fbpx

Apie dėmesį ir maistą
0 (0)

Ar valgydami žiūrite į maistą, dėmesingai valgote, jei kalbate – tai apie maistą? ar valgote prieš televizorių, tuo pat metu besibardami su namiškiais? Kas čia tokio, jeigu valgiui neskiriam viso dėmesio – skrandis juk ir taip suvirškins viską, ką į jį įdėsim, toks jo darbas? Ne. Valgom dantimis, skrandžiu (ir kitomis virškinimo trakto dalimis) ir smegenimis. Be visų jų dalyvavimo gaunasi ne kažkas.

 • Tiriant bulimija (tai valgymo sutrikimas, pasireiškiantis persivalgymo priepuoliais ir bandymu visaip kompensuoti persivalgymo pasekmes) sergančias moteris nustatyta, kad gebėjimas sustoti valgant yra tiesiogiai susijęs su gebėjimu sukaupti dėmesį (1); tiesą sakant, yra nustatytas ryšys tarp dėmesio ir aktyvumo sutrikimų ir persivalgymo (4; 5)
 • Impulsyvus valgymas yra nepriklausomai veikiamas dėmesio, savikontrolės ir nuotaikos; užtenka, kad vienas iš šių faktorių būtų stiprus, kad valgymas nebebūtų impulsyvus (2). Jei rinktis iš šių trijų, man dėmesys atrodo lengviausiai suvaldomas komponentas. Ar kaip?
 • Kai sočiam žmogui dirbtinai sukuriamos sąlygos atkreipti dėmesį į suvalgomą maistą (savarankiškai, arba parodyti aplinkiniams, kiek saldainių popieriukų liko), maisto kiekis reikšmingai mažėja sočių dietos besilaikančių tyrimo dalyvių grupėje ir alkanų dietos nesilaikančių dalyvių grupėje. Išvada kiek gauruota, bet vis tiek labai įdomi. Šiaip ar taip, nekreipiant dėmesio į tai, ką valgai, gali suvalgyti daugiau (3)
 • Kai nutukę žmonės išmoko ir ėmė taikyti dėmesingo valgymo technikas, reikšmingai sumažėjo jų svoris, nerimas ir pakito valgymo elgesys (6); kito tyrimo metu be tokių pat rezultatų, taip pat sumažėjo suvalgomas maisto kiekis ir jo vertė kalorijomis, padidėjo su dieta susijęs pasitikėjimas savimi ir sumažėjo įvardijamų kliūčių kiekis, valgant ne namuose (7)

Pabaigai – dėmesingo valgymo patarimai (8):

 • valgydami atkreipkite dėmesį – kodėl norite valgyti (kokios emocijos ar kokie poreikiai jus atvedė prie maisto?);
 • ar valgote sveiką maistą; kaip jūsų valgomas maistas atrodo, kvepia, koks jo skonis ir faktūra;
 • kokius jausmus jums sukelia maistas;
 • kaip jaučiatės, kokias emocijas patiriate valgydami, iškart pavalgę ir vėliau;
 • kaip vertinate sotumą iki valgymo, valgydami ir pavalgę;
 • iš kur šis maistas atvežtas, kur ir kaip jis užaugintas, ar ir kiek jis buvo apdorotas prieš valgant? (braškės nuotraukoje lietuviškos, užaugintos mielos geltonplaukės tetos su didžiuliais akiniais, Vilniaus rajone. Jaučiat skirtumą?)

Nuoširdžiai jūsų,
Šaukštas Proto | saukstas.proto@gmail.com


 1. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/1097-4679(199101)47:1%3C3::AID-JCLP2270470102%3E3.0.CO;2-O/full
 2. http://www.ssoar.info/ssoar/bitstream/handle/document/29132/ssoar-jexpsocpsychol-2009-2-hofmann_et_al-three_ways_to_resist_temptation.pdf?sequence=1
 3. http://psycnet.apa.org/journals/psp/50/6/1253/
 4. https://www.researchgate.net/publication/5888019_Attention-DeficitHyperactivity_Disorder_ADHD_and_Binge_Eating
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2930179/
 6. http://integrativehealthpartners.org/downloads/dalen%202010%20mfn%20eating%20weight.pdf
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3259454/?_escaped_fragment_=po
 8. https://zenhabits.net/what-is-mindful-eating/

Nuotraukos teksto autorės. Visos teisės saugomos – bet gali būti, kad pasidalinsiu, jeigu paprašysit.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.