Kas atvėrė mokyklų duris guru?

Akimirkos iš Šri Šri Ravi Šankaro susitikimų su visuomene. Vėtrės Antanavičiūtės nuot.

Ar gali būti, kad Lietuvos mokyklos yra plačiai atvėrusios duris sektoms prilyginamų organizacijų nariams? Indijoje kilęs judėjimas „Gyvenimo menas“, gavęs ES pinigų, 60-čiai Vilniaus apskrities mokyklų pasakoja apie sveikesnį gyvenimą atveriančias praktikas. Buvę organizacijos nariai įspėja saugotis šių žmonių, o institucijos tik gūžčioja pečiais.

„Gyvenimo menas“ – tai pelno nesiekianti organizacija, įkurta 1981 m. žinomo filantropo ir dvasinio lyderio Šri Šri Ravi Šankaro (Sri Sri Ravi Shankar)“, – taip save pristato organizacija, šiuo metu veikianti kaip paramos ir labdaros fondas. Šios organizacijos lyderis Šri Šri Ravi Šankaras yra lankęsis ir Lietuvoje, bendravęs su ne vienu aukštu šalies politiku. Organizacijos interneto svetainėje teigiama, jog „Gyvenimo menas“ siūlo efektyvias ugdymo ir savęs tobulinimo programas bei priemones, kurios padeda pašalinti stresą ir puoselėja gilią vidinę ramybę bei laimę, gerovę.“

Panašu į sektą

Į „Vakaro žinių“ redakciją kreipėsi susirūpinusi mama Vėtrė Antanavičiūtė, išgirdusi, kad organizacija „Gyvenimo menas“ ketina apsilankyti jos atžalos mokykloje. Moteris sako puikiai žinanti šiuos projektus, nes pati organizacijai priklausė apie 10 metų. Šiandien V. Antanavičiūtė griežtai įsitikinusi, jog tai toli gražu ne švietėjiška organizacija. „Tai pati tikriausia sekta. Aš ten buvau nuo 1996 iki 2006 m. Manau, per tą laiką pakankamai prisižiūrėjau ir patyriau. Prie mano akių išprotėjo lenkė, slovakas nusipjovė nosį – visa tai vyko kursų metu. Neleiskite ten vaikų, ten pavojinga“, – perspėja moteris.

V. Antanavičiūtė įsitikinusi, kad vaikų tėvai turi teisę išgirsti ir kritiką apie šią organizaciją, prieš pasirašydami leidimą vaikams dalyvauti užsiėmimuose. Kurie, beje, vyko vietoj pamokų.

„Ar Lietuvoje bet kokia religinė organizacija, pasiėmusi europinius pinigus, gali skleisti savo propagandą ir eksperimentuoti su vaikais? Galiu su visa atsakomybe pasakyti, kad žmonės, kurie veda kursus, tiesiog išmoksta viską, bet toli gražu nesuvokia ką daro.“

V. Antanavičiūtė pasakoja, kad turėję padėti įveikti stresą seminarai jos vaiko mokykloje nepasirodė sėkmingi: „Atvirkščiai – jie vaikams sukėlė nemažą stresą. Dukra sakė, kad kai kuriems vaikams mokymų metu skaudėjo galvą. Jai spengė ausyse. Jai nepatiko, kad liepė nevalgyti mėsos.“

Akimirkos iš Šri Šri Ravi Šankaro susitikimų su visuomene. Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

Mažai ką prisimena

Visų su „Vakaro žiniomis“ bendravusių mokyklų vadovai neslėpė, kad apie organizaciją ir jos veiklą papildomai nesidomėjo. Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijos direktorė Ana Berkovskaja atsiminė pernai lapkričio 4-7 d. vykusius užsiėmimus mokyklose. Dalyje veiklų ji dalyvavo ir pati. Direktorė patikino religijos atributų nepastebėjusi, tačiau vaikams buvo pasakojama šių metodikų istorija.

Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazijos psichologė Gaila Vyšniauskienė, pernai rugsėjo 17-20 d. dalyvavusi mokyklose vestose projekto veiklose, kaip ir direktorė iš Kalvelių, negalėjo atsiminti, ar moksleiviams buvo rodomas Šri Šri Ravi Šankaro atvaizdas. Tačiau vaikams buvo išdalintos kažkokios anketos, bet, kokie klausimai ten buvo suraityti, psichologė nežino.

Vilniaus „Juventos“ gimnazija taip pat yra projekto partnerių sąraše. Jos direktorė Irina Ignatavičienė sakė, kad kol kas užsiėmimų mokykloje dar nebuvo, bet dabar ji svarstanti atsisakyti dalyvauti. I.Ignatavičienė neslepia, kad mokykla gauna daug paraiškų dalyvauti projektuose. Direktorė sako nė nepagalvojusi, kad ministerijos inicijuojamos programos galėtų būti nepatikimos: „Jeigu tai yra projektas, finansuojamas ES pinigais, jeigu matome, kad yra ministerijos pritarimas (šiuo atveju, sveikatos apsaugos), nekyla abejonių.“

Pinigus skiria netikrindami

Kaip „Vakaro žinioms“ paaiškino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, mokykla turi pasitarti su mokyklos taryba ir, gavusi jos narių pritarimą, gali dalyvauti įvairiuose projektuose, kviestis lektorius. Už mokymo turinį, informacijos pateikimą tokiu atveju atsako mokyklos vadovai.

Kaip teigiama dalinai ES lėšomis finansuoto projekto „Vaikų ir paauglių įtraukimas į sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą“ apraše, veiklos skirtos 2-12 klasių moksleiviams. Projektui įgyvendinti iš ES struktūrinių fondų skirta dalinė beveik 80 tūkst. eurų investicijų suma. Planuojama, jog iš viso projekte, kuris truks 2 metus, dalyvaus 2240 vaikų.

„Vakaro žinioms“ susisiekus su projekto iniciatore Sveikatos apsaugos ministerija, ši pasidalijo visų jame dalyvaujančių mokyklų sąrašu. Projektus finansavimui atrenkanti ir kontroliuojanti Europos socialinio fondo agentūra tikino negavusi jokių nusiskundimų dėl organizacijos veiklos mokyklose. Tačiau ir patikra, kaip vykdomas projektas, nebuvo atlikta.

Projektas finansavimui buvo atrinktas pagal formalius kriterijus, tokius kaip projekto veiklų vykdymo vietovės ir partnerių skaičius. Kuo daugiau partnerių – tuo didesnė galimybė gauti finansavimą. „Baltijos „Gyvenimo meno“ labdaros ir paramos fondas į projektą partnerių statusu įtraukė 60 Vilniaus regione veikiančių mokyklų, kuriose planavo vykdyti veiklas. Su visomis iš jų prieš paraiškos pateikimą buvo pasirašytos jungtinės veiklos sutartys, todėl mokyklos turėjo informaciją apie pareiškėją bei numatomų vykdyti veiklų pobūdį“, – „Vakaro žinioms“ sakė Europos socialinio fondo agentūros Projektų valdymo skyriaus vyriausiasis projektų vadovas Justas Martinaitis.

„Gyvenimo meno“ organizacija rengia ir daugiau įvairių projektų. Štai 2018 m. lapkritį buvo sutarta dėl daugiau kaip 26 tūkst. eurų vertės projekto „Laimės programa“ Varėnos r. Bendras projekto biudžetas – 35 tūkst. eurų. Šiuo metu vyksta programos įgyvendinimas. Skelbiama, kad bus vedami streso valdymo įgūdžių ugdymo užsiėmimai daugiavaikėms šeimoms, socialinės rizikos šeimoms ir nepasiturintiems asmenims pagal amžiaus grupes. Jogos tempimo pratimų, įvairių kvėpavimo technikų ir žinių pagalba bus atpalaiduojamas kūnas, mažinamas stresas ir vidinė įtampa, gerės sveikata ir savijauta, grįš entuziazmas ir pasitikėjimas savimi, didės darbingumas, gerės tarpusavio santykiai. Finansavimas skirtas pagal prioritetą Socialinės įtraukties didinimui ir kovai su skurdu. Pakvėpuoji ir išbrendi iš skurdo.

Akimirkos iš Šri Šri Ravi Šankaro susitikimų su visuomene. Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

Visi patenkinti

„Vakaro žinioms“ „Gyvenimo meno“ prezidentė Dalia Balčiūnienė sakė jokių nusiskundimų dėl veiklų mokyklose nesulaukusi. „Visi tėvai pasirašo sutikimus, niekas nevyksta nelegaliai. Su kiekviena mokykla sutarta atskirai. Užsiėmimuose visada dalyvauja ir pedagogai. Jie viską girdi ir mato. Gal buvo vienas ar du atsiliepimai, kam nepatiko. Tačiau tikrai ne masiškai. Tai ES pinigais finansuojamas projektas, vyksta tikrinimai“, – sakė D.Balčiūnienė. Paklausta, kaip vyksta tikrinimai, patikslino: „Reikia pildyti labai daug dokumentų.“

Ji įsitikinusi, kad organizacijai neteisingai klijuojama religinė etiketė: „Jokiu būdu. Esame pasaulinės organizacijos dalis. Esame 160-yje pasaulio šalių. Fondas gyvuoja ne vienus metus. Jokios veiklos, susijusios su religinėmis apeigomis, nevykdome.“

VDU profesorės, analizavusios „Gyvenimo meno“ organizacijos veiklą, Mildos ALIŠAUSKIENĖS komentaras:

Atlikdama tyrimą, organizacijos veikloje atradau nemažai religinėms organizacijoms būdingų aspektų. Pavyzdžiui, charizmatinis lyderis. Šri Šri Ravi Šankaras yra vienvaldis organizacijos lyderis, formuojantis jos doktriną ir praktikas. Taip pat organizacija turi įvairių narysčių tipus, kurie taip pat būdingi religinėms organizacijoms. Yra atsidavusiųjų tipas ir tokių, kurie organizacijai yra tarsi klientai. Dar vienas aspektas – organizacijos nariais tapę žmonės savo gyvenime nubrėžia aiškią ribą iki organizacijos atsiradimo jų gyvenime ir po to, kai tampa jos dalimi. Taip pat matau, jog jau yra žmonių, kurie nebedalyvauja organizacijos veiklose ir yra kritiškai nusiteikę. Tai taip pat būdinga iš religinių organizacijų pasitraukusiems žmonėms.

Organizacijoje vyrauja pirmos kartos narystė – žmonės į ją ateina patys atsivertę. Todėl savo moksliniame darbe įvardijau šią organizaciją kaip religinę. Sąvoka „sekta“ turi labai neigiamą konotaciją, todėl nesinori lengvai šia sąvoka svaidytis.

Šri Šri Ravi Šankaras yra buvęs Mahariši Maheš Jogi mokinys. Šis žmogus buvo sukūręs organizaciją „Transcendentinė meditacija“, kurioje dalyvavo ir garsieji „Bitlai“. Ji savo laiku buvo labai populiari Vakaruose. 1982 m. Šri Šri Ravi Šankaras atsiskyrė nuo savo mokytojo ir įkūrė savo organizaciją, remdamasis mokytojo įžvalgomis.

1979 m. JAV „Transcendentinė meditacija“ bandė pristatyti savo praktikas mokyklose. Dėl to kilo daug diskusijų, kurios baigėsi Aukščiausiajame Teisme, kuris įvardino organizaciją kaip religinę. Ji neturi būti pristatoma mokyklose, kaip ir kitų religinių organizacijų idėjos ar praktikos.

Žinodama šią istoriją, manau, kad „Gyvenimo menas“ bando atkartoti tuos pačius kelius. Ir tai nėra pirmas bandymas. 2009 m., kai Šri Šri Ravi Šankaras buvo atvykęs į Lietuvą, jis bandė susitikti su tuomečiu švietimo ir mokslo ministru Gintaru Steponavičiumi. Su ministru susitikti nepavyko, tačiau bendrauta su ministerijos atstovais. Kiek žinau, pokalbis nesibaigė pozityviai. Tačiau matome, kad buvo rastas kitas kelias – per sveikatos sritį.

Tai, ką propaguoja Šri Šri Ravi Šankaras, yra tam tikras hiperventiliacijos metodas. Jo metu žmogus gali įeiti į transo būsenas, matyti vaizdinius, kartu atsipalaiduoti, pakilti virš kasdienybės. Jis sako, kad tokiu būdu galima įveikti stresą. Noriu pabrėžti, kad moksliškai šie sveikatinimo metodai yra grindžiami pačios organizacijos mokslinių tyrimų institutų duomenimis.

Tėvai turėtų susipažinti ir su kritiniu šios organizacijos vertinimu prieš leisdami į tokius seminarus savo vaikus. Nes tėvai atsakingi už vaikų religinį švietimą.

Dar kartą tenka apgailestauti, kad Lietuvoje nėra religijotyros studijų, kurios leistų žmonėms perduoti žinias apie įvairių religijų raišką šiuolaikinėse visuomenėse. Tai leistų valstybės tarnautojams atpažinti tokias organizacijas, kai yra skirstomas finansavimas.

Mokyklos, sutikusios įsileisti Jo Šventenybę

Po to, kai „Vakaro žinios“ paviešino organizacijos „Gyvenimo menas“ vykdomą projektą Lietuvos mokyklose, sulaukėme skaitytojų prašymų susipažinti su mokyklų sąrašu. Skelbiame visas 60 mokyklų, kurios sutiko dalyvauti projekte ir į mokyklas vietoj pamokų įsileisti Jo Šventenybe save vadinančio Šri Šri Ravi Šankaro įkurtos organizacijos pasekėjus. Mokslininkai šią organizaciją priskiria prie religijų, o ji pati save pristato kaip paramos ir labdaros fondą.

„Vakaro žinios“ rašė, kad buvę organizacijos „Gyvenimo menas“ nariai įspėja neleisti vaikų į šios organizacijos vedamus užsiėmimus. Žurnalistams pavyko išsiaiškinti, kad mokyklų durys jiems plačiai atsivėrė po Šri Šri Ravi Šankaro susitikimo su aukštais politikais.

Primename, kad Baltijos „Gyvenimo meno“ labdaros ir paramos fondo projektas ,,Vaikų ir paauglių įtraukimas į sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą“ buvo finansuotas iš ES lėšų. Jo įgyvendinimui buvo skirta beveik 80 tūkst. eurų ES struktūrinių lėšų. Projekto metu mokyklose vedamos sveikatinimo programos, sukurtos pagal Šri Šri Ravi Šankaro  meditacijos ir kvėpavimo metodiką. 2-7 klasių moksleiviams skirta programa „Art Excel – visapusiškas tobulėjimas“; 8-12 klasių moksleiviams skirta programa „YES – jaunimo stiprinimo seminaras“. Projekto iniciatorius – Sveikatos apsaugos ministerija.

Europos socialinio fondo agentūroje atrenkant projektus finansavimui, vienas iš kriterijų buvo projekte dalyvaujančių dalyvių skaičius. Baltijos „Gyvenimo meno“ labdaros ir paramos fondas į projektą partnerių statusu įtraukė 60 Vilniaus regione veikiančių mokyklų, kuriose planavo vykdyti veiklas. Su visomis iš jų prieš paraiškos pateikimą buvo pasirašytos jungtinės veiklos sutartys.

Kaip rašė „Vakaro žinios“, vaikams dalyvauti veiklose buvo reikalingi ir tėvų sutikimai, tačiau jie apie tokį projektą sužinojo ne prieš mokykloms pasirašant sutartis, o tuomet, kai „Gyvenimo meno“ lektoriai jau ruošdavosi veikloms. Dalyje mokyklų iš sąrašo užsiėmimai jau įvyko, tačiau kitos iš  dar tik laukia, kol moksleiviams bus vedami užsiėmimai. Programos trukmė – 4 dienos po 3 val., iš viso – 12 val. Numatyta, kad iš viso projekte dalyvaus ne mažiau kaip 2240 mokinių.

Projektas įgyvendinamas su nurodytais partneriais:

1. Vilniaus r. Pagirių gimnazija,

2. Vilniaus savivaldybės Grigiškių gimnazija,

3. Ukmergės technologijų ir verslo mokykla,

4. Vilniaus r. Nemenčinės Gedimino gimnazija,

5. Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazija,

6. Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazija,

7. Vilniaus r. Šumsko pagrindinė mokykla,

8. Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazija,

9. Vilniaus r. Maišiagalos Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazija,

10. Vilniaus savivaldybės Grigiškių „Šviesos“ gimnazija,

11. Vilniaus Valdorfo Žalioji mokykla,

12. Vilniaus savivaldybės Grigiškių pradinė mokykla,

13. Trakų gimnazija,

14. Trakų r. Rūdiškių gimnazija,

15. Trakų r. Paluknio „Medeinos“ gimnazija,

16. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazija,

17. Ukmergės „Šilo“ progimnazija,

18. Ukmergės Pašilės progimnazija,

19. Ukmergės Senamiesčio pagrindinė mokykla,

20. Ukmergės r. Taujėnų gimnazija,

21. Ukmergės Užupio pagrindinė mokykla,

22. Ukmergės Dukstynos pagrindinė mokykla,

23. Ukmergės r. Siesikų gimnazija,

24. Ukmergės r. Vidiškių pagrindinė mokykla,

25. Ukmergės r. Veprių pagrindinė mokykla,

26. Elektrėnų sav. Semeliškių gimnazija,

27. Švenčionių progimnazija,

28. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija,

29. Švenčionių r. Adutiškio pagrindinė mokykla,

30. Švenčionių r. Pabradės „Žeimenos“ gimnazija,

31. Širvintų „Atžalyno“ progimnazija,

32. Širvintų r. Bartkuškio mokykla-daugiafunkcis centras,

33. Šalčininkų „Santarvės“ gimnazija,

34. Šalčininkų r. Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazija,

35. Šalčininkų r. Butrimonių Anos Krepštul gimnazija,

36. Šalčininkų r. Baltosios Vokės „Šilo“ gimnazija,

37. Šalčininkų r. Turgelių Povilo Ksavero Bžostovskio gimnazija,

38. Šalčininkų r. Baltosios Vokės Elizos Ožeškovos gimnazija,

39. Turgelių „Aistuvos“ gimnazija,

40. Kalesninkų Mykolo Rudzio pagrindinė mokykla,

41. Vilniaus „Sietuvos“ progimnazija,

42. Vilniaus Žemynos progimnazija,

43. Vilniaus „Juventos“ gimnazija,

44. Vilniaus „Ateities“ mokykla,

45. Vilniaus Simono Konarskio mokykla,

46. Vilniaus Simono Daukanto progimnazija,

47. Vilniaus šv. Kristoforo gimnazija,

48. Trakų r. Lentvario pradinė mokykla,

49. Vilniaus Gedimino technikos universiteto inžinerijos licėjus,

50. Vilniaus r. Zujūnų gimnazija,

51. Vilniaus r. Veriškių pradinė mokykla,

52. Vilniaus r. Kyviškių pagrindinė mokykla,

53. Vilniaus r. Rudaminos „Ryto“ gimnazija,

54. Vilniaus r. Buivydžių Tadeušo Konvickio gimnazija,

55. Trakų r. Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinė mokykla,

56. Trakų r. Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinė mokykla,

57. Trakų r. Onuškio Donato Malinausko gimnazija,

58. Trakų r. Bijūnų mokykla-daugiafunkcis centras,

59. Širvintų r. Gelvonų gimnazija,

60. Vilniaus Prano Mašioto pradinė mokykla.

Šaltinis – Sveikatos apsaugos ministerija

Parengė Justina GAFUROVA | Respublika.lt

4 Responses

 1. Andrius parašė:

  Jei svertume pagal rizikingumą, tai uždaryti tektų mūsų sistemą, o ne „Gyvenimo meno”.

  Esu nepriklausomas rytų ir vakarų kultūros bei dvasinių judėjimų tyrėjas. Mano pačio pasaulėžiūra nesutampa su „Gyvenimo meno” pamatu, tačiau nepaisant to, manau, kad jų programos duotų daug naudos.

  Be abejo būtina atidžiai sustyguoti „GM” programą, kad nebūtų akivaizdžiai rizikingų dalykų, ir būtų laikomasi visų saugos niuansu. Vaikai gali būti supažindinami su tradicijos istorija, pasaulėžiūros pagrindu, tačiau tuomet turėtų būti pateikti ir kiti pasaulėžiūros variantai, ne tik jų pasirinktas ir tai turėtų būti daroma ne šališkai, kad vaikai aiškiai suprastų jog yra įvairus pasaulio suvokimo spektras, o net tik tas kurį atstovauja GM.

  Konkrečiai turiu omenyje tokius rytų pasaulėžiūrų terminus kaip Advaita (jų kryptis) ir Mayavada (irgi šalia jų krypties), bei pateikti kitą pusę, kurioje yra mūsų šaliai labiau artima pasaulėžiūra: Dvaita ir Achintya Bheda Abheda. Du paskutiniai įvardinimai yra artimesni krikščionybei ir baltų tikėjimo pasaulėžiūrai, apskritai baltų kultūrai.

  Rekomenduočiau mokyklų vadovams būtinai įtraukti paaiškinimus į užsiėmimus. Jei reikia pagalbos aiškinantis, ar kyla klausimų, galite rašyti man: vysniauskas.a@gmail.com

  Tai turėtų

  Mano mokykloje net per klasės valandėlę yra buvę nualpusių, ir ne tik kad niekas nenešė gėlių, bet dar ir pradėjo garsiai juoktis visi ir tyčiotis iš nualpusio. Plius būna daug sužeidimų per darbų pamokas, kūno kultūrą. Nuolat kažkas nutinka, be rizikos galima tik ant sofos sėdėti, bet ir tai gali kažkas nutikti… Dar prisiminiau kad Vangogas nusipjovė ausį, bet jį vis tiek jau daugiau nei šimtą metų pristato mokyklose kaip teigiamą pavyzdį 

  • Anonimas parašė:

   Toje programoje nėra kalbama apie jokią filosofiją, jokias tradicijas ar pan. Programa yra apie sveiką gyvenimo būdą – teisingą miegą, fizinį aktyvumą, gerus valgymo įpročius (pvz. sėdint prie stalo, o ne prie televizoriaus), bendravimo įgūdžius, kvėpavimo pratimai, fiziniai pratimai, atsipalaidavimas. Mieli žmonės, kada baigsis tas naivumas ir tikėjimas žiniasklaidoje specialiai skleidžiamomis nepatikrintomis ir jokiais faktais neįrodytomis šiurpiomis fantazijomis.

   • Andrius (Anuttama) parašė:

    Jeigu taip, tuomet viskas gerai, šaunuoliai, darote gerą darbą visuomenei. Nors ir didelė pasipiktinimo banga, bet ji praeis.

 2. Elvyrs parašė:

  Kreipkitės į kun.egzorcistą Arnoldą Valkauską-jis tikrai turės ką pasakyt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *