fbpx

Vaikų šampanas – socialiai neatsakinga prekė
0 (0)

Socialinė verslo atsakomybė nėra vien tušti žodžiai. Todėl sutariama, jog reklama turi būti itin atsakingai kuriama vaikams, kurių kritinis mąstymas yra dar tik besiformuojantis, dažnai jie neturi būtinų įgūdžių atskirti tiesą nuo melo, nesugeba suvokti savo realių poreikių, lengvai pasiduoda įtikinėjimui ir manipuliacijoms.

Mokslo tyrimuose daromos išvados, jog reklamą televizijos eteryje vaikai sugeba atskirti nuo penkerių metų amžiaus, o sąmoningai ją įvertinti gali tik sulaukę septynerių-aštuonerių metų amžiaus. Tačiau visi jie yra menkai įgalūs save apsaugoti nuo ilgalaikio spaudimo, kurį sukuria nuolat gaunami reklamos stimulai. Pavyzdžiui, dar 1991 metais belgų mokslininkai nustatė, jog įžymybių ar animacinių filmų herojų naudojimas reklamoje iš esmės panaikina vaikų sugebėjimą atskirti reklamą nuo įprasto žiniasklaidos turinio. Pastaraisiais metais nagrinėjama, jog jau nuo 4-6 metų amžiaus vaikams siunčiamos reklamos žinutės sėkmingai virsta jų prašymais Kalėdų dovanoms.

Tabako kontrolės sistemoje jau keletą metų veikia draudimas gaminti ar parduoti žaislus, maisto produktus ir kitas prekes, kurių dizainas imituoja tabako gaminius ar jų vienetinius pakelius. Ši nuostata leido iš prekybos pašalinti visus vaikams skirtus saldainius, imitavusius rūkalus.

Tad kaip vertinti šiuo metu sparčiai populiarėjančius žaislus, maisto produktus ir kitas prekes, kurių dizainas imituoja alkoholinius gėrimus? Kaip suprasti prekybos tinklų praktiką, kai mažamečiams skirti gėrimai parduodami kartu ar šalia energetinių ir alkoholinių gėrimų? Prekybininkų rinkodaros triukas, kai prekės dėliojamos taip, kad kuo geriau būtų matomos jų pirkėjams. Šįkart tai pirmoji – žemiausia – lentyna, kurioje išdėliotas įvairių pavadinimų „vaikų šampanas” (be alkoholio), viliojantis vaikus pamėgtų filmų, pasakų personažų vaizdais. Antrojoje – „aukštesnėje” – lentynoje jau energetiniai gėrimai, akį traukiantys ryškiu spalvingu dizainu ir iškalbingais užrašais stambiu šriftu, antai „DYNAMI:T”. Kas tai – aliuzija į nuoseklią piliečio „evoliuciją”?

Socialiai atsakingas verslas turėtų ne tik nenaudoti alkoholinių gėrimų formos (šampano buteliai, iššaunantys kamščiai, smarkiai putojantys gėrimai) ir su animacinių filmų simbolių pagalba nepiršti jų reklamos nesuvokiantiems vaikams.

Ar šiandien Lietuvos verslas elgiasi atsakingai? Deja, ne. Todėl ir siūlau, jog Lietuvos vaikus privalome saugoti valstybės priemonėmis. Viena iš tokių – draudimas imituoti alkoholinius gėrimus ir jų tarą. Vaikai nieko nepraras, jeigu gers „elzomis” ar „anomis” pažymėtas sultis, vaisvandenius, o ne putojantį vyną primenančius ir cukraus pertekliumi pasižyminčius limonadus.

„Vaikų šampanas” – tik vienas iš pavyzdžių, jog pratiname mažamečius ir pratiname vartoti alkoholį. Tai kiekvieno savarankiško suaugusiojo sprendimas, tačiau pripratinti vaikus ir taip kurti prielaidas vėlesnėms problemoms – neatsakinga. Kai mūsų maisto pramonė, prekybos tinklai subręs ir patys atmes tokią praktiką, draudimas taps nereikalingas, bet kol kas – jis būtinas.

LR Seimo narė Asta Kubilienė

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

11 Responses

 1. Agnė parašė:

  Labai labail labai palaikau šią mintį! Vaikišką šampaną išties reikia panaikinti..

  • Betovenas parašė:

   Jusų dailius apatinius irgi reikia panaikinti, klausiat kodėl? O todėl, kad mergaitėms gali kilti noras juos per anksti dėvėti, kas veda į prostituciją.

   • Anonimas parašė:

    Betovenai, eik ir girdyk tuo vaikišku/nevaikišku šampanu savo vaikus

    • Betovenas parašė:

     Ne vaikiškas šampanas blogas, o jūsų baimė tokia didelė, kad reikia viską draust. Tėvai patys pratina prie american culture, priperka frozen suknelių, kepuryčių, vaikas auga apgaubtas vien reklama, prabunda su ‘do you wanna build a snowman’ daina, smegenys išplautos ir jūs stebitės kodėl ranką tiesia ties buteliu su frozen etikete? Elementari adikcija nuo medijos ir reklamos grūdamų gyvenimo būdo ‘taisyklių’. Eliminavimas yra baimės pasekmė. Apsaugojimas neįmanomas bijant.

   • Viciokas parašė:

    Teisingai, nes man – negerianciai, tai puiki iseitis baliukuose…

 2. Anonimas parašė:

  Pritariu

 3. Betovenas parašė:

  Absurdo šalyje tokie draudimai labai logiški. Žinot,tiesiai šviesiai- mielieji draudėjai, susikiškit savo šampaną į analą. Visą gyvenimą tas vaikiškas šampanas stovėjo ir man tėtis tik kartą pirko, o ir aš būdama sąmoninga mergaitė net neprašiau. Todėl jau bendratimi nekalbėsiu, nebūsiu maloni ar nuosaiki. Susigrūskit šampaną, cigaretes, embrionus, susigrūskit saldumynus. Atimkit visą vaikišką malonumą, bet duokit planšetes, iphonus vaikams, duokit porno vaizdų, nebepirkim savo mažiesiems ir šunelių, nes viską telefone pamatys, kam ta atsakomybė, duokim maisto papildų, ypač cheminių vitaminų, nes sveikas vaikas- vitaminus geriantis vaikas. Šiai laikais vaikas nebeprašo dviratuko per Kalėdas, youtube prisižiūrėjęs elektroninių cigarečių video tėvui sako ‘Man tokios reik’. Tai gal pamąstom, mes suaugusieji, ar vaikiškas cukrinis gėrimas atnešantis šventę vaikui kartelį per metus padarys jį alkoholiku???? Gal jūs, mieli donkichotai, atsimerkit- viskas ateina iš šeimos, drausk nedraudęs, jei nėra pagrindų galvelėj sudėta, beje, verslininkai, lentynose greitu laiku be vaikiško šampano atsiras vaikiškas alus? Argi ne taip (ironiškai šypsaus)? Linkiu gražių švenčių ir sąmoningumo, Lietuva

  • Dviejų vaikų mama☺ parašė:

   Pritariu nuomonei, nesu linkusi komentuoti-bet jau čia nesamonė su tokiais draudimais.šeimoje viskas sudėta-o, kad stovės toks butelis ant stalo ar kitokioj pakuotėj tas pats-tik žmonių varžymas.visa ko draudumas-tikrai ne išeitis.

 4. Viciokas parašė:

  Visi puola i kategoriskumus, asmeniskai man, tai puiki iseitis, kaip negerianciai, esant progoms pakelti taure uz Jaunuosius, ar Naujus Metus, todel vaikisjas sompanas, tai alternatyva :)

 5. Jurga parašė:

  Nu visiška nesąmonė. Alkoholis pats savaime nėra blogis. Blogis yra nemokėjimas jo vartoti saikingai. Mokykit ir švieskit žmones, o ne drauskit viską. Nenusišnekėkit iki absurdiško lygio.

 6. sraigeirvarle parašė:

  Man tai čia asmeniškai visiška nesąmonę. Gerai, kad normalaus šampano neuždraudė. Visus savo vaikystės gimtadienius, na gerai, ne visus, gal kokius 8 iš viso, švenčiau su vaikišku šampanu. Šiuo metu alkoholio beveik nevartoju, tik šampaną ar vyno taurę per šventes, tikrai nesijaučiu su kažkokia padaryta įtaka gerti alkoholį, nes vaikystėj gerdavau limonadą iš šampano bonkos, su nupaišytu tomu ir džeriu ant jo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.