Pogimdyminė depresija pasireiškia ne tik moterims, bet ir vyrams
0 (0)

Asociatyvi portalo foto, Wayhomestudio / Premium license

Vis drąsiau kalbama apie moterų psichologinius ir fizinius iššūkius pogimdyminio laikotarpio metu. Visgi tinklaraščio „Žemiau bambos“ įkūrėjos ir gydytojos Aurėja Trunovė bei Aivara Urbutė drauge su „Eurovaistinės“ farmacininku Eimantu Skalandžiu pastebi – visuomenėje iki šiol per mažai kalbama apie vyrų problemas pogimdyminio laikotarpio metu. Sveikatos specialistai pasakoja, kokie iššūkiai dažniausiai užgriūva vyrus bei dalinasi patarimais, kaip juos įveikti.
Vyrams pasireiškia vėliau nei moterims
Pagausėjus šeimai vyrai kaip ir moterys gali susidurti su psichologiniais ir fiziniais iššūkiais, teigia nėštumo, gimdymo ir pogimdyminių kursų įkūrėjos A. Trunovė ir A. Urbutė. Jos pasakoja, kad jeigu kai kurios moterys tai išgyvena vos susilaukusios vaiko, vyrams pasekmės išryškėja kur kas vėliau.
„Neslėpkime, daugumai iki šiol negirdėta, jog vyrams irgi gali pasireikšti pogimdyminis liūdesys (angl. postpartum blues) ar net pogimdyminė depresija. Šiandien statistikos rodo, kad apie 10 proc. vyrų tai išgyvena. Jie nėra linkę kreiptis pagalbos, o ir aplinkiniai ne visada pastebi vyrų nuotaikų kaitas ar depresijos požymius, todėl galima įsivaizduoti, kad su pogimdyminiu liūdesiu susidūrusių vyrų skaičius gali būti ženkliai didesnis“, – pasakoja gydytoja A. Trunovė.
Padidėjęs streso lygis ir ilgalaikis nuovargis – tai du pagrindiniai iššūkiai su kuriais susiduria vyrai pagausėjus šeimai, pasakoja gydytoja A. Urbutė:
„Bemiegės naktys, migdant mažylį, keičiant sauskelnes, jį prausiant – tai rimti fiziniai iššūkiai naujiems tėvams. Moteris jau nėštumo metu pratinasi prie motinystės idėjos – ji mato, kaip keičiasi jos kūnas, o gimus vaikui padeda naktimis keltis ir hormonai. Tuo tarpu vyras gali pasijusti tarsi vidury nakties įmestas į šlapią balą – staiga jį užklumpa chaosas namuose, pagausėję buities darbai, taip pat įtakos turi ir lytinių santykių stygius, kurie seniau padėdavo numalšinti stresą“, – pasakoja A. Urbutė.
Ir tėčiai turi rūpintis savimi
Norint palengvinti kankinantį nerimą ir stresą svarbu stiprinti savo nervinę sistemą, pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkas Eimantas Skalandis. Anot jo, naujiems tėvams rekomenduojama vartoti žuvų taukus, magnį, vitaminą D, taip pat B grupės vitaminus.
„Šie vitaminai ne tik stiprina imunitetą. Omega rūgštys svarbios smegenų veiklai, o vitaminas D palaiko stabilią nuotaiką. Tuo metu magnis kartu su B grupės vitaminais yra ypač naudingi mūsų nervų sistemai, palengvina patiriamą nerimą. Lygiai taip pat visapusei sveikatai svarbūs antioksidantai, kurių gausu daržovėse ir vaisiuose. Todėl net ir susiduriant su laiko stygiumi paroje, patariama greitą maistą iškeisti į sveiką mitybą. Taip pat neapleiskite sporto ar bent ilgesnių pasivaikščiojimų gryname ore“, – pataria E. Skalandis.
Bent valanda sau – tai galioja ir mamoms, ir į šeimos gyvenimą įsitraukusiems tėčiams, pataria gydytojos ir vaistininkas. Anot jų, pogimdyminiu laikotarpiu svarbu nepamiršti savo hobių, rasti laiko kavai mieste, masažui bei veiklai vyriškoje kompanijoje. Susiduriant su psichologiniais iššūkiais, sveikatos specialistai pataria pasišnekėti su savo partnere, draugais arba su psichoterapeutu, kuris padės pažinti savo emocijas ir įveikti sunkumus.
Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.