmės šlapimo nelaikymui rastis turi ir miego sutrikimai, kuriems nustatyti pastaruoju metu pradedama skirti ypač daug dėmesio.

Tinkamai nuteikti psichologiškai

Kaip pavyks suvaldyti šį sutrikimą, labai priklauso ne tik nuo paties vaiko, bet ir tėvų.
„Pirmiausia jie neturėtų bausti vaiko, kad jis pasišlapino į lovą. Atžalą reikėtų paskatinti, sugalvoti mažas dovanėles, jei vaikas atsibunda sausas, pats sugeba atsikelti, nueiti į tualetą. Psichologija čia užima labai daug vietos – nuo tinkamo nusiteikimo labai priklauso ir gydymo efektyvumas“, – sakė vaikų nefrologė.

Taip pat specialistė patarė tėveliams vesti specialų dienyną – pažymėti sausas ir šlapias dienas. „Kartais ir patys vaikai nupiešia saulytę arba debesėlį su lašeliu, priklausomai kaip pavyko išmiegoti naktį. Tėveliai savo ruožtu turi akcentuoti, kad gerai, kai šviečia kuo daugiau saulyčių ir reikia dėl to pasistengti“, – kalbėjo J.Masalskienė.

Vienas gydymo metodų – šlapinimosi žadintuvas. Jis įsijungia vos tik vaikas pasišlapina naktį į lovą – impulsą duoda įsegti į vaiko kelnes specialūs davikliai. Ši priemonė tinka šiek tiek vyresniems, stipriai motyvuotiems vaikams.

Būtinas skysčių balansas

Taip pat gydytoja patarė stengtis nesegti atžalai nakčiai sauskelnių. „Taip tarsi paslepiama problema – jei lova sausa, vadinasi, viskas gerai. Tačiau manoma, kad sauskelnių dėvėjimas mažina vaiko motyvaciją išlikti sausam“, – sakė J.Masalskienė.

Be to, tokių sutrikimų turintiems vaikams būtinas griežtas skysčių režimas. Ypač tai aktualu kalbant apie jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus. „Didžiausią kiekį skysčių vaikai suvartoja vakare namuose sugrįžę po mokyklos ir būrelių. O tokiems vaikams du trečdalius skysčių turėtų gauti iki 17 val. Vėliau, jei labai norisi, galima išgerti labai nedaug. Jokiais būdais negalima gerti vakarais, prieš pat miegą. Ypač netinka saldieji gėrimai, jie itin skatina šlapimo gamybą“, – patarė gydytoja.

Verta žinoti

Norint paskirti konkretų medikamentinį gydymą, vaikui duodamas pildyti šlapinimosi ir tuštinimosi dienynas – savaitę laiko jis turi matuoti šlapimo kiekį ir dažnį, kiek šlapimo išskiriama nevalingai nakties metu.

Aigustė Tavoraitė | lsveikata.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *