Kaip sunaikinti savo autoritetą vaikui?

Daug diskutuojama apie tai ar šiuolaikiniai vaikai suaugusius žmones priima kaip savaiminius autoritetus. Ar užtenka būti mama, tėčiu ar mokytoju, kad vaikas Jus gerbtų ir klausytų? Dažniausiai taip ir būna, tik suaugę žmonės piktnaudžiaudami savo galia arba nebrėždami jokių ribų vaikui gali prarasti autoritetą vaikui.

Taigi kaip suaugę žmonės sumenkina savo autoritetą vaikui:

• Per daug jį kontroliuodami ir nepasitikėdami vaiku. Tas, kas nepasitiki kitu, tas viduje nepasitiki savimi. Jei suaugęs žmogus nuolat kontroliuoja vaiko elgesį, jis tarsi siunčia žinutę: „aš blogai tave išauklėjau, todėl dabar turiu labai akylai prižiūrėti“. Nepasitikinčiu žmogumi sunku pasikliauti ir jį gerbti.

• Dažnai netekdami kantrybės ir išliedami savo neigiamas emocijas ant vaiko. Emocijų išsitaškymas parodo suaugusio žmogaus silpnumą, negebėjimą susitvardyti. Savo emocijų nevaldantis žmogus neatrodo vaikui labai patikimas.

• Laužydami sukurtas taisykles. Reikia stengtis laikytis savo sukurtų taisyklių ir duoto žodžio. Taisyklės sukuria vaikui saugumo jausmą. Taigi jei negalima žaisti su telefonu ilgiau kaip vieną valandą, tai šios taisyklės reikia laikytis net ir tada, kai pas Jus atėjo svečių, o vaikas Jums trukdo ramiai kalbėtis.

• Panikuodami stresinėse situacijose. Autoritetais tampa tie žmonės, kurie geba stresinėse situacijose išlaikyti šaltą protą, todėl jei dažnai panikuojate, tai matydami Jūsų vaikai pradės mažiau Jumis pasitikėti.

• Negerbdami partnerio su kuriuo augina vaiką. Jei mama negerbia tėčio, o tėtis mamos, kodėl vaikas turi kurį nors iš jų gerbti? Pirmiausia reikia gerbti ir klausyti vienas kito, jei pagarbos ir įsiklausimo norime iš vaiko.

• Dėl visko tardamiesi su vaiku. Vaikas turi būti vaikas. Su vaiku tikrai nereikia tartis dėl kiekvieno savo, šeimos ar vaiko žingsnio. Jūs tūrite kartais nuspręsti už vaiką ir vaikui tik pateikti faktą. Labai naudinga yra apgalvoti: kokiose situacijose sprendimus priimsite nepasitarę su vaikų, kur tarsitės su vaiku ir klausite jo nuomonės ir kur atiduosite sprendimo laisvę vaikui.

Pagalvokite, kokie žmonės mums yra autoritetai, kokios kitų žmonių savybės mus žavi, ar mes patys sau esame autoritetais. Jei sąžiningai atsakysite į šiuos klausimus, Jums bus aiškiau, ką daryti, kad Jūsų vaikas labiau Jus gerbtų.

Psichologė-psichoterapeutė Gintarė Jurkevičienė

Daugiau apie tai kalbėsime:
„Šiuolaikinis vaikų skatinimas ir drausminimas”
VILNIUJE: https://www.facebook.com/events/391408981438429/
KAUNE: https://www.facebook.com/events/2467752603235767/
ŠIAULIUOSE: https://www.facebook.com/events/325468571499275/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *