Naudingi įpročiai, rekomenduojami mokslo, kuriuos verta ugdyti. Puikus laikas pradėti – šiandien
4.7 (7)

Spukkato / Premium license

Dėkingumo praktika. Kaip ir kodėl verta išsiugdyti gebėjimą dėkoti?

Dėkingumo praktika dar vadinama gyvenimo būdo praktika. Kodėl? Dėkingumas – tai veiksmas, sukeliantis teigiamas emocijas, skatinantis seratonino – laimės hormono – išsiskyrimą. Verta žinoti, kad seratoninas „priklauso“ nuo jausmo, minčių ir prisiminimų, smegenys neatskiria, ar malonus įvykis vyksta dabar, ar mes tik apie jį galvojame, prisimename. Todėl, atlikdami dėkingumo praktiką, „pasigaminame“ mums taip reikalingo seratonino, ugdome pozityvumą ir toleranciją, pasitikėjimo savimi jausmą ir gelbėjamės nuo aukos, pagiežos, savikritikos jausmo.

Dėkingumo praktika – tai sąmoningas dėkojimas, dar kitaip –, gebėjimas įvertinti tai, ką turi, kuo gyveni, kas tave supa. Tai yra viena iš sąmoningumo dedamųjų dalių. Iškeiskite savo lūkesčius į dėkingumą – sąmoningai stenkitės perkelti savo dėmesį nuo stygiaus link gausos. Kur dėmesys, ten ir augimas.

Kiekvieną dieną rasti dalykus, už kuriuos esame sau dėkingi, – pirmas žingsnis į atjautos sau ugdymą ir moralinės atsakomybės už save prisiėmimą.

Ši praktika atliekama tiek savęs paties, tiek mums artimų žmonių, o ir žmonių, su kuriais esame įtemptuose santykiuose, atžvilgiu.

Galite kasdien užsirašyti po 3 dalykus, už ką esate dėkingi kitiems ir būtinai – sau.

Galite šią praktiką atlikti kaip meditaciją, pasitelkiant garso įrašą: https://bit.ly/3Gc4Umo

Kaip pradėti matyti šviesią gyvenimo pusę?

Labai svarbu suprasti, kad visi į pasaulį žiūrime tarsi per skirtingus akinius, kuriuos suformuoja mūsų kultūrinės įtakos, asmeninės patirtys ir įsitikinimai apie save, kitus žmones, pasaulį, išsilavinimas, kiti žmonės, turintys mums įtakos.

Todėl ir nieko keisto, kad vieni dažniau mato pustuštę stiklinę, kiti – puspilnę. Tačiau mes visi galime ugdyti įprotį sąmoningai atkreipti dėmesį į teigiamus dalykus ir vis dažniau matyti šviesiąją gyvenimo pusę bet kurioje situacijoje. Tokiu būdu kiekvieną dieną patirsime daugiau džiaugsmo ir pasitenkinimo gyvenimu jausmo. Kodėl? Nes, atlikdami šią praktiką, mokysite savo smegenis naujų mąstymo būdų.

Atlikdami šį pratimą kasdien ar bent keletą kartų per savaitę, protą ištreniruosite ieškoti pozityvių dalykų kasdien, nes instinktyviai jis linkęs fiksuoti grėsmes. Pratimą atlikę raštu, gausite dar papildomos naudos: toks rašymas aktyvuoja kaktinę smegenų skiltį, kuri atsakinga už mąstymą, sprendimų priėmimą, atmintį.

Raštu atsakykite į klausimus:
1. Kas gero, prasmingo malonaus atsitiko:
• šiandien?
• šią savaitę?
• šį pusmetį?
• per pastaruosius 5 metus?
• per pastaruosius 10 metų?
• eikite atgal metų tiek, kiek norite šiandien
• visada užbaikite:
Ką gero, prasmingo galite rasti patirtyje, kurią vertinate kaip neigiamą?
2. Kas geriausio yra:
• manyje (5-10 savybių)
• mano artimuosiuose žmonėse.
3. Pagalvokite apie konkrečią problemą:
• ko tikiuosi geriausio šioje situacijoje?
• gal turiu ankstesnių patirčių, kai viskas susiklostė gerai, ir kurias galėčiau pritaikyti šioje situacijoje?
• Gal turiu stiprybių, kurias galėčiau pritaikyti šioje situacijoje?

Pakvieskite save praktikoms, tegul tai tampa naudingais įpročiais, kurie prisidės prie geros savijautos, ugdys ir augins Jūsų kompetencijas.

Edita Tamulienė
Sertifikuota įsisąmoninimu grįstos psichologijos (mindfulness), kognityvinės ir elgesio terapijos praktikė

Įvertinkite!
[Balsavo: 7 Vidurkis: 4.7]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.