Ko paaugliai nepasakoja tėvams?

Letuvos sveikuolių sąjungos lektorė, vaikų ir jaunimo stovyklų „Laisvės kodas“ vadovė Eglė Kislovski keletą mėnesių rengė nemokamus savaitgalinius susitikimus su paaugliais įvairiomis temomis: santykiai šeimoje, vaikinų ir merginų bendravimas, priklausomybės, lyderystė, apatija, depresija, įkvėpimas ir dėkingumas. Sesijose dalyvavo iki 70 jaunuolių, ieškančių atsakymų į savo gyvenimiškus klausimus. Dalinamės E. Kislovski mintimis, kurios kilo šių susitikimų metu.

Didžiausia problema – santykiai su tėvais

Paaugliams sunku sutarti su tėvais, nes jie jaučiasi nesuprasti. Tėvų nepasitikėjimas, nuolatinis kontroliavimas jaunuoliams trukdo suprasti savo tėvus, pagalvoti apie tai, kad ir jie buvo jauni, turėjo savo patirtį. Jiems sunku įsijausti į kito poziciją, priimti ją.

Sunku susikalbėti su tėvais, kadangi abiejų pusių tonas dažnai pereina arba į šaukimą, agresyvumą arba į aukos poziciją. Tada paaugliui nebelieka prasmės aiškintis, vis tiek bus nesuprastas. Šalia nelieka suaugusiojo, kuris gebėtų išklausyti, priimti vaiko emocijas, rasti prie jo priėjimą, patarti, būti draugu. Kai pokalbiuose daug kritikos ir pamokymų, užtenka vieną kartą neskirti vaikui pakankamai dėmesio ir jis jau nieko nebepasakos. Tiesiog užsifiksuos, kad tėvai užsiėmę, neturi laiko, neverta aušinti burnos.

Trūksta žinių, kaip elgtis šeimoje

Dažniausiai paaugliai neturi reikalingų žinių kaip elgtis probleminėse situacijose, pritrūksta jėgų. Rasti efektyvių patarimų taip pat nėra paprasta, nes supanti aplinka paprastai nėra palanki tam: patarėjais tampa draugai, filmai, kompiuteriai, telefonai. Kitaip sakant – pramogos, kurios įtraukia, nes ten galima atsipalaiduoti nuo visokiausių santykių. Nesant galimybėms atvirai ir nuoširždiai išsikalbėti, elgiamasi labai spontaniškai.

Šeimose, kur santykiai įtempti, jaunuoliai linkę kaltinti visus aplink. Lyg jie viską daro gerai tačiau niekas jų nesupranta.  O tėvams yra be galo sunku, nes niekaip neranda priėjimo, pritrūksta laiko ir jėgų jo ieškoti, reikia rūpintis šeimos gerove. Jei vaikai vis labiau linksta ieškoti atsipalaidavimo ir malonumo alkoholyje, cigaretėse, telefonuose, kompiuteriuose, narkotikuose, drauguose, nenoriai grįžta namo, o grįžę užsidaro ir nebendrauja, nori greičiau išeiti iš namų, kad tik niekas jiems neaiškintų, tai ypatingai prastų santykių šeimoje signalas.

Santykiai su tėvais yra pagrindinė mokykla, kurioje paauglys mokosi gyvenimo. Ir jeigu tėvams nepavyksta būti pavyzdžiais, sukurti santykio su jais, tai ko jie šioje mokykloje išmoksta? Ir kokius santykius sukurs tada, kai išeis iš tėvų namų?

Su paaugliais – atvirai visomis temomis

Su paaugliais diskutuojame kaip ugdyti įpročius sėkmingiems santykiams, ką jie patys turi padaryti, kad galėtų juos sukurti. Kalbame apie meilę, įsimylėjimą ir ką svarbu žinoti paauglystės metu, kokios yra vaikino ir merginos prigimtys, apie santykius su tėvais, su draugais ir su jaunesniais už save, apie žalingus įpročius ir kodėl jie tokie patrauklūs, apie priklausomybes, apie emocijas, kaip jas atpažinti ir kaip mokėti jas tinkamai išreikšti, apie depresiją ir įkvėpimą, apie tai, kas trukdo gyvenime surasti savo paskirtį ir kt.

Dalis jaunimo dalyvauja programoje „Įpročiai sėkmingiems santykiams”, kuri trunka 40 dienų. Jie gauna užduotis ir kiekvieną dieną stebi save, keičia susiformavusius blogus įpročius į gerus, keičia savo santykį su aplinka.  Jie nori suprasti ir patirti tikruosius santykius, išeiti iš uždaro nepasitenkinimo viskuo rato.
Daugiausiai klausimų kyla temoje meilė ir įsimylėjimas. 13-16 m. merginos nežino ką daryti, jei vaikinas siūlo “permiegoti”, o “permiegojus” neberodo dėmesio. Tokie klausimai kaip: “Ar turiu pirma užkalbinti vaikiną ir rodyti jam dėmesį? Ar normalu, kad man jau 18 metų, tačiau dar neturėjau intymių santykių?” yra dažni merginų tarpe. Vaikinai nežino kaip suprasti merginas, kai jų nuotaikos dažnai keičiasi, ką daryti, jei patinka mergina, o yra baimė ją užkalbinti, kaip negalvoti apie pasibaigusias draugystes , nuo kelių metų sveikiausia pradėti artimus santykius su mergina?

Dėl įvairių priežasčių negalėdami apie tai kalbėtis su tėvais, paaugliai atsakymų ieško pas draugus. O čia atsakymai gimsta iš asmeninės patirties, kuri, deja, nėra kompetentinga. Ieškant internete taip pat ne visada pavyksta pasirinkti teisingai.

Paaugliai nori ir gali mokytis būti laimingi

Santykiai yra varžybų laukas, kurs mes visą gyvenimą tobulėjame, susiduriame su pačiu savimi ir su kitais. Jei nežinome šio žaidimo taisyklių, tai kaip tada gyventi? Paauglystėje yra svarbu gauti gyvenimiškos mokyklos pagrindus, vertybes tam, kad užaugtų savimi pasitikinti, atvira, ieškanti, gebanti suprasti save asmenybė.

Pradėję taikyti susitikimuose, stovyklose teikiamus patarimus kaip gerinti santykius su tėvais, su draugais, kaip imtis atsakomybės už tam tikras situacijas gyvenime, keičiasi vidinis dalyvių nusiteikimas, požiūris į žmones, atsiranda noras padėti tėvams ir juos suprasti. Nors tai tik maži žingsniai, jie duoda tam tikrą gyvenimo skonį, kurį pajutus atgal grįžti jau nebesinori.

Lietuvos sveikuolių sąjunga rengia stovyklas paaugliams “Laisvės kodas” ir “Laukinis jaunimas”, kurios skirtos ne tik smagiam laisvalaiko ar atostogų praleidimui. Stovyklose užsiėmimai orientuoti į savęs pažinimą, požiūrio į aplinką, į santykius su tėvais ir su draugais keitimą. Užsiėmimus ir paskaitas jose veda sveikos gyvensenos autoritetai, galintys motyvuoti paauglius rinktis sveiką gyvenimo būdą, sveikus santykius ir įkvėpti juos visa tai tęsti grįžus namo.

Sigita Kriaučiūnienė, www.sveikuoliai.lt
Nuotraukos Lietuvos sveikuolių sąjungos, E. Kilsovski archyvas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *