Kas gero iš to, kad mums blogai?
1 (1)


Iliustracija: asim alnamat / pexels.com

Apkūni moteris nuolat priauga svorio, nes nenori būti patraukli.  Sėkmingas vyras nuolat suserga įvairiomis ligomis, nes jam trūksta dėmesio ir rūpesčio. Mergina nuolat kalba apie savižudybę, nes bijo, jog vaikinas gali ją palikti.

Skamba neįtikėtinai? Iš pirmo žvilgsnio tokie reiškiniai gali pasirodyti sunkiai suvokiami, tačiau jie pagrįsti tam tikrais dėsniais: mūsų pasąmonė daro viską, kad apsaugotų mus nuo netekčių, nusivylimų ir neigiamų emocijų, net jeigu dėl to patenkame į sudėtingas ir sunkias situacijas. Psichologijoje tai vadinama antrine nauda. Ji pasireiškia tuomet, kai susergame ar pastatome save į nepavydėtinas situacijas ir išgyvenimus dėl to, jog tai mums suteikia tam tikrą naudą. Antrinę naudą.

Monika buvo sėkminga ir energinga 35-erių metų moteris. Jos karjera ir šeimyninis gyvenimas klostėsi puikiai ir ji buvo pakankamai laiminga. Tačiau vienas jos gyvenimo aspektas nedavė jai ramybės: didžiąją gyvenimo dalį ji buvo liekna ir žavi mergina, tačiau prieš penkerius metus pradėjo sparčiai augti kūno svoris. Atėjusi į konsultaciją, ji svėrė 16kg daugiau nei prieš penkerius metus. Pastebėjusi savo pokyčius, iš pradžių jį kaltino mitybos įpročius, genus, nepakankamą judrumą. Tačiau pradėjus keisti mitybą ir sportuoti, pokyčiai į gerą buvo labai nežymūs. Konsultacijos metu paaiškėjo Monikai visiškai netikėtos jos apkūnumo priežastys.

Prieš penkerius metus, vieno vakarėlio metu ją išprievartavo iš matymo pažįstamas vaikinas. Bijodama smurto, Monika nesipriešino ir nesišaukė pagalbos. Be to, buvo gerokai išgėrusi. Dėl šių priežasčių ji nesikreipė į policiją, bijodama, jog bus sunku įrodyti, jog tai buvo išprievartavimas. Be to, nenorėjo, kad apie tai sužinotų jos vaikinas.

Ką šis įvykis turi bendro su jos svoriu? Monikos pasąmonės požiūriu, ji buvo išprievartauta dėl to, jog buvo graži ir patraukli. Taigi, patrauklumas gali prišaukti tokią agresiją ir pažeminimą, paliekantį emocinius randus visam gyvenimui. Norėdama apsaugoti Moniką nuo tokių išpuolių ateityje, pasąmonė darė viską, kad Monika nebūtų tokia patraukli: didėjo apetitas, naktimis norėjosi valgyti, nuolat atsirasdavo priežasčių ir trukdžių, neleidžiančių dažnai sportuoti. Taigi, monika priaugo keliolika kilogramų, nes nenorėjo būti patraukli, nors sąmoningai apie apie tai niekuomet nepagalvojo.

Kitas pavyzdys:

Ričardas buvo 38 metų sėkmingas ir sveikas dviejų mažų vaikų tėvas, sukūręs šeimą su savo pirmąja meile. Jis buvo sportiškas, negėrė, nerūkė ir niekada nebuvo turėjęs rimtesnių problemų su sveikata, tačiau prieš keletą metų prasidėjo keisti susirgimai: jis pradėjo dažnai sirgti angina, gripu, lengvomis peršalimo ligomis. Gydytojai patarė tiesiog vartoti daugiau vitaminų, tačiau niekuomet nesirgti įpratusiam vyrui ši situacija buvo labai keista.

Taigi, dėl kokios antrinės naudos Ričardas pradėjo „gaudytis“ ligas?

Terapijos metu paaiškėjo, jog prieš ketverius metus gimus dvynukams šeimos gyvenimas stipriai pasikeitė. Abu sutuoktiniai daug dirbo, todėl kiekvieną laisvą minutę praleisdavo besirūpindami vaikais. Ju santykiai pasikeitė: jie visiškai nebeturėjo laiko vienas kitam ir Ričardui pasirodė apmaudu ir liūdna, jog jų ryšys susilpnėjo, neliko ankstesnės romantikos. Būdamas atsakingu tėvu, jis nieko apie tai nesakė savo sutuoktinei, nes manė, jog auginant vaikus kitaip būti turbūt ir negali. Tačiau jo susirūpinimu ir dėmesio trūkumu pasirūpino pasąmonė: kaskart pašlijus sveikatai, žmona pradėdavo juo rūpintis, slaugyti, gaminti naminį maistą, kartais pasiimdavo išeigines, kad galėtų būti su juo. Taigi, Ričardo ligotumas padėjo sustiprinti atšalusį ryšį.

Taigi, abu pavyzdžiai byloja, jog antrinė nauda atlieka tam tikrą pozityvią funkciją. Tačiau, turbūt visi sutiksime, jog tokie būdai išvengti prievartos ar sustiprinti santykius su sutuoktiniu, turi daugiau minusų nei pliusų. Taigi, ką daryti, jog išvengtume tokių nepavydėtinų situacijų?

Atpažinkite antrinę naudą.

Bet kokioje situacijoje ar iššūkyje pirmasis ir svarbiausias žingsnis yra atpažinti ir sąmoningai suvokti vykstančius procesus. Kuomet neturime sąmoningumo savo problemų, baimių ar jausmų atžvilgiu ar nesiryžtame jų spręsti, pasąmonė pradeda „tvarkyti reikalus“ be mūsų žinios. Tuo tarpu, kai patys sąmoniningai pripažįstame ir pradedame ieškoti sprendimų, atsiranda galimybės problemas ar situacijas spręsti geresniais būdais.

Paklauskite savęs: Ką pozityvaus patiriu iš negatyvių šiuo metu mano gyvenime esančių situacijų ar problemų? Ar tai mano gyvenime kartojasi?

Ar šiuo metu kokiu nors savo elgesiu arba ligomis siekiu antrinės naudos?

Iš pradžių tokie klausimai gali atrodyti sunkiai suvokiami „Kaip gali būti, kad pats kenkiu sau ir artimiesiems? Nesąmonė“. Tačiau skirkite laiko ir klauskite savęs ką vis dėl to gaunate iš šios labai nemalonios situacijos.

Pasirinkite neigiamą vieną savo gyvenimo situaciją ir išsamiai aprašykite, kokias antrines naudas joje patiriate.

Raskite alternatyvas

Žmonės yra būtybės, bėgančios nuo skausmo ir siekiančios malonumo. Taigi, dažnai esame skausme vien dėl to, kad jis sukelia paslėptą malonumą. Jeigu jį pasiekiame kitais būdais, tuomet nebelieka prasmės kentėti.

Suprasdami priežastis, galime pradėti ieškoti būdų, kaip sąmoningai pakeisti antrinės naudos pagalba siekiamo rezultato be negatyvių pusių. Pavyzdžiui, jeigu sergate, nes tokiu būdu sustiprinate ryšį su sutuoktiniu, tuomet paieškokite būdų, kaip galite tai pasiekti kitu, sveikesniu būdu. Pavyzdžiui, galite kartu lankytis pas psichoterapeutą ar santykių konsultantą ir tokiu būdu sustiprinti apibusį ryšį.

Kai kurias situacijas atpažinti ir pakeisti galite patys, tačiau kai kurioms, ypač jei jos kartojasi ilgą laiką ir turi stiprų emocinį „bagažą“, gali prireikti psichoterapeuto pagalbos.

Daugiau problemų ir jų antrinės naudos pavyzdžių:

Vaikas jaučia tėvų dėmesio trūkumą, todėl padaro kažką netinkamo: ką nors sulaužo ar sudaužo. Antrinė nauda: tėvai priversti atkreipti į jį dėmesį, nors ir neigiamą.

Paauglys nuolat įsivelia į įvairias problemas, muštynes,vartoja įvairius svaigalus. Antrinė nauda: jo tėvai pamiršta savo santykių problemas, mažiau galvoja apie skyrybas ir susivienija, kad „ištrauktų“ sūnų.

Klientui nepadeda apsilankymai nei pas terapeutą, nei jokia psichologinė pagalba. Antrinė nauda: patenkinamas išskirtinumo, ypatingumo poreikis. „Aš toks unikalus, jog niekas negali man padėti“

Vyrui nesiseka siekti karjeros, žlunga jo santykiai su žmona. Antrinė nauda: patenkinamas bendrumo, priklausymo šeimai poreikis. Pasąmonės programa:„Būsiu nelaimingas ir nesėkmingas, kaip ir mano tėvai ir kaltinsiu kitus dėl savo gyvenimo“

Psichoterapeutas Aidas Giedraitis | hara.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 1]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.