Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje
5 (1)

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui – 10 metų. Tik 15 proc. nukentėjusių kreipiasi į policiją. 160 – tiek pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje kasdien sulaukia policijos pareigūnai. Remiantis 2020 metų Statistikos departamento duomenimis, policijos pareigūnai sulaukė 58 553 pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, bet tik dėl 1 iš 8 atvejų buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas mini dešimtmetį. Šiam įvykiui pažymėti gruodžio 15 d. Seime Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija ir Seimo Žmogaus teisių komitetas organizuoja konferenciją „10 metų Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui: pasiekimai ir siekiamybės“.

Tyrimai rodo, kad didžioji dalis Lietuvos gyventojų, patyrusių smurtą artimoje aplinkoje pagalbos nesikreipia.

2020 metais bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai”, Moterų informacijos centro užsakymu atliko reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą. Paaiškėjo, kad net 60 proc. nukentėjusiųjų pagalbos nesikreipė ir vos 15 proc. kreipėsi į policijos pareigūnus.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo priėmimas – nuoseklaus ir aktyvaus moterų nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo rezultatas. Įstatymas suteikė pagrindą specializuotos kompleksinės pagalbos centrų veiklai. Lietuvoje veikia 16 specializuotos kompleksinės pagalbos centrų (SKPC), apimančių visus šalies regionus.

„Iki įstatymo įsigaliojimo teisės aktuose sąvoka „smurtas artimoje aplinkoje“ neegzistavo. Praktikoje bet kokios smurto artimoje aplinkoje apraiškos buvo prilyginamos „buitiniam konfliktui“. Pagrindinė problema – sunkiai identifikuojamas psichologinis, seksualinis ir ekonominis smurtas“, – pažymi Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacijos vadovė Jurgita Cinskienė.

2020 m. SKPC užregistravo 16672 smurto atvejus, iš kurių 11 436 buvo suaugę asmenys ir 5 236 vaikai, tapę smurto artimoje aplinkoje liudininkais ir (arba) gyvenantys smurtinėje aplinkoje. 81 proc. nukentėjusiųjų – moterys, 89 proc. smurtavusiųjų – vyrai. 96 proc. smurtą artimoje aplinkoje patyrusių moterų nukentėjo nuo vyrų, 59 proc. smurtą artimoje aplinkoje patyrusių vyrų taip pat nukentėjo nuo vyrų.

Konferencijos „10 metų Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui: pasiekimai ir siekiamybės“ tikslas – aptarti smurto artimoje aplinkoje problemos mastą, veiksnius ir priemones bei per pastarąjį dešimtmetį įvykusius pokyčius.

Organizatoriai konferencijoje kviečia dalyvauti teisėsaugos, socialinių, sveikatos apsaugos, švietimo, vaiko teisių apsaugos bei kitų institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovus. Nuotolinė konferencija vyks Seime (Konstitucijos salėje), Vilniuje, gruodžio 15 d., nuo 9:30 iki 16:00 valandos.

Konferenciją tiesiogiai internetu stebėti galite: youtube.com

Pagalba patyrusiems smurtą:

telefonu 8 700 55516

I; II; III; IV  nuo 09:00 iki 17:00

tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu

II; III; IV  nuo 09:00 iki 17:00

V   nuo 09:00 iki 16:00

Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų kontaktai  

https://www.specializuotospagalboscentras.lt/

Šis straipsnis yra projekto  „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras; VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.

 

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.