5 būdai, kaip tėvai gali auklėti psichologiškai stiprius vaikus
5 (5)

Trumpi praktiniai patarimai tėvams, kurie padės auginti psichologiškai stiprius vaikus.

1. Mokykite vaikus rūpintis savo psichologine sveikata. Dauguma tėvų mokina vaikus rūpintis savo kūnu. Valyti dantis, praustis, kalba apie sveika mitybą, skatina sportuoti. Tačiau dauguma tėvų pamiršta pakalbėti su vaikais apie psichologinės sveikatos svarbą. Labai svarbu mokyti vaikus rūpintis savo psichologine savijauta. Svarbiausi dalykai yra trys, tai – miegas, poilsis ir pozityvus galvojimas. Ir nėra nieko baisaus kreiptis į psichologus pagalbos. Kaip vedate vaikus pas odontologą, kad patikrintų vaikų dantis taip ir apsilankymas pas psichologą yra reikalingas ir naudingas Psichologas padeda ir mokina kaip jaustis psichologiškai geriau.

2. Kalbėkite apie jausmus. Tyrimai rodo, kad apie 60 procentų studentų, kurie išvyksta studijuoti iš tėvų namų, teigia buvę akademiškai pasiruošę studijoms, tačiau nepasirengę emociškai. Didžioji dauguma jaunuolių pripažįsta, kad jiems iškyla sunkumų tvarkantis su nemaloniais jausmais kaip nerimas, nusivylimas ir vienatvė. Tikrai galima stebėti viešose erdvėse, kad ir karantino sąlygomis, kad tėvai dažnai vaiko pyktį, nuobodulį, liūdesį sprendžia duodami telefoną ar kitą išmanųjį įrenginį. Tikrai naudinga į savo kasdienius pokalbius įtraukti žodžių, nusakančių jausmus. Kalbėkite su vaikais, kaip jie jaučiasi, kaip emocijos veikia mūsų sprendimus ir kaip galima valdyti emocijas sveikai ( skaičiuojant, kvėpuojant, padarant išminties pauzes).

3. Mokykite vaikus kritinio mąstymo. Skatinkite suabejoti neigiamomis mintimis ir mokykite atpažinti mąstymo klaidas. Kai jūsų vaikas sako: ,,Aš niekada neišmoksiu matematikos”, paprasčiausia atsakyti, ,,Aišku, kad išmoksi”. Taip jūs vaiką tik nuraminate, bet nemokinate, kaip vaikui pačiam nusiraminti. Kai vaikas išsako nepasitikėjimą savimi, perdėtai kaltina save, kuria katastrofiškas ateities prognozes, kalba vien tik negatyviai, naudingiau išmokyti jį galvoti kitaip. Pirmiausia vaikus reiktų mokyti atpažinti mąstymo klaidas, o tada jau mokyti performuluoti realistiškiau. Pavyzdžiui, ,,Aš niekada neišmoksiu matematikos” naudingiau keisti ,,Aš galiu išmokti matematiką, tik reikia daugiau pasimokyti”. Arba ,,Aš niekada nesutaupysiu naujam telefonui. Keisti ,,Aš galiu sugalvoti planą, kaip to sieksiu.”

4. Skatinkite vaikus imtis veiksmų, kurie pakeistų neigiamus jausmus. Jei vaikui nepasisekė mokykloje, skatinkite jį grįžus imtis veiklos, kuri padėtų geriau jaustis. Žinoma, kad naudingiau aktyvi fizinė veikla (šokis, žaidimai lauke, pokalbis), o ne kompiuteris. Geras tėvų pavyzdys labai svarbus vaikams. Pavyzdžiui, grįžę iš darbo galite įvardinti: ,,Po darbo jaučiuosi labai pavargusi ir pikta, geriau pavedžiosiu šunį, o tada aptarsime tavo namų darbus. Kitu atveju, bijau, kad turėčiau jėgų tik parėkti. 😊

5. Raginkite vaikus spręsti savarankiškai problemas. Tikiu, kad labai norisi už vaikus išspręsti visas problemas. Tačiau taip elgdamiesi, mes nepaliekame vaikams galimybės paties spręsti problemas ir mokytis iš savo klaidų. Visada naudingiau skatinti vaikus, pačius ieškoti problemos sprendimo variantų. Net ir maistas patekęs į mūsų kūną turi 4 išeitis. Ot ir sugalvokite kokias. Visada yra problemos sprendiniu vienu daugiau nei mes sugalvojame iš karto. Svarbiausia yra sugalvoti galimus 4-5 problemos sprendinius, po to pasitelkiant pliusus ir minusus išrinkti geriausią sprendimą. O tada jau planuotis, kaip tą sprendimą įgyvendinsime. Galite spręsti ir nerealistines problemas pavyzdžiui.: ,,Kaip nuskristi į mėnulį?”, ,,Kaip valgyti neturint šakučių ir peilių?” ,,Kaip išgyventumėte be elektros/vandens savaitę?”

Sveika psichologinė atmosfera labai svarbi šeimoje. Kalbėkitės su vaikais apie įvairiausias elgesio būdus, kas jums padeda geriau jaustis psichologiškai. Prisipažinkite savo klaidas, jos bus geriausias pavyzdys, kaip jūs sprendžiate problemas ir tuo pačiu rodysite vaikams, kad galima klysti ir tobulų žmonių nėra. Leiskite vaikams jausti įvairiausias emocijas.

Drąsiai parodykite savo vaikams, kad jūs stengiatės gerinti savo psichologinę sveikatą, rūpinatės savo emocine savijauta, užsiimate saviugda. Kartais tėvams psichologo konsultacijos yra reikalingesnės tėvams nei vaikams. Kai tėvai išsisprendžia problemas, tų problemų nelieka ir vaikams.

Psichologė-psichoterapeutė Vitalija Mikutaitienė
Kviečiame mokymus:
„Psichologiškai tvirtas ir atspraus vaikas”
https://www.facebook.com/events/468832767501190

Įvertinkite!
[Balsavo: 5 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.