Kas mokslo požiūriu yra moters grožis?
0 (0)

moteris

Kodėl vieni žmonės mums atrodo gražūs, o kiti – ne? Kokie yra grožio dėsniai ir ar apskritai jie egzistuoja?

Gal kai kam tai pasirodys nerimta, bet mokslininkai rimtai tyrinėja šią problemą. Vyrauja dvi priešingos nuomonės: vieni mano, kad gebėjimas nustatyti, žmogus gražus ar ne, yra užkoduotas žmogaus sąmonėje. Pažiūrėjo vyras į merginą, jo vidinis kompiuteris nepastebimai apskaičiavo, kad jos proporcijos yra 90-60-90, ir pateikė išvadą: gražuolė. Antrieji – reliatyvumo teorijos šalininkai. Jie yra įsitikinę, kad įvairių tautų grožio kriterijai įvairiais laikais skiriasi ir priklauso nuo auklėjimo bei visuomenėje vyraujančių įsitikinimų. Regis, tai visiškai priimtina teorija. Juk kiek kartų keitėsi mada, ir tai, kas anksčiau atrodė gražu, vėliau vertinama vos ne kaip bjaurumas. Vadinasi, grožio kriterijus mums diktuoja mada?

I.Eiblas-Eibesfeltas (I. Eibl-Eibesfeldt), vienas garsiausių šios srities specialistų ir pirmosios teorijos šalininkas, sprendė klausimą, kokios moterys patinka vyrams. Pasirodo, tokios, kurioms yra būdingi visi brandžios patelės lytiniai požymiai ir vaikiškas veidas. Akivaizdus pedomorfizmas (panašumas į vaiką) yra būdingas įvairių rasių moterims. Jos ne šiaip patinka vyrams, bet dar ir „įjungia (stimuliuoja) gynybinį, globėjišką elgesį“. Žinomas vokiečių mokslininkas žino, ką sako: jis stebėjo įvairių tautų atstovus, ir jų skonis beveik visuose pasaulio kampeliuose yra universalus. O štai anglų mokslininkų iš Šv. Andriejaus universiteto neseniai atlikto tyrimo rezultatai: nuotraukas vertinusiems vyrams gražiausios atrodė moterys didelėmis akimis, putliomis lūpomis, maža nosimi ir neatsikišusiu smakru. Atpažįstate? Tai juk tipiški vaikiški bruožai, apie kuriuos kalba I.Eiblas-Eibesfeltas. Tai, pavyzdžiui, yra portretas amžinosios žvaigždės Odri Hebern (Audrey Hepburn), kuri tapo šio stiliaus dievaite prieš 60 metų ir nė kiek nenublanko iki šiol, nors jau 20 metų jos nebėra ir atsirado šimtai kitų žvaigždžių. Anglai pabandė išsiaiškinti tokios išvaizdos priežastį. Pasirodė, kad gražuolių moteriškųjų lytinių hormonų, estrogenų, lygis buvo aukštesnis. Vadinasi, jos yra tinkamesnės pradėti, išnešioti ir pagimdyti vaiką, tai yra pratęsti giminę. Taigi vyrai joms nesąmoningai teikia pirmenybę.

O daugelis vaisingas moteris renkasi sąmoningai: platūs klubai, dėl kurių yra lengviau gimdyti, daug kur yra laikomi moters grožio požymiu. Vienos tautos apie tai kalba tiesiai, kitos – įmantriai. Tiesa, tai nevisiškai dera prie šiuolaikinio idealo 90-60-90, kuris realiai patinka daugumai vyrų. Bet, ko gera, šiuolaikinių vyrų sąmonę apdorojo mados diktatoriai, kad skonis taip aiškiai pasikeitė? Ir taip, ir ne. Svarbiausia – ne absoliutūs dydžiai, o proporcijos, artėjančios prie 90-60-90. Įdomu, kad būtent tokia, „smėlio laikrodžio“ figūra taip pat formuojasi veikiant estrogenams. Taigi, ratas užsidaro. Vyras nesąmoningai ieško ne tik gražuolės, bet ir savo būsimų vaikų motinos. Toks yra grožio kodas.

Bet ir mados industrija daro įtaką grožio kodui. Taip, pagrindas nekinta, bet galima keisti detales. Kaip rodo minėtieji eksperimentai Šv. Andriejaus universitete, moterims, nepriskirtinoms gražuolių kategorijai, jomis tapti padeda kosmetika. Su vykusiu makiažu jos taip pat pradeda patikti vyrams. Kai tokios kosmetikos ir panašių priemonių kūnui tobulinti nebuvo, vyrai buvo priversti orientuotis tik į pagrindinius grožio rodiklius. Todėl Napoleonas ir visa to meto grietinėlė nepaprastai žavėjosi Žozefina, kurios buvo labai negražūs dantys. Šiandien ji neturėtų jokių šansų, kol gydytojo kabinete neįgytų akinamai baltos šypsenos. O Rubenso damoms būtų reikėję būtinai kreiptis į dietologą ir plastikos chirurgą, kad atsikratytų nereikalingų kilogramų ir celiulito. Kadangi ankstesniais laikais jų nebuvo, damos buvo priverstos kreiptis į kitokius specialistus. Pavyzdžiui, Liudviko XIV favoritė ponia de Montespan, pagimdžiusi jam keletą nesantuokinių vaikų (efektyvios kontracepcijos tuomet irgi nebuvo) ir įgijusi grynai rubensiškas formas, buvo priversta karaliaus dėmesio siekti naudodamasi magija.

Grožio ir jaunystės receptai: skaityti protingas knygas ir neliesėti

Kodėl kai kurios moterys iki pensijos atrodo it „mergiotės“, o kitos ir 30-ies – „tetulytės“? Pasirodo, pagrindinė jaunatviškumo paslaptis – tinkamas nusiteikimas!

Būti geriems

Ne veltui sakoma, kad brandžiame amžiuje siela atsispindi veide: metams bėgant veide „įsispaudžia“ emocijos, kurias žmogus jaučia dažniausiai. Todėl pikto žmogaus veide sustingsta pikta grimasa, kuri jį gerokai sendina. O gerų žmonių, kurie visur stengiasi matyti gera ir niekam nedaro bloga, – šviesūs, jaunatviški veidai. Lyginant jų nuotraukas įvairiais gyvenimo laikotarpiais gerai matyti, kad senatvėje jie atrodo net patrauklesni negu jaunystėje.

Skaityti protingas knygas

Tyrimai rodo, kad veide atsispindi ne tik nuotaikos, bet ir žmogaus vidus. Protinį darbą dirbantys žmonės paprastai atrodo jaunesni. Ir esmė – visai ne didelis fizinis krūvis, kuris sekina organizmą.

Įrodyta, kad skaitymas – dar ir efektyvi sveikatinimo procedūra. Tinkama literatūra „nuprausia“ sielą. Gaunant naujos informacijos susidaro naujos jungtys tarp smegenų zonų, atsakingų už trumpalaikę ir ilgalaikę atmintį, įsijungia sistema, suteikianti emocijų ir malonumo. Skaitymas skatina bendrąjį psichinį aktyvumą, o tai teigiamai veikia ir išvaizdą. Tačiau jauninamuoju poveikiu pasižymi intelektualioji literatūra (knygos, laikraščiai, verčiantys mąstyti), o ne „bulvarinis skaitalas“.

Neliesėti!

Daug kas priklauso nuo genetikos. Norint suprasti, kaip būtent sens moters veidas, reikia pažiūrėti į jos motinos nuotraukas brandžiame amžiuje. Žinoma, net puikią genetiką galima sugadinti. Danų mokslininkai tyrė dvynių poras. Paaiškėjo, kad esant tokioms pačioms sąlygoms greičiau senėjo tas, kuris daug rūkė ir piktnaudžiavo įdegiu. Odai nepaprastai kenkia svorio svyravimai. Be to, moterims, kurioms daugiau nei 40, mesti svorį nerekomenduotina, – jauniau atrodo šio amžiaus moterys, turinčios nedidelį antsvorį. Nors vyrų oda senėja lėčiau už moterų, dažniausiai būtent moterys atrodo jaunesnės, negu yra iš tikrųjų. Priežastis – kasdieninė odos priežiūra, kurios vyrai nevertina.

Laikytis režimo!

Svarbu laikytis dienos režimo – vienu metu keltis, gultis, valgyti, vaikštinėti. Tuomet nereikia nuolatos „persukinėti“ biologinio laikrodžio rodyklių, ir jie ilgiau veikia be sutrikimų. Dar viena aplinkybė, kuri gali pagreitinti arba sulėtinti biologinį laikrodį, – mityba. Mokslas nustatė produktus, kurių aktyvus vartojimas skatina odos raukšlėjimąsi. Į „juodąjį sąrašą“ įtraukti mėsa (jautiena ir kiauliena), cukrus ir riebūs pieno produktai. Labai neigiamą poveikį išvaizdai daro baltymų dietos. Žmonėms po 35 metų rekomenduojamas augalinis racionas. Mėsos ir kitokių baltymingų produktų geriau vartoti ne dažniau kaip 1-2 k. per savaitę.

Tikrintis!

Ko gera, kiekvienas iš mūsų bent kartą buvo sutikęs žmogų, kurio, regis, neveikia laikas. Specialistai mano, kad tokiems žmonėms pavydėti nereikia – juos reikia skubiai vesti pas gydytoją. Moterims šis reiškinys būna susijęs su hormoninėmis cistomis. Tokios cistos dažnai supiktybėja, todėl, nepaisant jauninamojo poveikio, jas būtina skubiai šalinti. Taip pat jaunai atrodo moterys, kurioms laiku (52-55 m.) neprasidėjo menopauzė. Jų organizme yra estrogeno perteklius, o jis gerai veikia odą, tačiau pavojingas tuo, kad brandžiame amžiuje provokuoja auglius. Todėl tokios moterys turi reguliariai tikrintis pas gydytoją.

Įvairių tautų grožio kriterijai įvairiais laikais skiriasi ir priklauso nuo auklėjimo bei visuomenėje vyraujančių įsitikinimų.

Moters grožio evoliucija

Seniausias moters atvaizdas yra Vilendorfo Venera – 11 cm aukščio statulėlė, rasta 1908 m. netoli Vilendorfo. Manoma, kad ši statulėlė buvo vaisingumo simbolis.

Po daugelio amžių moters grožio simboliu tapo Milo Venera. Ši dvimetrinė statula buvo sukurta 130-100 metais prieš mūsų erą senovės Graikijoje. Ji buvo rasta senovinio amfiteatro griuvėsiuose Milo saloje.

Laikui bėgant į madą įėjo apkūnios moterys.

XX a. įsigalėjo naujos technologijos, ir tai taip pat paveikė visuomenės grožio suvokimą. Didėjant baleto populiarumui ir vystantis fotografijai madingos tapo trapios ir liesos merginos siaurais klubais.

Paskui plito kinas, ir grožio idealus pradėjo įkūnyti aktorės. Viena iš jų – klasikinė blondinė Merlin Monro (Marilyn Monroe). Kartu su M.Monro ekrane spindėjo Odri Hebern – miniatiūrinė brunetė, turinti 50 cm apimties taliją, sverianti vos 45 kg.

7-ajame deš. JAV atsirado Tvigi (Twiggi) fenomenas. Supermodelis svėrė 40 kg. Įsigalėjo trapios moters-paauglės su mini sijonėliu paveikslas.

8-ajame deš. veikiant politiniams maištams ir seksualinei revoliucijai susiformavo naujas etalonas – savimi pasitikinti mergina, pasirengusi ginti savo pilietines teises.

Paskui aktores pakeitė supermodeliai. 10-ajame deš. būtinybė gyventi sveikai ir ekologijos klausimai įgijo vis didesnės reikšmės, o populiariausios moterys buvo fotomodeliai.

XXI a. pradžioje į madą grįžo moteris superdidvyrė. Šią vėliavą po filmų apie Larą Kroft perėmė Andželina Džoli (Angelina Jolie), pirmoji ekrane įkūnijusi etaloninį paveikslą.

Mūsų dienomis moters figūros etalonu laikoma Keli Bruk (Kelly Brook) – amerikiečiai mokslininkai išsiaiškino, kad talijos ir klubų apimties santykis turi būti 7:10. Būtent tokie yra aktorės parametrai.

Milda KUNSKAITĖ | Respublika.lt
Foto: Désirée Fawn

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

1 Response

  1. nagai parašė:

    Kokie įdomūs pastebėjimai. Ir visiškai su jais sutinku. Be to ir senti reikia mokėti, nebijoti, o priimti tai kaip natūralų procesą. Rūpinantis veido oda, nepamiršti ir kaklo sirties bei rankų, nes šios vietos amžių išduoda daug geriau nei makiažu padengtas veidas. Išpuoselėtos rankos, dailus manikūras – ne tik jaunos merginos būtinybė, bet ir solidžios damos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.