Antrasis naujametinių tikslų mėnuo: kaip nesustoti
0 (0)

Kasmet daugybė žmonių įsipareigoja savo gyvenime kažką keisti. Dažniausiai tokie pažadai sau duodami Naujųjų metų išvakarėse: „nuo Naujųjų metų pradėsiu sportuoti“, „nuo Naujųjų metų keisiu darbą“, „nuo Naujųjų metų mesiu rūkyti“.  Naujieji metai tampa lyg naujos pradžios, naujų galimybių atskaitos tašku.

Ką sau pasižadame Naujųjų metų išvakarėse?

2016 metais skaitmeninės rinkodaros kompanija „iQuanti“ JAV atliko „Google“ paieškų analizę tam, kad išsiaiškintų, ko žmonės tikisi iš naujų metų, kokius išsikelia ir siekia įgyvendinti tikslus. Dažniausiai žmonės internete ieškojo kaip „tapti sveikesniu“, „labiau organizuotu“, „gyventi pilnavertiškesnį gyvenimą“, „pradėti naują veiklą“, „išleisti mažiau pinigų, daugiau sutaupyti“, „keliauti“, „daugiau skaityti“. Iš viso per pirmąjį metų pusmetį buvo atlikta daugiau kaip 159 mln. tokių paieškų.

2017 metais „Statistic Brain Research Institute“ JAV apklausė daugiau nei 1500 žmonių ir dar išsamiau išnagrinėjo, su kokiais įsipareigojimais sau žmonės pasitinka Naujuosius metus. Pasirodo, dažniausiai išsikeliami tikslai yra susiję su tobulėjimu ir mokymųsi (44,3 proc.), svorio metimu (32,4 proc.), pinigais (42,1 proc.) ir santykiais (22,8 proc.).

Didelė dalis žmonių išsižada savo tikslų jau vasario mėnesį

Atsisveikindami su senaisiais metais manome, kad naujieji leis atversti švarų baltą lapą ir pradėti kitokį gyvenimą. Deja, ne viskas taip paprasta. „Statistic Brain Research Institute“ tyrimas taip pat parodė, kad 41 proc. apklaustų amerikiečių dažnai išsikelia metinius tikslus, tačiau tik 9,2 proc. iš jų jaučiasi juos įgyvendinę. Minėtas tyrimas atskleidė ir tai, kad dažniausiai išsikelto tikslo žmonės laikosi tik pirmą savaitę (72,6 proc.). 58 proc. apklaustųjų prisipažino, kad savo tikslų laikėsi vos vieną mėnesį.

Kodėl taip nutinka?

Dažnai žmonės, kurie greitai nuleidžia rankas, išsikelia pernelyg didelius tikslus, neįvertina savo galimybių, užsibrėžia pernelyg trumpą periodą tikslui pasiekti. Galiausiai, dažnai pritrūksta ir reikiamų žinių, konkretaus plano, disciplinos. O, susidūrus su pirmąja nesėkme, motyvacija siekti užsibrėžto tikslo galutinai dingsta.

Dalinamės keliais patarimais, kurie padės neprarasti motyvacijos ir toliau siekti, tai ką įsipareigojai įgyvendinti.

IŠSIKELK KONKRETŲ, ADEKVATŲ TAVO JĖGOMS, IŠMATUOJAMĄ TIKSLĄ

Dažniausiai motyvacija prarandama, kai išsikeltas tikslas yra pernelyg abstraktus, pervertinamos galimybės dėl jo pasiekimo, netinkamai pasirenkamas jam pasiekti reikalingas laikas.

Visada norisi greitų rezultatų: „noriu dabar, šį mėnesį, šiais metais“. Jei vienam tikslui gali pakakti kelių mėnesių, kitam gali prireikti ir metų, kelių. Objektyviai įvertink, kiek Tau gali prireikti laiko jam pasiekti.
Pažvelk į savo tikslo formuluotę. Ar jis konkretus, realistiškas, su galutiniu terminu? Jei – ne, performuluok jį ir patikslink.

DIDĮJĮ TIKSLĄ SUSKAIDYK Į SMULKESNIUS TIKSLUS

Jei Tau išsikeltas tikslas atrodo itin didelis ir nežinai nuo ko pradėti jo įgyvendinimą, suskaidyk jį į mažesnius, tarpinius tikslus, kasdienines smulkias užduotis.

Nori sukurti tinklaraštį, tačiau pastebi, kad jau mėnesį renki medžiagą, o rašyti vis dar nepradėjai? Išsikelk tikslą, kiek tekstų iki kurio laiko turi parengti, o tekstų rengimo grafiką išdėliok laike. Nusimatyk laiką, per kurį galėtum parašyti tekstą ar jo dalį (gali nusimatyti ženklų skaičių per tam tikrą laiką).

Jei Tave nuolat kažkas blaško ir sunku susikaupti rašymui, susirask tam tinkamą ramią vietelę, paruošk aplinką, kad joje neliktų nieko, kas Tave galėtų atitraukti nuo užduoties.

Viena iš rašymui tinkamiausių produktyvumo metodikų – Pomodoro technika. Jos principas –  norimą veiksmą atlieki nedideliais intervalais su poilsio pertraukėlėmis. Pavyzdžiui, 25 minutes rašai, po jų 5 minutes gali ilsėtis, atsitraukdamas (-a) nuo rašymo, tuomet vėl pradedi naują 25 minučių trukmės rašymo sesiją. Po 4 tokių sesijų daroma ilgesnė – 15-20 minučių pertrauka.

Jei manai, kad Tau tokių dažnų pertraukų nereikia, gali telefone nusistatyti laikmatį valandai, dviem ar kitam laiko tarpui, kuriam įsipareigoji savo dėmesį skirti tik savo atliekamam veiksmui, be jokių pašalinių veiklų (jokio naršymo internete, socialiniuose tinkluose ar pan.).

Daugiau apie įvairias produktyvumo technikas ir būdus, kaip atsikratyti „laiko vagių“ ir įveikti atidėliojimą, rasi tikslų įgyvendinimo plane „Kasdien arčiau savo tikslo“.

PRISIMINK „KODĖL?“

Tikslų įgyvendinimo plane tikslų formulavimo pradžioje siūlome gerai apibrėžti priežastis, kodėl imiesi būtent šio tikslo įgyvendinimo. Susidūrus su sunkumais ir pradėjus silpnėti motyvacijai, sugrįžk prie šios  plano dalies ir vėl prisiminti, kokių intencijų vedinas (-a) ėmeisi savo svajonės.

Norėdamas (-a) išlaikyti motyvaciją ne tik pirmąjį naujų metų mėnesį, bet ir visą tikslo siekimo periodą, nuolat užduok sau klausimus: kodėl išsikėlei šį tikslą, kodėl jis tau svarbus, kaip jausiesi kai jį įgyvendinsi, ko tikiesi iš jo įgyvendinimo.

KELIONĖ LINK TIKSLO TURI BŪTI MALONI

Ar ilgai galėtum treniruotis po valandą penkias dienas per savaitę? Kai kam tai gali būti puiki laisvalaikio praleidimo forma, kuri teikia malonumą, tačiau jei ilgą laiką nesportavai ir staiga įsipareigosi kasdien sportuoti didelio intensyvumo treniruotėse, vargu, ar ilgai tai ištversi.

Svarbu nepersistengti, kad tikslo siekimas netaptų kančia. Blėstant motyvacijai įprastas monotoniškas treniruotes ar plušėjimą treniruoklių salėje pabandyk iškeisti į boksą, grupines treniruotes ant dviračių, sportą su „kengūrų batais“ ar šokio judesiais paremtas Zumbos treniruotes?

Pritaikyk šį principą bet kuriam išsikeltam tikslui. Suplanuok jo siekimo kelią taip, kad jis neatimtų iš savęs miego, laiko su šeima, draugais ir keltų kuo daugiau gerų emocijų.

Nespausk savęs net tada, kai matai, kad gali nespėti įgyvendinti savo tikslo iki termino, kurį užsibrėžei. Terminą visada galėsi pakoreguoti.

SUGALVOK TRIGERIUS

Tam, kad neišklystum iš savo tikslo siekimo kelio, susikurk trigerius. Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad geresnių rezultatų galima sulaukti, jei naudojamas „jei-tada“ ar „kai-tada“ planavimo modelis. Šie trigeriai padeda laikytis gerųjų įpročių, nes numato, kaip bus elgiamasi, jei susidursi su kliūtimi.

Sugalvok, kas labiausiai kelia grėsmę Tavo tikslo įgyvendinimui ir tai užrašyk. Tuomet kiekvienai grėsmei sugalvok po trigerį.
Pavyzdžiui, nori daugiau kokybiško laiko praleisti su šeima, partneriu (-e), tačiau kasdien nevalingai užsibūni darbe. Tarkim, Tavo siekis yra išsiugdyti įprotį 18 val. uždaryti darbo duris.

Kas neleidžia Tau tai padaryti? Nuolatiniai skambučiai po darbo? Kolegų prašymai padėti? Netinkamas laiko planavimas, kuris priverčia ilgiau atlikinėti užduotis? Nuolatinis elektroninių laiškų srautas, plūstantis ir po darbo valandų?

Trigeriai galėtų būti tokie:

  • Kai ateinu į darbą ryte, tai pirma mano užduotis – susidaryti svarbiausių darbų sąrašą, susidėlioti jį prioritetine tvarka ir kiekvieną atlikti nepertraukiamai (pertraukėles daryti tarp užduočių);
  • Jei darbo telefonas pradeda skambėti 15 minučių iki darbo pabaigos, įjungiu automatinį peradresavimą į balso paštą;
  • Kai į elektroninio pašto dėžutę atkeliauja svarbus laiškas, stengiuosi į jį atsakyti iki 17.30 ir po šio laiko nesitikrinu pašto iki rytojaus ryto, po darbų sąrašo sudarymo.
  • Jei kolega prašo padėti iki 16 valandos ir neturiu skubių darbų, imuosi padėti, kitais atvejais paprašau kreiptis rytoj.

APDOVANOK SAVE UŽ KIEKVIENĄ DIDESNĮ PASIEKIMĄ

Labai atsakingai pagalvok, kas galėtų Tave paskatinti judėti į priekį. Galbūt priartėjęs (-usi) prie gerų tarpinių rezultatų, siekdamas (-a) sveikatingumo tikslų, gali sau padovanoti naują treniruočių aprangą? Ilgai plušėjai prie startuolio idėjos įgyvendinimo, naujo tinklaraščio ar kito projekto? Galbūt pabaigęs (-usi) svarbią jo dalį, gali sau leisti smagų vakarą su draugais, tinginiavimo ar parodų lankymo, filmų žiūrėjimo savaitgalį?

Šiek tiek atsitraukęs (-usi) nuo darbų vėliau į juos kibsi turėdamas (-a) daugiau energijos, o kitas numatytas apdovanojimas paskatins neatidėlioti.

Į SAVO TIKSLŲ SIEKIMĄ ĮTRAUK APLINKINIUS

Pranešk apie savo siekiamą tikslą sau artimiems draugams. Kiekvieną kartą susitikęs (-usi) su draugais, šeimos nariais, kolegomis, kurie žino apie Tavo tikslą, susilauksi daugybės klausimų, kaip Tau sekasi. Jausiesi įsipareigojęs prieš juos nesustoti pusiaukelėje.
Galbūt kai kurie Tavo draugai, pažįstami siekia tokių pačių ar panašių tikslų? Gali pakviesti juos kartu apsilankyti Tavo tikslo siekimui naudinguose renginiuose, dalyvauti kursuose, programose.

Treniruotis drauge taip pat daug smagiau, o ir tingulio akimirką atskriejusi žinutė „jau išeinu į treniruotę! Ar tu – su manim?“ privers keltis ir laikytis savo pažadų.

TIKSLŲ SIEKIMĄ PAVERSK SAVO KASDIENINĖS RUTINOS DALIMI

Nesustoti pačioje pradžioje padės ir tikslo perkėlimas į kasdieninę rutiną. Užrašęs (-usi) tikslą ir kasdien planuodamas (-a) nedidelius veiksmus, kurie reikalingi jo įgyvendinimui, turėsi kasdieninį įsipareigojimą veikti ir išsiugdysi itin naudingą įprotį. Kasdien atlikdamas (-a) po mažą žingsnelį (nuo straipsnio perskaitymo, 500 ženklų tekstuko parašymo, kelių skambučių iki kursų lankymo, susitikimo su reikiamais žmonėmis), net nepastebėsi, kaip priartėsi prie galutinio tikslo.

Tekstą parengė tikslų įgyvendinimo bendruomenės Įgyvendink.lt įkūrėja Sonata Dirsytė

Šaltiniai:
1. NBC News. 2017 New Year‘s resolutions: the most populat how to stick to them https://www.nbcnews.com/business/consumer/2017-new-year-s-resolutions-most-popular-how-stick-them-n701891
2. Statictic Brain Institute. New Years resolution statistics. https://www.statisticbrain.com/new-years-resolution-statistics
3. Tikslų įgyvendinimo planas „Kasdien arčiau savo tikslo“.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.