Ką iš tikrųjų reiškia jūsų alkis: 10 jo rūšių

Niekaip nepavyksta numesti nereikalingų kilogramų? Galbūt tiesiog nemokate atpažinti, kada jūsų kūnas iš tiesų reikalauja maisto, o kada valgote tik iš streso, nuobodulio ar tiesiog iš įpročio. Pasirodo, alkio rūšių yra gerokai daugiau nei viena ir labai svarbu išmokti jas atpažinti ne tik dėl savo kūno svorio, bet ir dėl bendros organizmo sveikatos. Išmokus atskirti įvairias alkio rūšis, susidarius savo mitybos režimą ir kruopščiai jo laikantis, išlaikyti tobulą savo kūno svorį sunku tikrai nebus. Populiariausias alkio rūšis vardija tinklalapis health.com.

valgymas-pmsTikrasis alkis

Žinoma, tai yra svarbiausia alkio rūšis, pranešanti, kad dėl maisto stokos jūsų organizmui pradėjo trūkti energijos. Tikrąjį alkį galima justi ir fiziniais pojūčiais: apima drebulys, pradeda skaudėti galvą ar skrandį, staigiai dingsta energija ir pan.

„Vos pajutus tikrąjį alkį, vertėtų kuo greičiau ko nors užkąsti, nes kai alkio jausmas dar labiau padidės, tuomet jau griebsite tai, kas tik pasitaikys po ranka, ir ne visada tai gali būti sveiki užkandžiai“, – tikina sveikos mitybos ekspertė Susan Albers.

Alkis prie televizoriaus

Rodo jūsų mėgstamą serialą, tad patogiai įsitaisote ant sofos prie televizoriaus ir pamąstote, kad kažko trūksta. Ko gi? Žinoma, kad užkandžių! Deja, tai nėra pats geriausias pasirinkimas.

Mokslininkai įrodė, kad valgydami prie televizoriaus, žmonės suvartoja daug daugiau kilokalorijų nei tie, kurie tai daro prie stalo be jokių pašalinių trukdžių. Vadinkite tai valgymo amnezija, mat bežiūrėdami mėgstamą serialą net nepajusite, kad suvalgėte visą dubenį spragėsių.

S. Albers pataria ko nors užkąsti dar prieš įsijungiant televizorių, o jį žiūrint rankas galite užimti ir kokia naudingesne veikla: tuo pačiu apmokėkite sąskaitas, numegzkite šaliką, kuriam vis neatrandate laiko, ar tiesiog nusilakuokite nagus.

Alkis iš nuobodulio

Neturite ką veikti? „Ką gi, gal reikėtų pasižiūrėti, ką gero rasčiau šaldytuve“, – sakote sau. Ir valgote ne dėl to, kad iš tikrųjų norite maisto, o tik tam, kad bent kiek prastumtumėte laiką.

Sveikos mitybos ekspertė pataria verčiau susigalvoti kiek įdomesnės ir svoriui ne taip kenkiančios veiklos. Pavyzdžiui, pasiklausyti ramios muzikos, atsipalaiduoti, pagulėti vonioje ar atlikti nedidelę mankštą ir pasimokyti naujų jogos judesių.

Alkis iš pykčio

Jei vos susiginčiję su savo mylimuoju, artimu draugu ar giminaičiu iškart dairotės kokio skanėsto, vadinasi ši alkio rūšis jums nesvetima. Negana to, jei savo alkio nepatenkinsite, susierzinimas gali tik dar labiau padidėti. Anot mokslininkų, taip yra dėl nukritusio cukraus lygio kraujyje.

Taigi vos tik užsimanysite šio to saldaus, griebkite ne ledinukus, o sveikus užkandžius: mėgstamą vaisių ar grūdų batonėlį. Tuomet pasaulis nušvis kitomis spalvomis, o ir jūsų liemens apimtis nenukentės.

Popietinis alkis

Laikrodis muša trečią valandą dienos, o jūsų skrandis jau pradėjo gurgti? Pietūs, atrodo, buvo prieš amžinybę, o iki vakarienės – kalnai darbų. Šiam nedideliam alkiui „užmušti“ derėtų pasiruošti iš anksto ir savo darbo stalo stalčių pripildyti šviežiais ar džiovintais vaisiais, riešutais ar kitais mėgstamais nekaloringais užkandžiais.

Alkis iš streso

„Kai jaučiame stresą, valgome tai, kas tik pakliūva po ranka, ir dažnai net nesusimąstome apie savo kūno svorį. Tai momentinis alkis, kurį įsivaizduojate, kad turite patenkinti tuojau pat, bet tai nėra tiesa“, – tikina sveikos mitybos ekspertė ir pataria visuomet akimirkai sustoti ir pagalvoti, ar maistas tikrai jums yra reikalingas.

Anot jos su stresu verčiau dorotis pradedant sportuoti ar praktikuojant gilaus kvėpavimo technikas, taigi, jei nenorite priaugti papildomų kilogramų, pajutę stresą, verčiau giliai įkvėpkite ir pasistenkite nusiraminti.

PMS alkis

Likus keletui dienų iki menstruacijų ir pradėjus siautėti hormonams, visos jūsų pastangos laikytis kuo toliau nuo šaldytuvo gali nueiti perniek dėl itin padidėjusio noro valgyti. Anot Susan Albers, šiomis dienomis savęs verčiau per daug nevaržyti, mat dėl priešmenstruacinio sindromo kylantis alkis yra visiškai natūralus reiškinys, todėl jei jūsų organizmas reikalauja maisto, jo jam ir duokite.

Tiesa, nebūtina valgyti stipriai kaloringus ar riebius produktus. Jei prižiūrite savo svorį, verčiau valgykite daugiau daržovių ar vaisių.

Išgalvotas alkis

Niekaip negalite pradėti rašyti projekto ar mokslinio darbo, todėl sumąstote, kad jums reikia pavalgyti, nors skrandis maisto iš tiesų net neprašo. Čia veikiau suveikia smegenys – mąstydamos, kaip dar atidėti sunkaus darbo pradžią.

Nuėję į virtuvę rizikuojate per daug prisivalgyti ir sunkius darbus pradėti bus dar sudėtingiau, nes tuomet jausitės pernelyg apsunkę. Tokiu atveju S. Albers pataria vietoj užkandžių ar maisto, verčiau išgerti stiklinę vandens.

„Akių“ alkis

Užėjote į virtuvėlę darbe ir pastebėjote itin viliojančiai atrodančius sausainius. „Kad jau yra, tai suvalgysiu“, – sau pagalvojate ir čiumpate sausainį, nors iš tikrųjų jo visai net nenorite – jis tiesiog atrodė pernelyg viliojančiai.

Sveikos mitybos ekspertai tokiais atvejais pataria sustoti ir pagalvoti, ar tikrai norisi šių skanėstų, nes jei esate sotus ir skrandį dar labiau apsunkinsite gražiai atrodančiais pyragėliais, kuriems tiesiog negalėjote atsispirti, toliau dirbti bus tik dar sunkiau.

Šventinis alkis

Jei gimtadienius ar didžiąsias metų šventes (Kalėdas ar Velykas) švenčiate ne tik su savo šeima, bet ir su dideliu giminaičių būriu, tikriausiai vaišėmis ir įvairiais skanėstais nukrautas stalas jums tikrai ne naujiena. Ne naujiena ir troškimas visų tų gėrybių paragauti, ką jau kalbėti apie Kūčias, kai tenka paskanauti mažiausiai dvylikos patiekalų…

Tiesa, jei nuo savo režimo nuklysite vienai dienai, tuomet nieko blogo tikrai nenutiks, tačiau jei kiekvieną šventę švęsite prie vaišėmis nukloto stalo, papildomų kilogramų net nespėsite atsikratyti. Taigi, kad ir kaip maistas suartina, kartais galima sugalvoti ir kitokios veiklos: jei artinasi draugės gimtadienis, vietoj pietų, nusiveskite ją kartu pasidaryti manikiūro ar šukuosenos – tuomet ir atrodysite gražiau, ir jausitės kur kas geriau nei po didelės picos! Na o per Kūčias ar Kalėdas juk nebūtina visą laiką sėdėti prie stalo – prisigalvokite įvairių žaidimų ir smagios veiklos su savo giminaičiais.

Šaltinis: Ji24.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *