Paauglys rūko ar garina: ką daryti?

Vienas dūmas gali atrodyti gal ir nieko tokio, ko tik paaugliai nepabando. Bet jei jau tai tapo įpročiu bus sudėtinga. Kuo ilgiau paauglys rūko, tuo bus sudėtingiau atpratinti.

Pagrindiniai žingsniai kaip elgtis:
1. Kalbėtis. Kiek Įmanoma ramesniu tonu išsiaiškinti ką naudoja, kaip dažnai. Svarbiausias klausimas, kaip ilgai tęsiasi rūkymas/garinimas. Ar vienkartiniai pabandymai ar nuolatinis vartojimas.
2. Sutikti, kad paauglystėje norisi viską išbandyti. Jei daug kas klasėje rūko/garina sunku atsilaikyti. Gal dažniau pavaišina draugai. O gal yra atvirkščiai, kad galėjimas pasiūlyti pagarinti padeda išlaikyti draugus.
3. Aiškiai išsakyti savo poziciją apie rūkymą/garinimą. Kenkia sveikatai plaučiams, širdžiai, tamsėja dantys. Garinimo poveikis augančiam organizmui dar nėra išaiškintas. Jei nelegaliai įsigyjama, pavojus apsinuodyti. Pvz.: ,,Namie negalima rūkyti/garinti. Rasiu – išmesiu. Esi man labai svarbus, nenoriu, kad žalotum savo sveikatą“.
4. Aiškintis kokios naudos teikia rūkymas/garinimas. Ar tai būdas susirasti draugų, ar poilsio minutė, ar galvoja, kad mažina nerimą. Jei pavyksta atrasti kitas priežastis nei rūkymo/garinimo pats teikiamas malonumas, tai super turite už ko užsikabinti. Kalbėkite kaip kitais būdas galėtų gauti tai ką teikia medžiagos vartojimas.
5. Pasiūlykite pagalbą metant rūkyti/garinti. Jei jau yra susiformavusi ir fiziologinė priklausomybė supraskite, kad paaugliui pačiam mesti rūkyti gali būti labai sunku. Galima pasidomėti VSB (visuomenės sveikatos biuruose) priklausomybių konsultantų. Tai pat būna organizuojamos grupės paaugliams metantiems rūkyti/garinti. Ieškokite knygų straipsnių, kaip mesti rūkyti/garinti.
6. Oficialus sumažinimas dienpinigių. Kadangi paauglys leidžia pinigus tam, kam jūs nepritariate, drąsiai galite sumažinti finansavimą. Svarbu aiškiai ištransliuoti, kodėl taip elgiatės ir ko tikitės ir kada vėl galės atgauti buvusią pinigų sumą.
7. Būti pavyzdžiu nerūkyti/negarinti. Taip pat labai svarbu ir demonstruoti tinkamą pavyzdį, kaip jus laikotės žodinių susitarimų.

Rezultato nebus, jei jūs viena kalbate, o elgiatės priešingai. Ypatingai, jei tarkime jūs nerūkote/negarinate, o jūsų antra pusė taip elgiasi. Paaugliai labiau seka matomu pavyzdžiu, o ne žodžiu. Labai svarbu ir kaip elgiasi paauglio draugai. Būti balta varna draugų tarpe yra labai sudėtinga. Svarbiausia tikėti paaugliu ir mylėti jį visokį, bet problemas pripažinti ir spręsti. Rūkymas/garinimas tai save žalojantis elgesys ir į tai negalima ramiai žiūrėti.

Parengė V. Mikutaitienė  | @kietosios_psichoterapeutes
Asociatyvi portalo foto: Itay Kabalo / Unsplash
Kviečiame į seminarą „Paauglystė. Tykantys pavojai ir iššūkiai” https://fb.me/e/6IvEAdjuB

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *