Sunkiau mesti ar išlaikyti (svorį)?
0 (0)

Investavote tris, šešis, dvylika mėnesių, pasiekėte norimą svorį (ar tai atnešė laimės ar ne – jau kitas klausimas, bet jis irgi labai įdomus, todėl prie jo grįšime; bet kokiu atveju savo sveikatai padarėte neįkainojamą paslaugą), o kas toliau? Juk jei imsite valgyti taip pat, kaip iki savo programos (nebent padarėte dar teisingiau, ir visam laikui pakeitėte savo mitybą) – tai juk viskas ir vėl kartosis? Kaip žmonėms geriausiai pavyksta išlaikyti pasiektą mažesnį svorį?

  • vieno tyrimo metu 1998 m. nustatyta, jog strategijos šiek tiek skiriasi pagal tai, kokiu būdu svoris buvo numestas. Jei svoris buvo metamas geriant skystus maistą pakeičiančius kokteilius, dažniau buvo skaičiuojamos kalorijos, vengiama riebaus maisto, ribojamas maisto kiekis apskritai. Jei svoris buvo metamas nenaudojant koktelių, o savarankiškai arba dalyvaujant svorio metimo grupėse – daugiau orientuojamasi į fizinio aktyvumo didinimą (bėgiojimą, sportavimą su treniruokliais), tai pat dažniau sveriamasi. Kita vertus, pagrindinės dvi strategijos buvo tokios pat visose grupėse – daugiau judėti ir valgyti mažiau riebų maistą. Be to, dauguma tyrimo dalyvių teigė, kad išlaikyti svorį yra sunkiau, negu mesti (1)
  • kitas tyrimas, labai panašūs rezultatai – dauguma žmonių, kuriems sekasi išlaikyti numestą svorį, valgo labai neriebų maistą (iki 9% kalorijų gaunama iš riebalų) ir gerokai daugiau juda, negu vidutinis žmogus. Čia 42% dalyvių teigė, jog išlaikyti svorį yra sunkiau, negu numesti (2)
  • maždaug 10 metų vėliau pakartotas tyrimas neparodė jokių naujų tendencijų – tie, kuries sėkmingai išlaikė savo pasiektą svorį, reguliariai mankštinosi, valgė neriebų maistą, be to – reguliariai valgė pusryčius, stebėjo savo svorį, vienodai valgė ir darbo dienomis, ir savaitgaliais. Jie taip pat teigė, kad nors išlaikyti svorį sunku, bet su laiku pastangų reikia vis mažiau. Tyrimo autoriai taip pat pažymi, jog svarbu fizinio aktyvumo ir mitybos strategijos laikymasis, žemas depresijos lygis, taip pat jei sprendimas mesti svorį buvo priimtas dėl kokios nors medicininės priežasties (4). jiems pritaria ir kitas tyrimas – kartu rūpinantis tinkama mityba ir mankšta, išlaikoma iki 20% mažesnis svoris (6)
  • beje, kalbant apie patį svorio metimą, sėkmei svarbiau yra tai, ar turite planą ir ar jūsų ego (“Aš”, kaip jūs jį sau įvardijate, sakykim) stiprus. Kiti veiksniai, kurie greičiausiai dažnai įvardijami kaip svarbūs – suvokimas kiek žmogus pats kontroliuoja savo sveikatą, suvokimas apie turimą žinių lygį, veiksmų kontrolė – iš tiesų didelio poveikio tyrimo dalyviams neturėjo (3). Norisi galvoti, kad tokie pat veiksniai galėtų būti svarbūs ir išlaikant svorį po svorio metimo programos.
  • iš įdomesnių patebėjimų – apibendrinus net 29 tyrimus, nustatyta, jog žmonės, kurie svoriui numesti imasi labai mažo kaloringumo dietos, žymiai efektyviau išlaiko numestą svorį, negu tie, kurie laikosi subalansuotos hipoenergetinės (vadinasi teikiančios mažiau kalorijų, negu organizmui reikia) dietos (5)

Pergalvojus visus šiuos faktus, peršasi mintis, jog svarbiau pasiryžti tam, kas bus reikalinga svorio išlaikymui – mankštai ir sveikai mitybai, tada svoris nukris lyg ir pakeliui, savaime. Jeigu nėra ryžto keistis visam laikui, tai beveik prasmingiau nedaryti nieko. Na, bent jau nepamirškite, kad svorį išlaikyti taip pat sunku, o gal net ir sunkiau, negu jį mesti. Pasiekus norimą X kilogramų, nebus – “ir viskas”. Viskas tuo metu tik prasidės.

Nuoširdžiai jūsų,
Šaukštas Proto | saukstas.proto@gmail.com

1. Long-term maintenance of weight loss: Do people who lose weight through various weight loss methods use different behaviors to maintain their weight?: https://www.researchgate.net/publication/13618614_Long-term_maintenance_of_weight_loss_Do_people_who_lose_weight_through_various_weight_loss_methods_use_different_behaviors_to_maintain_their_weight
2. A descriptive study of individuals successful at long-term maintenance of substantial weight loss: http://ajcn.nutrition.org/content/66/2/239.short
3. Intention, Perceived Control, and Weight Loss: An Application of the Theory of Planned Behavior: https://www.researchgate.net/publication/19115651_Intention_Perceived_Control_and_Weight_Loss_An_Application_of_the_Theory_of_Planned_Behavior
4. Long-term weight loss maintenance: http://ajcn.nutrition.org/content/82/1/222S.long
5. Long-term weight-loss maintenance: a meta-analysis of US studies: http://ajcn.nutrition.org/content/74/5/579.long
6. Long-term weight loss after diet and exercise: A systematic review: http://psycnet.apa.org/record/2005-13253-003

Nuotraukos teksto autorės. Visos teisės saugomos – bet gali būti, kad pasidalinsiu, jeigu paprašysit.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.