fbpx

Miegate ant šono – turite sveikesnes smegenis
0 (0)

03 Jan 2010 --- Sleep --- Image by © GARO/PHANIE/phanie/Phanie Sarl/Corbis

© GARO/PHANIE/phanie/Phanie Sarl/Corbis

Kaip mėgstate miegoti jūs? Ant pilvo, ant nugaros, ant kairiojo ar dešiniojo šono? O gal susirietęs į kamuoliuką arba išsiplėtęs per visą lovą it kokia jūros žvaigždė? Kad ir kaip mėgstate miegoti, žinokite viena – mūsų kūno pozicija mums miegant turi įtakos mūsų asmenybei, fizinei gerovei ir net smegenų būsenai. Apie tai, kokią įtaką miego pozicija turi mūsų smegenų būklei, kaip tik ir rašo mokslinis leidinys „The Journal of Neuroscience“.

„The Journal of Neuroscience“ aprašyto tyrimo rezultatai parodė, kad miegojimas ant kairiojo arba dešiniojo šono mūsų smegenims gali duoti neišmatuojamos naudos. Kodėl taip yra? Todėl, kad šioje pozoje smegenys pajėgesnės susidoroti su toksinais ir metabolinėmis atliekomis, susikaupusiais per dieną.

Iki šiol buvo akcentuojama tiek šoninės, tiek nugaros pozicijos nauda mūsų organizmui. Mat taip miegant tinkamai paremiamas kaklas ir stuburas. Taip mes kokybiškiausiai pailsime ir mūsų stuburas netgi tampa atsparesnis traumoms.

2007 metais atlikto tyrimo metu (apie jį rašoma „Internet Journal of Allied Health Sciences and Practice“) nustatyta, jog miegantys ant šono rečiau nubunda naktį, jiems rečiau iš ryto nuo nugulėjimo skauda kaklą, pečius, rankas. Tačiau juk turi būti kokia nauda ir mūsų nervų sistemai.

Taigi Stony Brook universiteto Anesteziologijos ir radiologijos departamento (JAV) mokslininkai nusprendė ištirti, kokia miego pozicija padeda pašalinti susidariusias dienos metu toksiškas medžiagas ir metabolizmo atliekas. Nors tyrimas buvo atliktas su laboratoriniais gyvūnėliais, panašus mechanizmas vyksta ir žmogaus organizme.

Buvo gilintasi į glimpatinį kelią. Tai – stuburo smegenų skysčio kelias per galvos smegenis, filtravimas jose ir apsikeitimas su tarpląsteliniu skysčiu, taip išvalant toksinus ir metabolines atliekas smegenyse. Panašus procesas vyksta ne tik su smegenimis, bet ir su kiekvienu organu. Taip organizmas apsivalo nuo teršalų ir gali funkcionuoti toliau.

Naudojant anestezinius metodus, laboratorijos pelytės buvo užmigdomos įvairiose padėtyse.

Toliau tyrimui naudojami magnetinio rezonanso metodai ir kinetinis modelis. Viskas tam, kad būtų įvertinti skysčių mainai, turintys įtakos atliekų pašalinimui iš smegenų. Taigi šoninė padėtis pasirodė besanti daugiausiai toksinų ir nuodų iš smegenų išplaunanti padėtis. Įdomu ir tai, kad daugelis žmonių natūraliai renkasi šią padėtį. Lygiai taip pat elgiasi ir daugelis gyvūnų. Iš to išplauktų kita įžvalga, kad organizmas pats jaučia, kokia kūno padėtis miegant jam atneš daugiausiai naudos.

Šaltinis: Lee H, Zie L, Yu M et al. The Effect of Body Posture on Brain Glymphatic Transport. The Journal of Neuroscience. 2015.

Parengė vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]
Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.