Z kartos vaikų psichologiniai ypatumai

Konfliktas tarp kartų yra neišvengiamas. Sudėtinga suprasti žmogų, kuris vadovaujasi kitomis vertybėmis, pasižymi kitokiomis psichologinėmis savybėmis, elgiasi ir mąsto mums nesuprantamu būdu. Šiuolaikinė vaikų karta – Z karta, tai pirmoji vaikų karta, kuri auga pertekliuje, kada svarbiausia savybė yra išmokti atsirinkti.

Z kartos vaikai dar kartais pavadinami skaitmeniniais aborigenais. Tai karta, kuri auga naudodami internetą jau tada, kai dar nemoka kalbėti, visas jų pasaulis jau nuo gimimo susietas technologijų. Taigi, vykstantys globalūs pokyčiai, visuotinė kompiuterizacija suformavo tam tikras šiuolaikinių vaikų psichologines ypatybes:

1. Individualistai. Z kartos atstovams yra sunku žaisti ir dirbti komandoje. Kiekvienas iš jų galvoja esantis ypatingas ir nenori derintis prie kitų. Jie nori išskirtinio dėmesio ir tik jiems skirto paaiškinimo. Tai asmenybių, o ne kareivių karta, kurią ugdyti reikia daug kantrybės ir išmonės.

2. Multi-atlikėjai. Jiems yra lengviau atlikti kelias užduotis vienu metu, o ne ilgai daryti vieną darbą. Jie geba tuo pačiu metu daryti namų darbus, žiūrėti televizorių ir dar kalbėtis. Jiems foninis triukšmas ar vaizdas, priešingai nei kitų kartų atstovams, padeda susikaupti.

3. Kūrybiški. Z kartos atstovai vengdami nuobodžios, mechaniškos veiklos, geba į daugelį situacijų pažiūrėti kūrybiškai.

4. Sunkiai sukaupiantys dėmesį. Dėl informacijos, veiklos ir galimybių pertekliaus, jiems yra sunku būti ilgai susikaupusiems.

5. Norintys greito rezultato. Jie orientuoti ne į procesą, o į rezultatą, pvz.: sportuoja ne dėl malonumo, o dėl medalio ar taurės. Jie negali pakęsti ilgai trunkančios, monotoniškos veiklos, pv.: teksto nurašinėjimo nuo knygos; rašymo dailyraščiu.

6. Pasižymintys „kilpiniu mąstymu“, t.y.: apdoroja informaciją greičiau, bet mažomis porcijomis bei „kilpiniu skaitymu“, t.y.: geriau geba suprasti tekstukus, kurie neviršija ekrano apimties. Z kartos atstovams yra sunku suvokti didelės apimties tekstus, todėl pateikiamą informaciją reikia skaidyti.

7. Nemėgstantys prievartos ir nepripažįstantys autoritetų. Iš čia kyla iššūkis tėvams ir pedagogams, nes vien tai, kad tu esi suaugęs, šiuolaikinio vaiko akyse tavęs nepadaro viršesniu. Šiuolaikinis vaikas drąsiai diskutuoja, reiškia savo nuomone ir net drastiškai ginčijasi, gali derėtis iki išprotėjimo. Pagarbą Z kartos atstovų reikia nusipelnyti. Auklėti ne trumpais paliepimais, o derybomis ir paaiškinimais. Tai neretai išveda iš kantrybės vyresnius žmones ir jie puola pamokslauti apie jų laikus ir klupdymą ant žirnių. Tik bėda tokia, kad šiuolaikinių vaikų pamokslai neveikia.

Z kartos atstovai nėra nei geresni nei blogesni už kitų kartų atstovus. Jie yra kokybiškai kitokie ir tik žinodami jų ir savo išskirtinumus, mes galėsime su jais susikalbėti ir sėkmingai sugyventi.

Gintarė Jurkevičienė | psichologijoscentras.lt
Iliustracija: pixabay.com

27 Responses

 1. Gintarė parašė:

  Jeigy aktuali tema, seminaras apie Z kartos vaikų ugdymą ir mokymą Kaune: asario 18 diena: seminaras „Z kartos mokymas ir ugdymas“. Seminaro tikslas – susipažinti su psichologinėmis ypatybėmis, būdingoms šiuolaikinei vaikų kartai bei sužinoti konkrečių patarimų vaikų ugdymui ir mokymui. Lektorė Vitalija Mikutaitienė.

  Seminarų pradžia: 13 valanda.

  Seminaro trukmė 6 ak. val.

  Seminaro vieta: Krėvės pr. 112.

  Seminaras akredituoti Panevėžio rajono švietimo centre. Galimas apmokėjimas iš mokinio krepšelio lėšų. Dalyvio mokestis už seminarą 11 eurų.

  Registracija: telefonu – 8 601 14262 arba rašykite el. paštu: mpkcentras@gmail.com

  http://www.psichologijoscentras.lt/naujienos

  • adsad parašė:

   Mano nuomone ir surinktais faktai, tai kiekviena vaiku karta protingesne uz sena, nes naujos kartos geriau suvokia padarytas senesnes kartos klaidas,pvz. jog jos sugadino pasauli nepataisomai ir dauguma senosios kartos atstovu yra siauramasciai. Todel dabartiniai zmones daug draugiskesni vieni su kitais, nes suprasnta kad karas smurtas ir dar daug kitu dalyku nepades isspresti padeties. Nieks siais laikasi nenori eiti kariaut, nes niekam nepatinka pyktis ir zudyti, o del to jie buna ivadinti bailiais ir nepatriotais, bet pats patriotizmas yra nesamone, del to ir kyla daugiau pykciu ir karu. Nesuprantamas senesniu atstovu mastymas, kai jie kiauras dienas svaisto laika prie televizoriaus uzsiimant kasdienine veikla, netobuleja ir teigia kad kompiuteris yra blogis ir drausdavo juo naudotis, nes perdaug. O per kompiuterius vaikai igauna daugiau ziniu ir suzino apie pasauli, daug daugiau negu kadanors ju tevai, kuriu dauguma nemegsta pokyciu ir lieka atsilike nuo dabartinio pasaulio.

 2. linas parašė:

  Debilai. Manau, kad visuotinis lepinimas padare juoda darba. Z karta, tik pamanykite. Ypatingieji debilai

 3. Mindosa parašė:

  Ne pamokslauti apie klupdymą ant žirnių, o klupdyti. Auginame individualistų egoistų bandą. Nereikia lysti į šikną.

 4. WwwwwW parašė:

  Linas ir mindosa, puskit na*uj lopai?

 5. parašė:

  Sutinku, kad karta kinta, o ypač tobulėja, juk šiomis dienomis kur kas daugiau sukurta įvairių naujų technologijų.. Na, o augančioms naujosioms kartoms yra daugybę galimybių prie viso to prieiti, prisitaikyti ir suprasti visą sistemą, kadangi jau nuo pat atsiradimo juos visa tai supa.

 6. Idiocracy parašė:

  Z karta? Cia tipo Ziopliu karta? Jus vistos, net nenutuokiat kokia aviu banda bus ta jusu z karta… Manau musu civilizacijos pabaigos pradzia jau visai ne uz kalnu..

  • Anonimas parašė:

   Va apie tokius kaip jus ir sako „siaurų pažiūrų” :) geros dienos.

 7. Anonimas parašė:

  O kodėl mokyklų programos ir egzaminai vis dar pagal seną kartelę ? Tai atšaukim egzus mokykloje !

 8. Ninė parašė:

  Sisteminimas yra būdinga savybė tiek mokslui, tiek pseudomokslui. Vaikai atsineša savo genetinį paveldą ir yra ugdomi aplinkybių. Jei dabartiniai vaikai nuo pat kūdikystės jaučiantys dėmesio iš savo pačių artimiausių stygių, jie to dėmesio trokš visą savo gyvenimą ir bet kokia kaina. Nemoka dirbti kolektyve? O kokio dydžio dabar daugumas šeimų ir kiek iš jų skiria laiko bendroms veikloms? Į mokyklas ateina jau asmenybės pradmenis susiformavęs vaikas. Tėvai nebeturi galimybių, o gal nesuvokia savo atsakomybės, tad vienišumo ir skubaus gyvenimo aukos – nauja karta…Vadinkite kokia norite raide…Ir su buvusia karta jie tikrai nesusikalbės, nes meilės kalbos nėra išmokomi.

  • B.B. parašė:

   Jaunajai kartai truksta paprastu zmogisku savybiu. Ir situo negalima ju kaltinti! Jie priversti gyventi isore,o ne vidumi.Kas gi delto kaltas?Praities kartos.Tiesiog auga plastikiniai zmogeliukai…Ka pasesi,ta ir turesi..

 9. as parašė:

  Būtų viskas ok, jei ta karta suvoktų, kad be jų yra ir kitos kartos. Ar jie apie jas žino? Žino, kokie tų kartų ypatumai, kaip su jomis bendrauti, kokios jų vertybės…? Dabar gaunasi, kad visas pasaulis turi suktis tik apie tą vadinamą Z kartą. Sunkiausia, kad tos vadinamos Z kartos net ir tėvai visus savo vaikų „supervaikelių” išsidirbinėjimus nurašo kartos ypatybės ir pamiršta apie amžinas vertybes: elementarų mandagumą, pagarbą šalia esantiems ir jų nuomonei, tolerancijai… Čia greičiau ne tos kartos problema, o jų tėvų, kurie augindami monstrus, bando ieškoti pateisinimo. Bet tokia jau gyvenimiška tiesa:” Lazda turi du galus”

  • Pamastymui parašė:

   O kokios kartos aukleti vaikai meto savo vaikus i sulinius ar uzdauzo juos negyvai? Kokios kartos aukletu vaiku plini kaimo patvoriai girtu voliojasi? Galu gale kokia karta isauklejo dabartines mamas, kurios kaip jus teigiat augina tokia nuzmogejusia Z karta??? Prisiimkit atsakomybe, mociutes, irgi!!!

   • B.B. parašė:

    Tai kas vyksta-vienetiniai ziaurumo ir beprotystes aktai.Negalima del to nurasineti visos kartos…

 10. Anonimas parašė:

  Patarimas: neauginti pertekliuje ir bus normalūs,tuomet tikrai susikalbėsit …

 11. Romas parašė:

  Sutinku, tačiau nevisiškai. Taip auga nauja karta, kaip ir visais laikais, ji turėjo nesutarimų su vadinamąja „sena” karta. Jokia ji ne Z karta. Jaunimas yra toks kaip visada: nori nepriklausomybės, laiko save senos kartos nesuprastais. Taip technologijų ir pasiūlos spektras labai išsiplėtė, nepalyginamai su visuotinio deficito laikais. Vadinamoji Z karta, didžioji jos dalis, nori tik vartoti, turėti teises, tačiau kurti, siekti, o svarbiausia dirbti ir atlikti pareigas nenori. Tokie anais laikais buvo vadinami „mamyčių” vaikai. Sutinku, su vadinamais z katos jaunimu reikia kalbėti, reikia jiems aiškinti, reikia su jais derėtis, pasiginčyti, būtinai jų reikia išklausyti, tačiau įskiepyti atsakomybę, pareigos jausmą, pavesto darbo kokykišką atlikimą, darbštumą, tikslo siekimą yra tėvų, mokyklos ir visuomeninių institucijų pareigą ir nori ar nenori tai susiję su reikalavimais ir kuria tai prasme prievartos (gerąja prasme) primetimu. Jeigu to nebus, manau progresas sulėtės ir Europos šalių tarpe dar ilgai vilksimės uodegoje (dabar esame 3-ti nuo galo). Manau, moteris, kuri rašė straipsnį yra tikra „mamytė” tureinti galimybę lepinti savo atžalą(-as) ir su malonumu teikti savo z kartos vaikams tai, ko negalėjo pati kažkada turėti.

  • linas parašė:

   Lietuva nesivelka uodegoje…nes EU „Z” karta taip isvesejusi, kad senieji mohikanai turetu telktis, kad sustabdytu ta pseudo progresa…

   • A karta parašė:

    Ponai, kiekviena karta protinga savaip, pagal savo laikmetį. Patalpinkim vienos kartos atstovą į kitos kartos įvykių sūkūrį ir kažin kiek to proto beliks neįprastose sąlygose išgyventi. Grai būtų, jei tai suvoktų ir priimtų visos kartos, abėcėliškai kalbant – nuo A iki Z, ir jaustų pareigą viena kitą gerbti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *