6 laimės priežastys
0 (0)

Antonino Visalli / Unsplash

Mokslas neturi atsakymų į visus klausimus, tačiau dažniausiai jis padeda mums susigaudyti daugelyje dalykų. Tad ką mokslas sako apie laimės paieškas?

1. Būkite tarp laimingų žmonių. Ar bent jau būkite tarp tų žmonių, kurie būna tarp laimingų žmonių. Vienas psichologinis tyrimas, trukęs 20 metų (Fowler ir Christakis, 2008) parodė, kad asmeninė laimė gali plisti per socialinius tinklus kaip emocinis užkratas. Taip taip, laimė yra tarsi liga. Tyrėjai šiuo atveju turi omenyje ne Facebooką, o „fizinius“ socialinius tinklus, pvz., draugų ratą, kolegas, giminaičius, sutuoktinius, kaimynus.

Šio tyrimo vadovai pažymi, jog laimė gali plisti net per draugų draugus – vieno žmogaus gera emocinė būsena gali paveikti ir kitus žmones. Toks laimės plitimas patvirtina visuotinės sveikatos svarbą. Žmogiškoji laimė priklauso ne nuo vieno, o nuo daugelio žmonių (ir atvirkščiai). Taip pat svarbu: atlikus šį tyrimą pastebėta, jog liūdesys nė iš tolo nėra toks užkrečiamas, kaip laimė.

2. Išlavinkite bent vieną sugebėjimą. 2009 m. atliktas tyrimas parodė, jog žmonės, pasišventę bent vieno įgūdžio ar gebėjimo lavinimui patiria yra daug laimingesni ir jaučia daugiau pasitenkinimo – visa tai dėl jų atliekamos veiklos.
Profesorius Ryan Howell teigia, jog taisyklė „nebus nuovargio – nebus ir rezultato“ yra įgūdžių lavinimo pagrindas. Jis priduria, jog žmonės dažnai nuleidžia rankas vien todėl, kad jų tikslų siekimas sukelia stresą, tačiau veltui – pasiektas tikslas yra vertas pastangų, kurias įdėjome jam pasiekti.

3. Savarankiškumas. Aukščiau paminėto tyrimo rezultatai taip pat patvirtino, jog stresas, patiriamas lavinant įgūdžius, gali būti sumažintas ryžtu. R. Howell teigia, jog labai svarbu, gerinant tam tikrus sugebėjimus, yra būti tikram, jog tu nori tai daryti, kad tai yra tavo paties pasirinkimas. Taip pat svarbu jausti palaikymą iš kitų žmonių.

4. Šypsokitės. Charles Darwin dar 1872 m. rašė: „Emocijų rodymas padaro jas intensyvesnes“. Rašytoja Melinda Wenner yra aprašiusi psichologinį tyrimą, kurį atlikus buvo nustatyta, jog moterys, kurios dėl botulino injekcijų nesugebėjo raukytis, yra laimingesnės nei tos, kurios nesidarė šių kosmetinių procedūrų. 25 moterims pateikus nerimo ir depresijos klausimyną, buvo nustatyta, jog moterys, kurios fiziškai nesugebėjo raukytis dėl botulino injekcijų, jautėsi laimingesnės. Įdomu tai, jog jos nesijautė patrauklesnės už kitas tyrime dalyvavusias moteris. Tai rodo, jog kosmetinės procedūros nepadarė jokio estetinio poveikio; emocinę būseną paveikė tik fiziškas negalėjimas raukytis. Vienas šio tyrimo autorių Michael Lewis teigia: „Akivaizdu, jog ne tik smegenys veikia mūsų emocijas – yra kitų kūno dalių, kurios padeda mums sustiprinti patiriamus jausmus. Tai tarsi užburtas ratas.“
Taip. O gal botulino injekcijos yra geros nuotaikos injekcijos?.. Priskirkime gerą nuotaiką šypsojimuisi.

5. Ieškokite psichologinės pagalbos. Visų pirma: jei manote, kad psichologinė pagalba jums padės, bet nerimaujate dėl to, ką pagalvos kiti, liaukitės. Kodėl? Todėl, kad terapija padeda. Siekdamas išsiaiškinti, ar pinigai daro žmones laimingus, psichologas Chris Boyce atliko tyrimą, kuris parodė, kad psichologinė pagalba 32 kartus labiau didina laimę nei pinigai. Psichologas pažymi, jog pinigai yra dažnai pervertinami, o gera emocinė sveikata dažnai nuvertinama – žmonės nesuvokia psichologinės pagalbos reikšmės.

6. Nesistenkite būti laimingi. Jei norite būti laimingi, liaukitės to siekti. Laimės išmatuoti negalima; be to, kiekvienam ji reiškia skirtingus dalykus. Jei jūsų gyvenimo tikslas yra laimė – būkite atsargūs. 2011 m. psichologės Jane Gruber atliktas tyrimas parodė, kad laimės siekimas gali atnešti nelaimę – siekdami būti laimingi esame kupini vilčių ir lūkesčių, kurie nebūtinai atitinka realybę. Tada nusiviliame ir jaučiamės nelaimingi.

Taigi, patys tapkite Zen mokytojais. Nesistenkite būti laimingi. Tiesiog būkite. Būkite su žmonėmis ne todėl, kad būtumėte laimingesni, bet todėl, kad jums gera su jais būti. Išlavinkite kokį nors sugebėjimą ne tam, kad padidintumėte savo laimę, o tam, kad išmoktumėte kažką atlikti labai gerai.

Pagal užsienio spaudą parengė: Emilija Stakutytė
Šaltinis: Robert T. Gonzalez. 6 Possible Secrets to Happiness, According to Science. 2013.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.