Trys berniukų raidos stadijos ir tėvų vaidmuo
0 (0)

Berniuko auginimas – visai kitoks nei mergaitės. Jei sakoma, kad mergaitės jau gimsta moterimis (jų tik reikia nesugadinti), tai iš berniuko mes privalome išauginti vyrą. Tai reikalauja abiejų tėvų įsitraukimo. Vienu etapu svarbi motina, kitu – tėvas. Bet prie berniuko tapsmo vyru labai prisideda ir kiti vyrai.

0-6 metai. Tai metas, kada berniukas labiausiai prisirišęs prie mamos. net jeigu tėvas vaiko gyvenime užima svarbų vaidmenį, vaikas vis tiek lieka „jos”. Šiuo periodu svarbiausia berniukui suteikti begalinę meilę ir saugumo jausmą, nuteikti, kad jo gyvenimas – ilga ir patraukli kelionė.

​Mama yra atsakinga už vaiko vidinį pasaulį. Todėl mamos buvimas su vaiku yra svarbus, ypač ankstyvuoju periodu (iki trejų metų). Kuo vaikas artimesnis mamai, tuo didesnį saugumo jausmą jis išsiugdo. Iki metų,  myluokime, glauskime ir nešiokime savo sūnus kada tik jie paprašo. Kuo daugiau meilės – tuo savarankiškesnis vaikas bus ateityje. Dažnai tėvai pradeda mokyti savo kūdikį „savarankiškumo” palikdami jį užmigti vieną (rikdymo teorija) ir gauna priešingą efektą: vaikas išsiaugina nepasitikėjimo pasauliui jausmą, kuris į smegenis įsirašo instinktų lygmenyje ir suaugusiojo gyvenime pasireiškia kaip liguistas nesaugumo jausmas. Mokslininkai nustatė, kad iki metų vaiko smegenys yra nesubrendę, kad jis galėtų nusiraminti pats – to jį išmoko mama. Taip pat labai svarbu, kad motina pati būtų rami – saugi, laiminga, nes viskas persiduoda vaikui. O tam didelę įtaką turi darnūs sutuoktinių santykiai.

6-14 metų. Tai periodas, kada berniukas, vadovaudamasis savo vidiniais pojūčiais nori mokytis tapti vyru, todėl vis įdėmiau stebi tėvą, jo poelgius ir pomėgius. Nors motina tebelieka labai artimu žmogumi, o aplinkinis pasaulis jį vis labiau domina. Šiuo periodu berniukui reikia suteikti žinių ir tobulinti jo gebėjimus, tačiau labai svarbu būti atviram su vaiku, būti jam geru – t.y. siekti auginti darnią asmenybę. Šiame amžiuje vaikas jau ima džiaugtis, jog yra berniukas.

Tėvo vaidmuo berniuko ugdyme yra nepakeičiamas. Taip, kaip ir mamos. Berniukas mokosi iš tėvo pavyzdžio (ne iš to, kas jis kalba, bet kaip elgiasi). Todėl labai svarbu, kad tėvas praleistų laiką su savo sūnumi. Jis turėtų matyti, kad tėvas namuose ne tik pramogauja (žiūri televizorių), bet ir atlieka savo pareigas. Tėvas yra tiesiogiai atsakingas už berniuko charakterio ugdymą:  ištvermės, atsakomybės, pagarbos įskiepijimą. Tai daroma per kasdienius darbus (nežiūrint į tai, kad dirbant su vaiku darbai bus padaryti daug lėčiau),  įsipareigojimus šeimai, sportą. Svarbiau, kad tėvas berniuką paskatintų, o ne nekritikuotų.

Nuo 14 iki pilnametystės.  Šiame etape berniukui svarbu turėti vyrą-mokytoją, tik tada jis pasirengs suaugusiųjų gyvenimui. Mama ir tėtis šiek tiek atsitraukia, bet jie privalo surasti sūnui sumanų mokytoją, kad mažiau įtakos darytų bendraamžiai, su kuo dabar dažniausiai susiduria paauglių tėvai. Labai svarbu įtraukti paauglį į suaugusiųjų gyvenimą, išmokyti įgūdžių, skiepyti atsakomybės jausmą.

Sakoma, kad paauglystė – tai šių laikų problema. Vos prieš šimtmetį tokių problemų nebuvo, nes vaikai augdami iš karto įsiliedavo į suaugusiųjų gyvenimą: pirmiausia prisiimdavo pareigas ir tik po to teises (ne taip, kaip dabar). Augančiam vyrui labai svarbu autoritetas. Jau Sokrato laikais berniukui tėvai samdydavo mokytoją (mentorių), kuris būdavo apsišvietęs, kilnios dvasios žmogus, mokydavo jauną vyrą mąstyti. Vėlesniais laikais jauni vyrai eidavo pas meistrus mokytis amato. Šiais laikais jie pramogauja su draugais ir taip tik augina savo egoizmą, neišmoksta prisiimti atsakomybės nei už save, nei už būsimą šeimą.  Bet blogiausia, kai išsiskyrusiose šeimose berniukai auga tik su mama. Sakoma, kad moteris iš berniuko niekada neužaugins vyro – tą gali padaryti tik vyras. Gal todėl šiandien turime tiek moteriškų vyrų? Jei šalia nėra tėvo, jo trūkumą gali kompensuoti vyrai artimoje aplinkoje – senelis, brolėnas, dėdė  ar dvasingas karate treneris, į kuriuos jaunuolis gali lygiuotis.  Svarbu, kad vyriški autoritetai būtų garbingi žmonės.

Tačiau reikia nepamiršti, kad vaikų ugdyme labai svarbūs tėvų tarpusavio santykiai. Jų meilė, poelgiai vienas kito atžvilgiu, rodo vaikams pavyzdį. Kaip tėvas elgiasi su savo sūnaus motina, taip berniukas ateityje elgsis su savo žmona. Taip, kaip motina gerbia savo vyra, taip berniukas suvoks savo vertę, kai bus vyras. Vaikų ugdymas visada prasideda nuo saviugdos, todėl turime nepamiršti nuolat tobulėti savo santykiuose su sutuoktiniu.

Paruošta pagal žurnalo „Raktas”, 2016 gegužės-birželio mėn. straipsnį ir Katalonijos universiteto medžiagą.

Aušrinė Černiauskienė | Šeima svarbiausia

Iliustracija: Liane Metzler

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.