Alfa kartos vaikai
0 (0)

Vaikai gimę po 2010 metų yra įvardijami kaip alfa kartos vaikai. Tai pirmoji karta, kurios visi atstovai yra gimę ar gims 21-ajame amžiuje. Alfa pavadinimas tarsi simbolizuoja naujos eros pradžią. Kiekvieną savaitę visame pasaulyje gimsta daugiau nei 2,5 mln. alfa kartos vaikų.

Kai šios kartos visi atstovai bus gimę (2025) tikėtina, jų bus beveik du milijardai. Pasvarstymai apie alfa kartos atstovus yra daugiau teoretiniai, parodantys galimas tendencijas. Trumpai apžvelkime, kas yra ta alfa karta ir kokia ateitis jai prognozuojama:

 1. Jie yra labiausiai materialiai aprūpinta karta, nes dažniausiai juos gimdo vyresni tėvai, kurie jau turi materialinį pagrindą, jie auga mažesnėse šeimose. Tikėtina, kad paaugę jie bus materialistai.
 2. Tai nekantrūs vaikai, norintys iš karto patenkinti savo poreikius. Labiausiai iš visų kartų reikalaujantys pagarbos sau ir siekiantys būti visur geriausi.
 3. Tai bus pilnai technologiškai raštinga karta, nes jau dabar žaidžia su elektroniniais žaislais. Technologijų įsigalėjimas turi ir kitą pusę – alfa kartos atstovai mažiau bendraus tiesiogiai, trumpiau išlaikys dėmesį ties vienu darbu, jiems bus kebliau taisyklingai rašyti
 4. Alfa kartos atstovai turės prieigą prie daugiau informacijos nei bet kuri kita karta iki šiol. Šiai dienai tai labiausiai lavinami vaikai. Jau ikimokyklinio amžiaus vaikams pradeda rūpėti tokie užsiėmimai, kurie prieš kelis metus buvo įdomūs gerokai vyresniems vaikams.
 5. Tikėtina, kad bus priklausomi nuo ekranų. Jie neįsivaizduos kitokio bendravimo ar verslo. Jau dabar jie internete žaidžiantys ir filmukus žiūrintys dažniau, nei skaitantys knygas.
 6. Bendravimas socialiniuose tinkluose alfa kartai bus svarbesnis už „gyvą“ bendravimą.
 7. Bus vienišių karta, nes ilgas bendravimas socialiniuose tinkluose, priklausomybė nuo kompiuterių įtakoja žmogaus vienišumo jausmą, sumažėjusį pasitenkinimą gyvenimu. Žmogus jaučiasi tarsi izoliuotas nuo pasaulio.
 8. Tai prasmės ieškotojai, mokantys jiems bus svarbu tyrinėti ir išmėginti. Mokytojas jiems reikalingas kaip pagalbininkas, o ne nurodinėtojas. Svarbu lavinant alfa kartos atstovus ne komanduoti, o bendradarbiauti.
 9. Alfa kartos atstovai kaip ir Z kartos yra multiatlikėjai, jiems nesunku vienu metu daryti kelis darbus. Jiems daug sunkiau ilgai susitelkti ties viena veikla.
 10. Tai emociškai jautresni ir uždaresni vaikai, todėl svarbu daug dėmesio skirti jų bendravimo įgūdžių ugdymui.

Psichologė-psichoterapeutė Gintarė Jurkevičienė | psichologijoscentras.lt
Iliustracija: Steinar La Engeland

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

2 Responses

 1. Algis Ajeras parašė:

  Na.., bent jau man truputi šypsena kelia tokie pasvarstymai. Juk tai tik senosios kartos „pasvajojimai” kokie tie senosios kartos žmonės būtų, jei jie gimtų dabar. Tai senos, pasenusios pasaulėžiūros modelis dabartyje ir pagal pasenusį modelį modeliuoja ateitį. Bet kada pasišneku su gimusiais bent nuo 85-90ųjų metų, tai jau ir tai galima pastebėti, kad dauguma atėję jau su nauja, kitokia pasaulėžiūra, nors tempiasi dar ir senosios kažkiek. Na, o apie gimusius jau po 2000ųjų ir iš viso nepavyksta spėlioti. Pakanka stebėti ir stebėtis. Suprantama, kad toje masėje irgi yra įvairovė ir ji kažkiek išsiskirsto į du polius, tačiau aplamai, tai jau visai kitoks startinis suvokimas bei pasaulėžiūra. Tad ir ateityje formuosis jau visiškai pagal kitus kriterijus nei galvoja, įsivaizduoja senoji karta.

 2. parašė:

  Vaikai kaip vaikai, tik nereik jų nešioti kaip šūdă ant šakės, duot darbo, ugdyt pareigą ir atsakomybę. Betvjei super tevai ir visuomenė juos liaupsins, tai ir turesim issigimusiais išauklėtus vaikus…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.