Toksiški žmonės (arba kitaip – tiesiog nemalonūs žmonės) yra linkę sukelti jums tam tikras emocijas arba reakcijas. Pateikiu neilgą sąrašą dažniausiai pasitaikančių natūralių, bet netinkamų reagavimo būdų. Jie parodo, kad įkliuvote šiems asmenims į nagus.

1. Bandyti įrodyti, kad jis klysta. Su šiais asmenimis labai norisi teisintis, ginčytis, pateikti įrodymus. Todėl, kad toksiški žmonės labai mėgsta kaltinti jus nebūtais dalykais. Kartais pasako tokias nesąmones, kad net nežinai iš kur jis tai traukė. Tačiau visa, ką pasakysite įrodinėdami savo tiesą, bus arba ignoruojama, arba panaudota prieš jus. Jūs tik beprasmiškai švaistysite savo laiką ir energiją.

2. Pasiduoti kaltės jausmui. Kadangi jie patys niekada dėl nieko nebūna kalti, todėl geba aplinkiniams sukelti kaltės jausmą. Kaltė yra labai sunki emocija, todėl ja labai norisi atsikratyti. Ir dažniausiai tam naudojame du būdus: imame patys ieškoti kaltų arba bandome savo „kaltę“ atpirkti. Pastarasis būdas labai efektyviai įkalina toksiško žmogaus spąstuose.

3. Ieškoti priežasčių, kodėl jis toks. Kaip mėgstu juokauti, jei neturite psichologinio išsilavinimo, priežasčių neatrasite. Nes priežastys yra ne jumyse, bet jo vaikystėje. Taip elgtis jį skatina jo sielos žaizdos. Tokiu būdu jis pasijunta svarbus, pripažintas, stiprus, gauna dėmesio. Tačiau tai ne jūsų problema. Neišgelbėsit jūs jo, juo labiau, kad jis pagalbos ir neieško.

4. Piktintis juo. Supratus, kad kažkas vėl „išvėmė“ ant tavęs savo negatyvą, kad vėl pažemino ar kitaip jūsų atžvilgiu pasielgė toksiškai, natūraliai kyla pasipiktinimas ir darosi gaila savęs. Tokia reakcija yra normali ir logiška. Tačiau neužsibūkite joje per ilgai. Nes jūsų pyktis jus nuodys toliau. Be to, prikaupę pykčio, giliai pasąmonėje norėsite jam atkeršyti, o šis noras jus prie jo pririš dar stipriau. Tuomet ne jam, bet jums bus sunku nuo jo atitrūkti.

5. Bandyti jį keisti. Duoti jam paskaityti knygų, nusiųsti straipsnių, pateikti mokslinių įrodymų, kodėl ir kaip jis turėtų pasikeisti? Skaitykite knygas, dalyvaukite seminaruose, lankykite psichoterapiją, jei jūs kenčiate ir esate nelaimingas. Bet tai darykite tiktai dėl savęs – pažinkite save, supraskite savo poreikius, keiskite elgesio modelius. Apskritai žmonės sunkiai keičiasi, ir dažniausiai tai daro tik tada kai blogai yra jiems patiems. Toksiškų santykių atveju blogai yra jums. Tuomet kodėl toksiškai personai tai turėtų būti rimtas motyvas keistis? Jiems jūsų jausmai, patikėkit, nerūpi.

6. Stengtis jam įtikti. Toksiškų asmenų aukos neretai atideda savo poreikius į šalį tam, kad tik kitas asmuo būtų patenkintas ir jam įtiktų. Tiems žmonėms atrodo, kad „dar truputį pasistengsiu ir tuomet jau viskas pasikeis“. Ir jie stengiasi – dirba daugiau, atkakliau, derinasi dar labiau, atsisako vis daugiau, skaito vis naujas knygas, vaikšto po įvairius seminarus. Neįtiksite, nes jam niekas neįtinka. Jie yra patologiškai nelaimingi žmonės, ir jei patys nesistengia sukurti sau laimės, kodėl tai yra jūsų problema?

7. Pulti jam padėti. Žinoma, kuomet jo gyvybei ar sveikatai gresia pavojus, paprastas žmogiškumas reikalauja ištiesti pagalbos ranką. Tačiau kitais atvejais stebėkite ar tik nepasiduodate manipuliacijoms?

8. Tikėtis, kad jis pats nuo jūsų vieną dieną pasitrauks. Taip gali atsitikti arba… niekada neatsitikti.

9. Galvoti, kad yra kažkoks stebuklingas būdas, kurį panaudojus, toksiškas žmogus kaipmat nuo jūsų atstos ar pakeis savo elgesį. Tai yra procesas, gali būti gana ilgas, nes suleidę savo nagus į jus, tikrai nenorės taip greit paleisti. Net ir pačius efektyviausius būdus reiks kartoti daug kartų. Tačiau svarbiausia, kaip minėjau, saugoti save.

10. Įsijausti į jo dramas. Nors jie labai emocingai ir vaizdingai pateikia savo problemas ( kurios realiai yra normalūs žemiški rūpesčiai), jie tai daro tik tam, kad jūs „suprastumėte kaip jie kenčia“. Ir supratęs pradėtumėte jo gailėtis, o dar geriau – imtumėtės veiksmų pagerinti jo apgailėtiną gyvenimą.

Jei atpažinote save taip elgiantis, pagalvokite kaip galima būtų reaguoti kitaip. Tuomet parepetuokite savo naują reakciją keletą kartų. Prieš susitinkant su potencialiu „toksiku“ nusiteikite reaguoti naujai. Stebėkite save toksiškose situacijose, stabdykite savo natūralias, įprastas reakcijas ir pabandykite sureaguoti naujai. Pradžioj atrodys labai sunku, neįprasta, keista, atrodys, kad tai – ne jums. Neišsigąskite, tai pamoka, o mokytis yra sunku (Kitas variantas – likti amžina toksiškų santykių auka). Kad būtų lengviau, pabandykite į tai pažiūrėti kaip į žaidimą, kaip eksperimentą, su tam tikru smalsumu arba su humoru.

Psichologė Asta Petrauskienė | psichologijoscentras.lt
El.p.: psichologe.astapet@gmail.com, tel.: 8-674-25549

Daugiau to mokysimės seminare: „Ką daryti su toksiškais žmonėmis?“ Kaune, gegužės 23 dieną: https://www.facebook.com/events/183882915759466/
Taip pat kviečiu moteris į savo (ir mano kolegių) stovyklas:
„Lengvumas“ https://www.facebook.com/events/795909160598236/,
„Myliu save – myliu pasaulį“ https://www.facebook.com/events/479472972471690/,
„Tapk savo gyvenimo Šeimininke“ https://www.facebook.com/events/329061644285268/.

Iliustracija: SarahRichterArt / pixabay.com

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!