Fatališka moteris, kokia ji? (Psichologas Erikas Siudikas)
4.5 (8)

Yra tokių moterų, nuo kurių neįmanoma atitraukti žvilgsnio. Jos iš proto išveda stipriosios lyties atstovus ir uždega stiprią pavydo liepsną kitose moteryse. Femme fatale arba lemtingos moterys – ne tik kultūrinis personažas. Tai tikros, tarp mūsų gyvenančios moterys. Kokios jos? Psichologas Erikas Siudikas pastebi, kad tokia moteris niekada nepasakys – aš esu paprasta… 

Ar įmanoma atsekti, kada, kaip atsirado lemtingos moters tipas?

Femme fatale – iš pranc. kalbos – lemtinga, fatališka, mirtina moteris. Lemtingos moters personažą galima atrasti jau tam tikruose senovės rašytiniuose šaltiniuose, mituose ir net Biblijos įrašuose. Pavyzdžiui, pirmąją moterį, Adomo žmoną Lilit galima pavadinti lemtinga moterimi. Ji nepakluso kitų valiai ir vedama savų vidinių troškimų suvalgė uždraustą vaisių. Visgi fatališkos moters terminas labiau plisti pradėjo XX a. prad. Greičiausiai tai lėmė susiklosčiusi tendencija, jog moteriškumas imtas vertinti kiek kitaip nei anksčiau. T. y. moterys visuomenėje ėmė įgyti vis daugiau teisių, pamažu ji įgavo gundančios, paslaptingos, aistringos, išoriškai šaltos ir ramios moters paveikslą. Toks dailiosios lyties atstovės įvaizdis tapo labai populiarus. Tad ir vyrai neliko jam abejingi. Laikui bėgant lemtingos moters kultas taip išpopuliarėjo, jog buvo pradėtas naudoti ir meniniuose kūriniuose – filmuose, literatūroje ir t. t.

Kas būdinga šiai moteriai? Kokia ji?

Pirmiausia galima išskirti tai, kad ši moteris nebūtinai yra fantastiška gražuolė. Pavyzdžiui, žymioji Egipto faraonė Kleopatra istoriniuose šaltiniuose neretai apibūdinama kaip ne itin graži moteris. Tačiau aplinkinius ir ypač vyrus ji žavėjo protu, jausmingumu, charizma, stipria valia. Ne grožis, o vidinis šarmas jai padėjo pavergti tokius galingus valdžios vyrus kaip Romos imperatoriai Julius Cezaris ar Markas Aurelijus. Lemtingai moteriai kur kas svarbiau vidinės savybės. Žinoma, išorinis grožis taip pat svarbu, tačiau tai tikrai nėra pagrindinis aspektas.

Žvelgiant iš vyriškos pozicijos lemtingą moterį galima apibūdinti kaip tą moterį, kuri pakeičia jų likimą. Neretai pasitaiko tokių stipriosios lyties atstovų, kurie drąsiai sakosi niekada nevesią, neturėsią žmonos ir pan. Tačiau galiausiai atsiranda tokia moteris, dėl kurios jis nori ir pradeda stengtis.

Femme fatale – tai stiprios, savimi pasitikinčios moterys. Paprastai jos linkusios labiau klausytis kitų nei, pavyzdžiui, pasakoti apie save (tai ir yra stiprios asmenybės bruožas). Tai energingos, kupinos gyvybės moterys, kurios puikiai žino savo vertę. Todėl vidutinybės sąvoka (t. y. visi lygūs, visi vienodi) jai visiškai nepažįstama. Be abejo, lemtinga moteris nemažai dėmesio skiria ir savo išvaizdai, ypač individualiam stiliui. Juk žmonės, ne išimtis ir vyrai, pirmiausia myli akimis. Fatališka daliosios lyties atstovės niekada nepasakys – aš esu paprasta moteris. Ji savaime jaučiasi išskirtinė, geresnė už kitas. Tačiau toks bruožas jai yra natūralus, tarsi įgimtas, ateinantis iš vidaus, be krislelio apsimetinėjimo ar arogancijos.

Dar viena tokių moterų išskirtinė savybė – gyvenimas vadovaujantis filosofija, kad neverta priklausyti vienam žmogui. T. y. ši moteris su kažkuo būna, bet tuo pačiu visada išlieka nepriklausoma. Tiek kalbant apie seksualinę laisvę, tiek ir apie finansinę ar emocinę gerovę. Ji savyje turi tokią galią, kad aplinkiniai nori ja sekti – moterys mėgdžioti, o vyrai užkariauti.

Ar šiais laikais dar egzistuoja tokių moterų? Juk šiandien merginoms neretai prikišamas subtilaus moteriškumo trūkumas…

Tokių moterų ir šiais laikais tikrai galima sutikti. Ypač dėl to, jog šiuolaikinė visuomenė suteikia visas galimybes moteriai būti nepriklausomai. T. y. ji gali užsidirbti, save išlaikyti, savimi pasirūpinti, laisvai sprendžia, ką ir kaip daryti. Ir šiandien daug moterų tuo tikrai naudojasi. Žinoma, fatališkai dailiosios lyties atstovei to negana. Tokia moteris dar išsiskiria brandumu, subtilumu, žavesiu, protas bei visų šių aspektų balansas. Jaunesnėms merginoms (t. y. apie 22–23 gyvenimo metus) moteriškumo trūkumas prikišamas vien dėl to, jog jos dar neturi sukaupusios pakankamai patirties, joms trūksta brandumo. Kiek vėliau, 28–30 m. moterys jau gali pretenduoti į femme fatale vardą. Aišku, kiekvienai moteriai šis amžius yra individualus.

Kodėl stipriosios lyties atstovai taip žavisi lemtingomis moterimis? 

Apskritai visus žmones, o ypač vyrus, žavi paslaptingumas. Kai moterys būna tarsi atversta knyga, vyras ją pavarto ir tai jam labai greit atsibosta. Fatališkos moterys vyrams atrodo paslaptingos. Negana to, šis paslaptingumas niekada neišsisemia. Lemtinga dailiosios lyties atstovė savo paslaptingumą skleidžia subtiliai ir pamažu, tačiau niekad taip iki galo ir neatsiveria. Tai vyrams sužadina jausmą, jog šios moters reikia siekti, dėl jos kovoti. Tačiau jis niekad negali sau pasakyti – ji yra mano. Nuolatinis moters siekimas gali paskatinti ir neurotinį vyro prisirišimą, neurotinę meilę. Vyrai mėgsta varžytis, kovoti, tad paslaptingos moters siekimas, kova dėl jos dėmesio, juos tikrai žavi.

Ar tiesa, jog paprastos moterys prisibijo femme fatale, bet paslapčia ir pačios nori tokios būti? 

Greičiausiai galima drąsiai teigti, kad kiekviena moteris norėtų suprasti ir įvaldyti fatališkai moteriai būdingas ypatybes, moteriškumo paslaptis. Tiesa, ir tai, kad dažniausiai dailiosios lyties atstovės prisibijo šių moterų. Taip yra dėl to, jog moterys apskritai viena kitai dažnai jaučia didelę konkurenciją. Be to, jos prisibijo tų, kurios yra gražesnės, protingesnės, sulaukia daugiau dėmesio, labiau savimi rūpinasi bei pasitiki. Neretai į fatališkas moteris kitos žvelgia iš toli, su nepasitikėjimu. Bet tuo pačiu jomis ir žavimasi. Juk lemtingos moterys sulaukia tikrai daug dėmesio, kurio gauti nori visos dailiosios lyties atstovės. Tad tarp moterų dėl femme fatale kyla gana dviprasmiški jausmai, kuriuos lemia ir konkurencija, ir noras būti tokiai pat žaviai ir įtakingai.

Kodėl kartais susidaro įspūdis, kad fatališka moteris nelaiminga, lyg paženklinta blogos lemties ženklu?

Kartais aplinkiniams, kurie nė nebando įsijausti, suprasti, kokia yra toji lemtinga moteris, kokie jos tikslai, jausmai, išgyvenimai, gali susidaryti įspūdis, kad ji yra vieniša. T. y. negali ar nemoka sukurti šeimos, supratingų santykių, neatranda savęs, blaškosi, jai trūksta laimės. Tačiau tai tik pirminis įspūdis. Lemtingoms moterims tai, kokios jos yra, kaip vaizduojamos, yra jų gyvenimo būdas, stilius, jų pačių pasirinkimas, tikslas. Juk tokia moteris pati, savo rankomis kuria savo gyvenimą. Galbūt kitų žmonių vertybinė skalė nesutampa su fatališkos moters prioritetais, todėl jie ir vertina šios moters gyvenimą kaip nelaimingą ar paženklintą blogos lemties ženklu. Tačiau femme fatale turi užtektinai jėgų ir galios keisti savo gyvenimą, jeigu tik ji pasijaustų nelaiminga.

Lemtinga moteris – tai komplimentas ar įžeidimas dailiosios lyties atstovei?

Kiekviena moteris išgirdusi tokį apibūdinimą turėtų apsidžiaugti. Įsižeisti galbūt galima tik tuomet, kai aiškiai nežinoma, ką ši sąvoka reiškia. Ne visi juk yra susidūrę su tokiu apibūdinimu, o juo labiau ne visi tiksliai žino, kokia tai moteris. Todėl mirtina, lemtinga moteris gali nuskambėti ir kaip įžeidimas ar tiesiog kažką blogo reiškiantis. Visgi tai greičiau žinių bagažo trūkumo problema. Juk femme fatale – tai stipri, pasitikinti savimi, moteriška moteris, tarsi pavyzdys, siekiamybė kitoms.

Ar įmanoma tapti lemtinga moterimi? Gal tai įgimta charizma?

Tikrai įmanoma. Tačiau reikia atrasti brandos, proto, pasitikėjimo savimi balansą. Pradėti galbūt vertėtų nuo pasitikėjimo savimi. Vyrai nėra linkę kloti gyvenimą gėlėmis toms, kurios nepasitiki savimi, kompleksuoja, užsidaro savyje ir savo išgyvenimuose. Lemtinga moteris žino savo vertę, pasitiki savimi, gerbia ir myli save. Tokia moteris traukia vyrus it magnetas.

Tad pirmas žingsnis moteriai būtų pamilti save – pavyzdžiui, kiekvieną rytą sau pasąmoningai kartoti, kad esu graži, ypatinga, protinga. Po to visa tai parodyti aplinkiniams. Galbūt šypsena, pasitikėjimu savimi, mokėjimu džiaugtis gyvenimu ir kiekviena diena. Svarbu rūpintis ir išvaizda, kūno kalba, elgesio manieromis, netgi apranga, kuri kartais ir reikalauja nemažų investicijų. Bet visa tai atsiperka kitų įvertinimu. Lemtinga moteris turi gebėti sukurti tokį pasaulį aplink save, kad vyras norėtų į jį ateitį, ištyrinėti ir pasilikti. Tačiau tokia moteris nebūna su bet kuo, jai svarbi vyrų atranka. T. y. ji būna tik su tuo, su kuriuo jai gera būti. Reikėtų išskirti ir tai, kad femme fatale – tai ne tik drąsi, bet ir subtiliai drovi moteris. Greičiausiai tokie būtų pagrindiniai šios moters bruožai.

Giedrė Lenkaitė | Savaitraštis “Prie kavos”, Psichologija Nr.13

Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas | psichologas-psichoterapeutas.lt

Iliustracija: Malcolm Green

Įvertinkite!
[Balsavo: 8 Vidurkis: 4.5]

7 Responses

 1. Anonimas parašė:

  Kaip vyras galiu pasakyti, kad didesnio brudo nesu skaites. Per daug absoliutizmu.

 2. Ás parašė:

  Negaliu skaityti narkotikus pradiesiu ryti kas cia per nesamone kam isvis tie daktarai

 3. Anonimas parašė:

  Adomo žmoną Lilit?

 4. ash parašė:

  neišsiskyrė aiškus fatališkos moters paveikslas. viskas suplaukė..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.