Skaitantieji knygas gyvena ilgiau
0 (0)

knygos

Atrodo, amerikiečių muzikantas F.Zappa suklydo sakydamas jog „tiek daug knygų, bet tiek mažai laiko“. Nauja studija, publikuota žurnale „Social Science & Medicine“, skelbia, kad knygų skaitymas gali iki 2 metų pailginti gyvenimą, o kuo daugiau skaitome, tuo geriau, – rašo medicalnewstoday.com.

Nepaisant elektroninių skaityklių populiarėjimo, popierinių knygų pardavimas auga. Pavyzdžiui, praėjusiais metais JAV parduota 571 mln. knygų (2014 m. – 559 mln.), rodikliai pagerėjo beveik 23 proc.

Bet knygų skaitymas nėra tik populiarus laisvalaikio praleidimo būdas – daug studijų patvirtino to naudą sveikatai.

Naujausiame tyrime analizuoti 3635 vyrų ir moterų, kurie dalyvavo „The Health and Retirement“ studijoje ir sudaro 50 m. bei vyresnių amerikiečių populiacijos dalį, duomenys. Dalyviai turėjo patys apibūdinti savo skaitymo įpročius, o vėliau vidutiniškai 12 metų buvo „įtraukti“ į tyrimą– per visą šį laikotarpį stebėtas jų išgyvenamumas.

Prieita prie išvados, kad žmonės, knygų skaitymui skiriantys iki 3,5 val. per savaitę, turėjo 17 proc. mažesnę riziką numirti per ateinančius 12 metų, o skiriantys daugiau nei 3,5 val. per savaitę – net 23 proc. mažesnę riziką. Skaitantieji knygas gyveno beveik dvejais metais ilgiau už neskaitančiuosius. Išsiaiškinta, kad asmenys, teigę skaitantys laikraščius ir žurnalus, taip pat padeda savo sveikatai, tačiau ne taip reikšmingai, kaip skaitantieji knygas.

Pastebėta, kad skaitymas populiaresnis tarp moterų nei tarp vyrų; tarp turinčiųjų aukštesnį išsilavinimą ir daugiau uždirbančiųjų.

Tyrėjai nepatikslino, koks mechanizmas sieja knygų skaitymą ir išgyvenamumą, tačiau spėja, kad tai susiję su kognityvinėmis funkcijomis. Dar 2013 m. vienoje studijoje pranešta, kad skaitymas skatina smegenų ląstelių jungčių formavimąsi.

Kol laukiama tolesnių tyrimų, knygų mėgėjai gali džiaugtis šiomis išvadomis: „Mūsų tyrimas patvirtina vieną iš knygų skaitymo „pliusų“ – skaitantieji gyvens ilgiau ir turės dar daugiau laiko skaitymui“, – komentavo tyrėjai.

Parengė vlmedicina.lt
Foto: Eli Samuelu

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.