Vaikai ir pinigai

Iliustracija: freepik.com

Pinigai yra viena jautriausių pokalbių temų. Apie pinigus nemandagu klausti, girtis uždarbiu ar dejuoti dėl išlaidų irgi negražu. Tai, kaip vaikai turi sužinoti apie pinigus, jų vertę, išlaidas ir pan.?

Keletas pastabų apie, tai, kaip reikia su vaikais kalbėti apie pinigus:

1. Pirmiausia išmokykite vaiką elgtis parduotuvėje, t.y.: parodykite, kaip lyginate vienodų prekių kainas, kaip žiūrite maisto produktų galiojimo laiką, kaip reikia mokėti už prekes, kaip paprašyti kažko, kaip paimti grąža ir pan. Tada leiskite vaikui pačiam sumokėti už savo prekes.

2. Tada galima paskirti dienpinigių. Kuo mažesnis vaikas, tuo pinigų suma mažesnė ir skiriama trumpesniam laikui. Dienpinigių paprastai vaikui galima pradėti duoti nuo 5 metų. Tarkim, einant į parduotuvę, duodame vaikui 2 eurus ir leidžiame juos išleisti savo reikmėms arba pasitaupyti. Augant vaikui, turi augti dienpinigių suma ir terminas, kuriam pinigai yra duodami, tam, kad vaikas išmoktų planuotis pirkinius, mokytųsi skaičiuoti, taupyti. Tik nepadauginkite dienpinigių. Dienpinigių paskirtis yra vaikui mokytis elgtis su pinigais, o ne galimybė puikuotis ar įsigyti dilelius pirkinius. Jei vaikas per kelias dienas išleidžia visos savaitės dienpinigius, papildomai duoti pinigų vaikui nėra gerai.

3. Nemokėti už pareigas. Vaiko mokslo rezultatai ar pareigos šeimoje negali būti apmokamos vaikui. Tai yra jo PAREIGA. Darbai atliekami dėl savęs nėra apmokami. Tai yra pastangos sau, bet jos nesukuria pridėtinės vertės, todėl negali būti apmokamos. Jums juk niekas nemoka, kad gaminate šeimai valgį ar lyginate rūbus. Skatinti vaiką mokslui ar tvarkymuisi galima ir kitais būdais ne pinigais, nes pinigai numuša ir ilgalaikę motyvaciją stengtis.

4. Leisti užsidirbti už papildomus darbus. Papildomi darbai yra tai, už ką mokėtumėte kitam žmogui, jei jis tuos darbus atliktų arba nekasdieninis vaiko darbas, reikalaujantis daugiau susikaupimo , laiko ir pastangų. Tik nemokėkite daug, nes vaikas susikuria iškreiptą vaizdą apie pinigų vertę. Senelių, tetų ar dėdžių piniginės dovanos gimtadieniams ypatingai vaikams iškreipia pinigų vertės suvokimą, nes kai taupyklėje esi prikaupęs 200 ar daugiau eurų, tikrai neatrodo naudinga dirbti už 3 ar 5 eurus.

5. Atsiskaitinėkite grynaisiais, o ne kortele. Taip vaikas turės aiškesnį vaizdą, kas yra pinigai ir kad jie baigiasi, nes atsiskaitant tik kortele, vaikui, o beje kartais ir suaugusiems susidaro vaizdas, kad pinigai yra nesibaigiantys. Iš vaikų išminties perliukų: mamai vaikui sako, kad negali nupirkti ledų, nes nebeturi pinigų, o vaikas mamai atsako, bet kortele tai turi. J

6. Stebėkite, kaip kalbate apie pinigus. Atlyginimas nėra gaunamas, jis yra uždirbamas, o verslininkai nėra vagys, pinigai nėra blogis ir pan. Stebėkite savo posakius apie pinigus ir turtą. Jei nuolat šeimoje kalbėsite, kad turtingi žmonės yra blogi, vaikas suaugęs tokį mąstymą tęs.

7. Dalykai ko vaikams nereikia pasakoti apie pinigus. Neperteikite savo iliuzijų vaikui, kad galima laimėti loterijoje, tarkim vaikui vis žadėti, kad kai laimėsim milijoną, tada galėsime… Turime formuoti mąstymą, kad pinigai yra uždirbami, o ne laimimi loterijoje ar paveldimi. Taip pat vaikams nesakykite ir nerodykite, kur laikote savo santaupas, per daug neatviraukite ir apie savo gaunamą atlyginimą ar brangius pirkinius., kurie nėra aktualūs vaikui.

Psichologė-psichoterapeutė Gintarė Jurkevičienė

Daugiau apie tai kalbėsime:
„Šiuolaikinis vaikų skatinimas ir drausminimas”
VILNIUJE: https://www.facebook.com/events/391408981438429/
KAUNE: https://www.facebook.com/events/2467752603235767/
ŠIAULIUOSE: https://www.facebook.com/events/325468571499275/

1 Response

  1. Anonimas parašė:

    „Leisti užsidirbti už papildomus darbus. Papildomi darbai yra tai, už ką mokėtumėte kitam žmogui, jei jis tuos darbus atliktų”
    Svetimam žmogui mokėtume ir už valgio gaminimą, ir už drabužių lyginimą, ir už namų tvarkymą ar indų plovimą. Tai ir neaišku, mokėti vaikui už tai ar ne.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *