fbpx

Paauglio savivertė
0 (0)


Iliustracija: Rafaela Biazi / Unsplash

Savivertė – tai apibendrinta žmogaus nuomonė apie save ir apie tai, kiek jis yra vertingas.

Paaauglio savivertė susideda iš 6 pagrindinių demencijų:

1. Išvaizda. Paauglystėje išvaizda tampa viena svarbiausia sritis. Paaugliai ima savo išvaizdą vertinti, lyginti save su kitais. Jie yra labai įžeidūs negatyviems komentarams tiek draugų, tiek tėvų. Jie kompleksuoja dėl veide atsiradusių spuogų ar kelių papildomų kilogramų. Paaugliai linkę save matyti baisesniais, stambesniais ir plaukuotesniais, visiškai nesimpatiškiems nei realiai yra. Prasideda įvairūs eksperimentai su išvaizda – plaukų dažymas, rengimosi stiliaus keitimas, auskarų vėrimasis, tatuiruotės ir t.t. Taigi labai dažnai būna, kad paauglys labai prastai vertina savo išvaizdą dėlto sumažėja ir kitų sričių vertinimas. Kad paauglys imtų geriau vertinti savo išvaizdą, dažniau pagirkite, palaikykite pokyčius, leiskite ekspermentuoti proto ribose. 😊

2. Santykiai su bendraamžiais. Tampa labai svarbu priklausyti tam tikram draugų ratui. Save paaugliai ima vertinti, kiek turi draugų, ar turi panašiai mąstančių draugų. Arba kyla noras išsiskirti. Draugų nuomonė tampa svarbesnė už tėvų nuomonę. Jei draugų ratas labai siauras galite skatinkite per bendrus pomėgius ieškoti draugų. Jei traukia netinkami draugai, galite tik keisti kiek įmanoma paauglio aplinką. (klasę, mokyklą).

3. Sportas/šokiai/dailė/muzika/kiti pomėgiai. Svarbu, kad paauglys atrastų, kas jam patinka, kur jis gerai jaučiasi. Tai gali būti ir kompiuteriniai žaidimai, jei tai jau ne priklausomybė. Tai turi būti veikla, kur paauglys pasiektų gerų rezultatų ir galėtų didžiuotis. Jei paaglys to neranda paskatinkite ieškoti ir išbandyti naujas veiklas. Per šias veiklas galima rasti naujų bendraminčių-draugų.

4. Mokslai. Dažnai paaugliai sako, ,,o man dzin pažymiai“. Iš tikrųjų tai nėra visiška tiesa. Jie nori gerų pažymių ir nori būti vertinami moksle. Kai kurie gali net labai stirpiai susikoncentruoti į buvimą visada pirmu, arba tam tikrą pažymių vidurkį. Tobulumo siekimas visose srityse nėra psichologinė sveikata. Tad dažniau priminkite, kad iš klaidų mokomąsi. Jei mokslai tampa visiškai paskutinėje vietoje, pakalbėkite su paaugliu apie gyvenimo tikslus, tik nemoralizuokite.

5. Santykiai su tėvais. Tėvai gali galvoti, kad tai mažiausiai svarbu paaugliui. Bet paauglystėje tėvų išvaizda, gyvenimo įpročiai, darbai vertinami labai kritiškai. Vaikai ima kritikuoti tėvus, gal net patarinėti. Tuo pačiu paaugliui labai svarbu, kad šeima, priimtų juos tokius kokie jie yra. Tie paaugliai, kurie pakankamai gerai sutaria su tėvais, geriau save vertina kitose srityse.

6. Bendras savęs vertinimas. Tai apima, ką bendrai paauglys galvoja apie save. Ar save laiko ,,nevykėliu“, ,,visišku kvailiu“, ,,niekam negabiu“ , ,,storu“ ar net ,,pabaisa“.Jei tik nesėkmės atveju taip jaučiasi paauglys, užtenka palaikymo ir nuoširdžių, atvirų pokalbių. Jei šie neigiami savęs vertinimai skamba nuolatos paauglio galvoje ir kalboje reiktų susirūpinti.

Psichologė-psichoterapeutė Vitalija Mikutaitienė | psichologijoscentras.lt


Ką daryti, kad gerėtų paauglio savęs vertinimas kalbėsime seminare Kaune: “Paauglystė. Tykantys pavojai ir iššūkiai”
Ir kviečiu paauglius į paauglių terapinę grupę: „Pažink. Priimk. Bendrauk“

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.