fbpx

Jaučiuosi priklausomas nuo feisbuko. Ką daryti?
0 (0)

Klausimas.Kokie žingsniai padėtų įveikti priklausomybę nuo interneto? Jaučiuosi blogai, jei bent kas pusvalandį, o kartais dažniau, neperžvelgiu, kuo dalijasi draugai feisbuke. Noras patikrinti įrašus slegia, neleidžia normaliai gyventi. Jurgis.

Atsako andragogas, priklausomybių konsultantas Gediminas Norvilas

Feisbuko narkomanai – šis terminas neretai vartojamas siekiant apibūdinti ir pabrėžti įsitraukimo į socialinius tinklus problemos rimtumą. Po bet kokia priklausomybe slypi asmenybės destrukcija, todėl realiausias sprendimo būdas yra kreiptis pagalbos į priklausomybės ligų ar psichikos sveikatos specialistus, kurie specializuojasi priklausomybės nuo interneto srityje.

Neretai žmonės klausia, kodėl tik dalis žmonių tampa priklausomi nuo socialinių tinklų, nors internetu naudojasi bemaž visi. Tas pats yra ir, pavyzdžiui, su alkoholiu – vartoja dauguma, o tampa priklausomais tik mažuma.

Priklausomybės yra tiesiogiai susijusios su malonumo siekimu. Realiame gyvenime žmonės dalijasi tikrais jausmais ir mintimis, o tai gali būti nuobodoka, neįdomu ar net skausminga. Dalis žmonių tiesiog nesugeba dalintis savo realiais išgyvenimais ir tada ieško būdų, kaip realizuoti savo poreikį reikšti jausmus ir mintis. Tokiems žmonėms internetas gali atrodyti gana saugi vieta, nes čia galima apgalvoti, pakoreguoti ir pateikti įvykius taip, kaip norisi.

Socialiniuose tinkluose dalinamasi tik tam tikrais, neretai ypatingais atvejais ar situacijomis, įkeliami įspūdingi ar bent verti dėmesio įvykiai ar fotografijos. Tai sukelia susidomėjimą, susireikšminimą, neretai ir labai didelį pasitenkinimą, kai dedami „laikai“ ar komentarai. Žmogus jaučiasi reikšmingas ir patiria didelį malonumą. Tačiau malonumo „dozės“ turi tendenciją augti.

Vėliau, kai išsivysto priklausomybė, asmuo vietoj malonumo patiria vis daugiau nemalonių pojūčių, tačiau kontroliuoti savo elgesio nebegali. Kitaip tariant, asmuo jaučiasi blogai, jei neprisijungia prie interneto, ir lygiai taip pat jaučiasi blogai, jei vėl prisijungia ir seka, kas vyksta socialiniame tinkle.

Vienas efektyvių būdų tvarkytis su priklausomybėmis yra savitarpio paramos grupės, veikiančios 12 žingsnių metodu. Lietuvoje priklausomų nuo socialinių tinklų ar interneto grupių nėra, tačiau mokantys anglų kalbą gali pasidomėti savitarpio paramos grupių veikla kitose šalyse. Tereikia įvesti į paiešką terminą: „internet and facebook adiction“.

Jei priklausomas nuo interneto ar feisbuko žmogus turi problemų dėl alkoholio, narkotikų ar azartinių lošimų, jis drąsiai gali keliauti į šių priklausomybių savigalbos grupes, nes sveikimo principai pagal 12 žingsnių programą yra bemaž vienodi sprendžiant įvairių priklausomybių problemas.

Šaltinis vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.