Apie žmonijos pažangą
Visą pastarąjį šimtmetį manyta, kad visas problemas gali išspręsti materialinė pažanga. Štai, pavyzdžiui, skurdas yra reali problema. Tačiau ne iškart supratome, kad vien įveikęs skurdą žmogus vidinės ramybės dar nepasieks …
Daugelis žmonių samprotauja paprastai. Jei būsi turtingas, jei turėsi daug pinigų, visos tavo problemos išsispręs. Bėdų nežinosi ir jei tavo rankose bus valdžia. Deja, taip nėra. Akivaizdu, kad turtingi, galingi, labai garsūs žmonės gana dažnai psichologiškai būna labai nelaimingi. Neapykanta ir kitos emocijos sukuria vis daugiau problemų …
Nei aštuonioliktame ar devynioliktame amžiuje, nei dvidešimtojo amžiaus pradžioje nebuvo tokios vyriausybės, kuri būtų prabilusi apie tai, kad žmogui svarbu pasiekti proto ramybę. Visi sako tik viena: ekonomika, ekonomika, ekonomika. Bet kodėl? Na, todėl, kad skurdą reikia naikinti kuo skubiau. Todėl visuose pasaulio kraštuose negailima visokeriopų pastangų, kad būtų įveiktas skurdas. To siekiama visų pirma suteikiant žmonėms išsilavinimą …
Bet juk matome, kad tiems žmonėms, kuriems nebereikia rūpintis, kaip patenkinti fizinius poreikius, vis vien iškyla problemų, tik dabar jau psichologinių. Ir tas psichologinis nerimas suteikia labai daug kančių. Tad šiais laikais jau tenka apmąstyti kitas problemas. Šiandien jau tenka rūpintis kitos srities – psichinės sveikatos – bėdomis. O psichinės sveikatos žmonėms per naktį negrąžinsi.
Mokslininkai ilgai suko galvas, kaip užtikrinti materialinę gerovę. Dabar tie patys mokslininkai pradeda suvokti, kad įmanoma išugdyti ir teisingas, sveikas psichologines nuostatas, kad jos labai praverčia iškilus sunkumams. Tad jūs, mokslininkai, turėtumėte rimtai imtis žmogaus psichologijos, tai jūsų darbas.
Ištrauka: Dalai Lama, Paul Ekman (2011) „Rytų ir Vakarų išmintis. Emocinis sąmoningumas. Pusiausvyros psichologija”, 24-25 p.