Kliedesys: kas tai?
Kliedesys arba ūmi sumišimo būklė, tai ūmus sutrikimas, kuriam būdinga letargija, nerimastingumas, kliedesiai ir nenuoseklumas. Tai gali lemti įvairios ligos, netinkama mityba ar intoksikacija.
Kas tai?
Kliedesiai gali stipriai sutrikdyti kasdienę veiklą, bet dažniausiai yra trumpalaikiai. Pacientui sunku susikaupti, jis gali nesuprasti, kur atsidūrė. Judesiai gali sulėtėti arba pagreitėti, būdinga nuotaikos kaita. Kiti simptomai – mąstymo ir kalbos rišlumo, miego sutrikimai ar apsnūdimas, sutrikusi trumpalaikė atmintis ir raumenų kontroliavimas.
Kliedesiai gali pasireikšti bet kokiame amžiuje, bet dažniau nustatomi vyresniems, todėl juos galima supainioti su demencija. Dažniausiai tai trumpalaikė fizinė ir emocinė problema, bet gali būti ir negrįžtami reiškiniai. Be to, tuo pat metu žmogui gali pasireikšti ir demencija, ir kliedesiai.
Priežastys įvairios, bet dažniausiai kliedesius sukelia tokios ligos kaip kvėpavimo ar šlapimo takų infekcijos, medžiagų apykaitos sutrikimai, pavyzdžiui, natrio koncentracijos sumažėjimas. Kliedesiai taip pat gali pasireikšti dėl sunkios ligos, operacijos, skausmo, dehidratacijos, vidurių užkietėjimo, netinkamos mitybos, vaistų pakeitimo.
Kaip šis sutrikimas diagnozuojamas?
Šeimos gydytojas paklausia apie simptomus, įvertina judesius, kognityvines funkcijas ir kalbą. Kartais pacientas stebimas visą dieną, kad šis sutrikimas būtų patvirtintas arba atmestas.
Patikrinti dėl įvairių ligų gali būti atliekami ir fiziniai testai.
GYDYMAS
- Orientavimosi realybėje terapija, kurioje pagarbiu būdu naudojami kartotiniai vizualinio arba verbalinio orientavimosi signalai, padedantys žmogui susivokti aplinkoje ir situacijoje.
- Gyvensenos valdymas, įskaitant ir reguliarius fizinius pratimus, kurie padeda sumažinti sumišimą ir atgauti kasdienio gyvenimo kontrolę.
- Antibiotikai išrašomi tuomet, kai nustatomos infekcinės ligos, jei reikia, skiriama ir rehidratacija.
Parengta pagal praktinį vadovą „Viskas apie psichologiją“ (2024), aut.: J. Hemmings, C. Collin, J. Ginsburg Ganz, M. Lazyan, A. Black. Leidykla „Briedis“.