Apmąstymai apie internetinius komentarus
0 (0)

bendravimas-facebookeVisi, kas rašė internete puikiai žino, kad internetiniai komentarai dažnai būna pikti, subjektyvūs, įžeidinėjamas autorius, arba komentatoriai tiesiog šnekasi tarpusavyje, pamiršę ką komentavo. Aišku, kalbu apie didžiuosius portalus. Mažesniuose, kuriuose komentarų mažiau ir susikūrusios savitos komentuojančiųjų grupės, padėtis įvairesnė.

Kaip tada jaučiasi ir elgiasi rašantis žmogus? To paklausiau jau ne vieną rašantį. Nemaža dalis komentarų ryžtingai neskaito. Kai kurie elgiasi gudriau: paprašo, kad įdomesnius komentarus garsiai perskaitytų artimas žmogus, skaito tik tuos komentarus, kur randa pažįstamų vardus, tokiu būdu blogiausieji komentarai lieka nežinomybėje. Treti negali susilaikyti jų neperskaitę, o paskui dažniausiai jaučiasi baisiai ir nebenori daugiau rašyti. Kai kurie autoriai patys sau rašo gerus komentarus ir ginčijasi su „blogais“ komentuotojais. Ilgai galvojau, ar galima atsiriboti nuo pilamų pamazgų? Priėjau išvadą, kad visiškai atsiriboti negalima. Juk kūryba – dalykas priklausantis nuo jausmų. Galima suvokti, kad komentuotojai neteisūs, bet entuziazmas rašyti jau ne tas. Todėl neskaityti komentarų ar skaityti tik kai kuriuos visgi pasiteisina. Juk jeigu iš tiesų norime kažką pasakyti autoriui, galime visada susisiekti su juo asmeniškai.

Bendravimas-interneteBet svarbiausias klausimas, kas tie komentuotojai? Ir kodėl gana retai komentuoja normalūs, geranoriški žmonės? Pradėkime nuo pastarojo klausimo. Kai aš parašau didesnį straipsnį, apie tai pasakau ar parašau kai kuriems savo pažįstamiems ir pasiūlau pakomentuoti. Bet jie komentuoja labai retai. Paklausus kodėl, išgirstu daug atsakymų: jie niekada nekomentuoja, jiems paprasčiausiai nekilo tokia mintis, tingėjo, jie geriau pasakytų savo nuomonę asmeniškai, jie nenori atsistoti šalia pamazgų pylėjų, jie nenori lįsti į jau susiformavusias komentuotojų grupes, jie negali pasakyti ko nors reikšmingo, tai geriau nieko nesakyti, ir t. t. Bet tokia tyla nėra gerai. Ir ne vien dėl to, kad ji sudaro dirvą plėtotis agresyviesiems komentatoriams. Ji sunki ir rašančiajam, nes tyla tarsi parodo, kad jo straipsnis niekam neįdomus. Juk nesunku, ką nors perskaičiuos parašyti bent tiek: ar patiko, ar įdomu, ar pritariate. Juk bet kuriam kuriančiam žmogui labai svarbu kontaktas ir palaikymas. Todėl, jei norime palaikyti gerus dalykus, geriau būkime visuomeniški.

O iš kur atsiranda blogieji komentatoriai? Kas čia per žmonių tipas? Viena mano klientė pasakoja: „Prieš savaitę pirmą kartą parašiau komentarą. Kritišką komentarą. Buvau išvykusi iš Vilniaus pas tėvus, neturėjau ką veikti, žiūriu, ogi mano tolimo pažįstamo straipsnis. Tokio avantiūristo, žmona – intrigantė, mane irgi ne kartą apšnekėjo. Tai aš ir nesusilaikiau. Nors tas straipsnis nebuvo nei blogas, nei geras, bet pakišau jam kiaulę ir pajutau pasitenkinimą. Juk niekas niekada nesugaus! Po to kiti komentatoriai ėmė su manimi ginčytis, tada aš jau rimtai įsivažiavau. Prikūriau visokių komentarų ir po kitais straipsniais.“ Aišku, čia atsiskleidžia tik vienas komentavimo motyvų – neturėjimas ką veikti, plius asmeniškai patirtos nuoskaudos. Sveikas žmogus visų pirma rūpinsis kaip padaryti sau gera, o ne kitam bloga. Kritiškas, piktas komentuotojas taip pritvinkęs skaudulių, kad keršytų ir keršytų nežinia kam ir dėl ko. Kitas kritiškumo motyvas: nepilnavertiškumo jausmas. Juk kai nuvertini kitą, pats tampi tarsi vertesnis. Dar vienas neadekvatumo šaltinis – komentatorius supranta rašantįjį pagal savo paties sugedimo lygį, kaip pvz. asocialus mokinys yra įsitikinęs, kad mokytoju gali dirbti tik niekur nepritampantis nevykėlis, arba sadistas, norintis žeminti mokinius.

Žinoma, verta paminėti, kad protingi komentarai labai įdomūs autoriui, padeda tobulėti, pamatyti kitus požiūrio kampus. Kartais verta pamatyti ir tai, jog jau “nusirašei į pievas”. Kartais pasitaiko iš tiesų visiškai realybę iškreipiančių, kitus kaltinančių straipsnių- tuomet net labai kritiški komentarai yra adekvatūs.

Bet dažniau visgi paskaičius komentarus dažnai apima siaubas ir liūdesys: iš kur žmonėse tiek kančios, piktumo ir nesusivokimo realybėje? Aišku, komentatoriai – tai dar ne visi žmonės, bet jie mums primena, kad realybė, deja, nėra tokia tobula, kokią ją norėtume matyti. Tai ką gi daryti? Pagalvokime kaip jaučiasi autoriai ir pradėkime nuo savęs.

Psichologė-psichoterapeutė Genovaitė Bončkute-Petronienė
www.psichologas.info

Susijęs rašinys: Pašnekovų tipai internete 

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

5 Responses

 1. saydo parašė:

  Teisingas straipsnis.

 2. anonimas parašė:

  patiko

 3. Savi parašė:

  Sveiki. O ka daryt, kur kreiptis, kai daugelio tinklapiu komentarai prirasyti smezto apie niekuo deta zmogu, niekaip nesusijusi su straipsniu. Ir tai daro sizofrenija sergantis pazistamas zmogus? Nepadeda niekas, nei gydytojai, nei policija, nei teismas. O smeiztas, grasinimai tesiasi metu metais? Kur kreiptis, kur ieskoti pagalbos?

 4. aPeLsiNa parašė:

  Man atrodo tie žmonės, kurie rašo įžeidžiančius komentarus nesusimąsto, kad rašydami įskaudins TIKRĄ žmogų. Juk lengva įžeisti, kai nematai akis į akį, kai pamiršti, kad už kompiuterio sėdi asmuo, kuris stengėsi ir dėstė savo mintis. O kas apie šitą straipsnį, tai man patiko ir manau tai aktuali tema verta dėmesio :)

 5. seselis parašė:

  Tie, kurie komentuoja piktai ir slepiasi, negaledami pasakyti sviesiai tiesiai, jie patys su kompleksais, tad nenuostabu, kad tokiu piktu komentatoriu daugeja. Man patinka komentuoti ir paskaityti ka raso kiti…O tie kurie raso piktus komentarus ir stengiasi izeisti kita zmogu,tokie zmones dazniausiai jauciasi ne pilnaverciais. Mano nuomone, jei raso apie tave blogai smeizia ir drebia purva, as paprastai i tokius zmones nekreipiu demesio arba stengiuos tokiu atveju isiaiskinti akis i aki suseti ir pasikalbeti kaip civilizuoti zmones aiskintis kas gerai ir kas blogai? As nuolatos stengiuos ziureti i priesininko puse tam kad issiaiskinti kur suo pakastas ir kodel jis taip elgias? Tad geriausias budas silpnavaliams ir bailiams pasislepti uz komjuterio smagiai saipytis is kitu ar rasyti purvina komentara. Zinau tik viena,kad niekas geriau nepazysta taves kaip pats save ir zinai kuo kvepuoji ir ko nori, tad kas raso drebia purva ar komentuoja net nepazines to zmogaus, pasako daugiau apie save o ne apie ta zmogu kuri kolioja ir smeizia. Tad linkiu daugiau sypsotis tiems piktiems zmogeliukams ir pasitiketi daugiau savimi:-))))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.