Emocinis intelektas: 16 savęs valdymo strategijų
0 (0)

Iliustracija: pixabay.com

Travis Bradberry, Jean Greaves, Patrick Lencioni – sėkmingai darbuojasi emocinio intelekto lavinimo srityje. Visi jie drauge pripažįsta, kad savęs valdymas yra be galo svarbus. Tai gebėjimas suprasti emocijas ir panaudoti šį supratimą, renkantis, ką sakyti ar daryti.

1. Taisyklingai kvėpuokite. Jei esate kaip dauguma žmonių, kvėpuojate trumpais įkvėpimais ir pilnai neužpildote savo plaučių – ir net to nepastebite. Kai būsite apimti streso ar stiprių emocijų, susikaupkite ir giliai kvėpuokite, orą įkvėpdami pro nosį, kol pajusite, kad pilvas išsipučia, ir lėtai iškvėpdami per burną. Kai iškvėpiate, darykite tai iki galo, kol plaučiai taps visai tušti.

2. Sukurkite sąrašą „Emocijos prieš protą“. Galbūt ne visada tai suprantate, bet daugybę kartų jūsų emocijos nuvedė jus viena kryptimi, kai racionalus protas norėjo eiti visai kitur. Padalykite popieriaus lapą į dvi dalis. Kairiojoje pusėje surašykite, ką jums liepia daryti jūsų emocijos, dešiniojoje – ką protas. Po to paklauskite savęs dviejų svarbių klausimų: kur jūsų emocijos aptemdo protą ir kur jūsų protas ignoruoja jūsų emocijas? Emocijos jums pridarys bėdų, jei leisite joms jus vesti nepaisant proto, tačiau jūsų racionalus protas gali sukelti lygiai tiek pat problemų, jei būsite kaip bejausmis robotas. Jūsų jausmai egzistuoja, pripažinsite tai ar ne, o „Emocijos prieš protą“ sąrašas verčia jus apžvelgti juos abu surašant viską popieriuje.

3. Pasakokite kitiems apie savo tikslus. Savęs valdymas dažnai priklauso nuo motyvacijos ir jūs galite kitų žmonių į jus sudėtas viltis pasitelkti kaip puikią motyvacijos priemonę.

4. Skaičiuokite iki dešimties. Kai jausitės, kad pradedate nervintis ar pykti, sustokite ir giliai įkvėpkite, iškvėpdami pradėkite skaičiuoti. Kvėpuokite ir skaičiuokite tol, kol pasieksite dešimt. Skaičiavimas ir kvėpavimas jus atpalaiduos ir sustabdys nuo neapgalvotų veiksmų, kad galėtumėte matyti aiškią, racionalią situacijos perspektyvą.

5. Apsvarstykite. Skirkite laiko problemoms spręsti. Gana dažnai papildoma diena, savaitė ar mėnuo reikalingi tam, kad apsvarstytumėte visą situaciją, prieš priimdami sprendimą, ir tai yra viskas, ko reikia, kad išlaikytumėte kontrolę. Viskas, ko reikia, yra tiesiog palaukti prieš pradedant veikti. Sprendimai, kuriuos priėmėte skubotai, retai būna veiksmingi, tad įdėkite tam protinio darbo, surinkite informaciją, išanalizuokite.

6. Pasikalbėkite su išmanančiu savęs valdymą. Vienas geriausių būtų ugdyti savęs valdymą yra turėti savęs valdyme patyrusį žmogų, kurio patarimų galėtumėte siekti.

7. Šypsokitės ir juokitės. Kai negalėsite atsikratyti varginančios ar stresą keliančios minties, šypsokitės – taip neutralizuosite savo neigiamą emocinę būseną.

8. Kontroliuokite savo vidinę kalbą. Egzistuoja stiprus ryšys tarp to, ką galvojate ir kaip jaučiatės fiziškai ir emociškai. Nemažą laiko dalį kalbėjimas su savimi yra pozityvus ir padeda jums išgyventi dieną („Geriau pradėsiu rengtis susirinkimui“, „Labai laukiu vakarienės mieste“). Jūsų kalbėjimas su savimi sumažina jūsų galimybę save valdyti tuomet, kai tampa neigiamas. „Aš visada“ arba „aš niekada“ pakeiskite į „aš kartais“. Teisiančius sakinius, tokius kaip „aš idiotas“, pakeiskite į adekvatesnius, tokius kaip „aš suklydau“. Prisiimkite atsakomybę už savo, o ne kitų veiksmus.

9. Įsivaizduokite, kad jums sekasi. Prieš einant miegoti vakare, tiesiog užmerkite akis ir įsivaizduokite save situacijose, kur jums sunkiausiai sekasi valdyti savo emocijas. Sutelkite dėmesį į detales, kurios trukdo jums išlaikyti kontrolę; susitelkite į vaizdus ir garsus, kuriuos patirtumėte, jei iš tiesų būtumėte ten, ir tai darykite tol, kol jūs iš tiesų pajusite tas pačias emocijas. Vėliau įsivaizduokite save elgiantis taip, kaip norėtumėte elgtis (tarkim, nusiraminti ir pasitikinčiai savimi dalyvauti pristatyme, ramiai bendrauti su jus iš kantrybės vedančiu žmogumi ir pan.). Įsivaizduokite, kad darote ir sakote teisingus dalykus, ir leiskite sau pajusti pasitenkinimą bei teigiamas emocijas.

10. Rūpinkitės miegu. Savęs valdymas reikalauja kantrybės, lankstumo ir budrumo – visų dalykų, kuriems yra būtinas geras nakties miegas. Jei pakankamai miegosite, tikėtina, galėsite geriau save valdyti.

11. Susitelkite į savo laisves, o ne apribojimus. Kai susitelkiate į apribojimus, tai tik demoralizuoja ir padeda išnirti neigiamiems jausmams, patvirtinantiems jūsų bejėgiškumą. Susitelkite į tai, ką galite kontroliuoti, ir nukreipkite savo energiją ten, kad išliktumėte lankstūs ir atviri, nepaisant situacijos.

12. Būkite sinchroniški. Mokykitės nukreipkite savo dėmesį nuo emocijų į užduotį, kurią turite tuo metu atlikti.

13. Pasikalbėkite su žmogumi, kuris nėra emociškai įsitraukęs į jūsų problemas. Kai iškils sudėtinga situacija, pasikalbėkite su žmogumi, kuriuo pasitikite ir jaučiatės saugiai, tačiau jis nėra asmeniškai įsitraukęs į jūsų padėtį. Kuo jūsų patarėjai labiau asmeniškai susiję su situacija, tuo jų matymas bus užtemdytas jų asmeniniais poreikiais ir jausmais.

14. Iš kiekvieno sutikto išmokite po pamoką. Žvelgti į kiekvieną sutiktą, kaip į galintį jus išmokyti svarbių dalykų, kažko, kas bus jums naudinga – yra geriausias būdas išlikti lankstiems, atviriems ir patirti mažiau streso.

15. Rūpinkitės savo emocine higiena. Skirkite laiko meditacijai ar kitiems atsipalaidavimo pratimams, tai gali būti pasivaikščiojimas parke, šokiai ar kokia kita fizine veikla, kuri leidžia užsimiršti ir patirti teigiamas emocijas.

16. Priimkite, jog pokyčiai yra neišvengiami. Pripažinkite sau, kad net ir stabiliausi, patikimiausi jūsų gyvenimo aspektai nėra visiškai priklausomi nuo jūsų. Skirkite laiko kas savaitę sudaryti sąrašą dalykų, kurie, tikėtina, gali pasikeisti. Palikite vietos šalia, kad galėtumėte užsirašyti galimus veiksmus, jei pokytis išties įvyks. Tuomet susirašykite idėjas, kaip galite pasirengti pokyčiui. Kokie yra ženklai, numatantys galimą pokytį? Ar yra kas nors, ką galėtumėte padaryti, kad pokytis nebūtų toks skaudus? Net jei pokyčių jūsų sąraše niekad neįvyks, pasikeitimų numatymas ir žinojimas, kaip reaguotumėte, pavers jus lankstesniais ir labiau prisitaikiusiais.

Parengta pagal Travis Bradberry, Jean Greaves, Patrick Lencioni „Emocinis intelektas 2.0“ (118-152 p.)

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.