Kaip kalbėti su vaiku, kuris nenori ruošti namų darbų?
5 (1)

Avatar of user Getty Images
Unsplash+
In collaboration with Getty Images

Bendraujant su vaiku, kuris nemėgsta daryti namų darbus, svarbu į šią situaciją žiūrėti kantriai ir supratingai. Vaikai yra vaikai, jiems svarbiausia yra žaidimai, pramogos. O mes tėvai, jiems liepdami mokytis, verčiame daryti, tai ko jie gal šiuo metu nenori.

Taigi keli patarimai, kaip susitarti dėl namų darbų darymo:

Būkite empatiški. Kalbėdami vaikui, galite išsakyti: ,,Žinau, kad namų darbai sudėtingi ir juos nėra labai smagu daryti“. Tada leiskite išsikalbėti vaikui, kaip jis jaučiasi. Neneikite vaiko jausmų. Dar galite papildyti ,,Aš ir taip jaučiausi, kai buvau tavo metų.“

Domėkitės dėl kokių priežasčių nenori vaikas ruošti namų darbus. Labai svarbu išsiaiškinti priežastis, tik neklauskite klausimu ,,kodėl“? Šis klausimas skatina gintis, meluoti. Geriau klauskite: ,,Kas nutiko..? Kas yra, kad nenori…? Nuo kokių dalykų nori pradėti mokytis? Kas tau lengviausia? O kas sunkiausia? Kuo galiu padėti?, Ar nori pagalbos? Kaip tau būtų patogiau mokytis?“

Aktyviai klausykite, ką vaikas sako. Tik pagal vaiką galima sudėlioti jam tinkamiausią rutiną, kada ir kaip mokytis namuose. Gal jam norisi, jūsų šalia pabuvimo. Gal jam reikia pertraukėlių. Gal jam reikia garsinio signalo pradėti pamokas ruošti?

Rutina. Tik įdėmiai išklausę vaiko, galite sudėlioti aiškią rutiną, kada ir kaip ruošiate pamokas. Labai svarbu laikytis sukurtos rutinos. Jei nepavyksta reikia sėstis iš naujo kalbėtis. Namų darbų darymas negali būti chaotiškas. Pradinukams labai svarbu, kad jūs būtumėte šalia, kol jis mokosi. Ir būtų gerai, kad kai jis mokosi, jūs nepramogautumėte. Netinka naršymas telefone, valgymas, tv žiūrėjimas. Galite skaityti, mokytis, daryti rankdarbius arba reali pagalba, ką vaikas ko nesupranta. Jei vaikas nesupranta užduoties, geriausia prašyti dar kartą perskaityti užduotį garsiai. Kartais reikia ir kelių kartų paskaitymo, kad suprastume esmę.

Tinkamai paruoškite mokymosi erdvę. Paruoškite erdvę taip, kad būtų patogu sėdėti, geras apšvietimas ir šalia nebūtų pagundų. Kartais langas už kurio žaidžia vaikai, tikrai demotyvuos mokytis. Įjungtas TV taip pat labai blaškys. Kai kuriuos dalykus galima mokytis ir šalia stalo ant kilimėlio gulint, ar sėdint ant sėdmaišio.

Buvimas tinkamu pavyzdžiu. Kalbėkite, kuo mokymasis yra svarbus jums. Gal tai padėjo pasiekti jums savo tikslų. Mokymasis trunka visą gyvenimą. Tai džiaukitės ir mėgaukitės darbovietės organizuojamais kursais, seminarais. Tai galimybė sužinoti, kažką naujo ir būti pavyzdžiu savo vaikams. Jei skųsitės, kokie nereikalingi mokymai, viską jau žinote, nenustebkite kad ir jūsų vaikas nenori mokytis. Labai svarbus abiejų tėvų pozityvus požiūris į mokslą. Jei mokslas šeimoje vertybė, vaikai daug noriau renkasi mokymąsi.

Girkite vaiką už mokymosi procesą, o ne rezultatus. Labai svarbu matyti ir pastebėti, kad vaikas stengiasi daro namų darbus. O rezultatai gali būti visokie. Už mokymąsi gali būti ir malonūs apdovanojimai – smagus laikas kartu – arbatos atsigėrimas, filmuko žiūrėjimas, pertraukėlės.

Domėkitės kaip vaikui sekasi mokykloje. Sekite įrašus elektroniniame dienyne. Ne tik pažymius, bet ir komentarus. Bendraukite ir bendradarbiaukite su vaiko mokytojais. Net jei vaikas mokosi gerai, nenustokite domėtis jo pasiekimais. Gal jau vaikas perspaudžia save, apleisdamas kitas gyvenimo sritis, kaip bendravimas su draugais, savęs realizavimą per pomėgius.

Svarbiausia tikėti vaiku, kad jis gali mokytis savarankiškai ir po truputi atiduoti atsakomybę jam už mokslą. Geriausi klausimai: ,,Kuo galiu padėti?“ ,,Ar tau reikia mano pagalbos?“ Ar žinai, kas tau gali padėti atlikti šią užduotį?“

Atminkite, kiekvienas vaikas yra unikalus. O priežastys, kodėl namų darbų atlikimas nemalonus, gali būti labai įvairios. Labai svarbu smalsus ir pozityvus požiūris į vaiką ir į mokymąsi. Vaikai daugiau išmoksta ir įsimena, kai yra geros nuotaikos, o ne pikti ir irzlūs. Mokymasis gali būti malonus ir smagus. Sėkmės

Psichologė-psichoterapeutė V. Mikutaitienė
Kviečiame į seminarą online „Vaiko motyvavimasveiklai”2023 spalio 19 dieną
https://www.facebook.com/events/2232985943566962/

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.