Mane kankina problema – dantų sukandimas
0 (0)

Klausimas: Mane nuo studijų laikų kankina problema, kuri galbūt psichologinė – dantų sukandimas. Pastoviai jaučiu, kaip stipriai laikau sukandusi  dantis, taip, kad net skauda žandikaulį. Žinau, kad naktimis šią problemą išsprendžia tam tikri įdėklai, tačiau ką daryti dienos metu? Kontroliuoti to negaliu… Odontologė sako, kad dantys mano yra nežmoniškai nusidėvėję, tačiau ne tai svarbiausia, norėčiau labiau sužinoti, nuo ko tai ir kaip to atsikratyti?

Komentuoja psichologė Evelina Adakauskienė

Labai dažnai tam tikros fizinės problemos, skausmai gali pasirodyti žmonėms, kurie nuolat patiria įtampą, nerimą, sunkiai įsisąmonina ir išreiškia savo jausmus. Tarp tokių problemų gali būti ir galvos, sprando, nugaros, skrandžio, širdies ploto, taip pat ir žandikaulio skausmas ir tai tikrai nėra galutinis sąrašas. Tokie simptomai vadinami psichosomatiniais. Tačiau, kad galėtume juos taip pavadinti, reikia nuodugniai išsiaiškinti, ar tikrai nėra fiziologinių šių simptomų priežasčių, t.y. pasikonsultuoti su šeimos ar kitais gydytojais.
Kartais, po įvairių tyrimų išgirdę šeimos gydytojo pasiūlymą kreiptis į psichologą, žmonės pasijaučia nuvertinti ir nesuprasti. Visgi svarbu suprasti, kad gydytojas nemano, kad jūs išsigalvojate savo simptomus. Priešingai – psichosomatiniai simptomai taip pat yra simptomai, galintys pranešti apie rimtesnes psichikos sveikatos problemas ir tokiais atvejais reikalinga konsultacija su specialistu. Kartais tai tiesiog reakcija į įtampą ar užsitęsusį stresą, tačiau psichosomatiniai nusiskundimai neretai slepia ir nerimo ar depresinius sutrikimus.

Gali kilti klausimas, kaip dantų, nugaros ar skrandžio skausmas, širdies „plazdenimas“, galvos svaigimas, migrena ar net rijimo problemos gali būti susiję su psichologiniais išgyvenimais. Iš tiesų, ryšys tarp mūsų emocijų ir kūno yra neatsiejamas. Patiriant stresą, įtampą, nerimą, kūnas ruošiasi pavojui – pradeda greičiau plakti širdis, įsitempia raumenys, sulėtėja virškinamojo trakto darbas. Į ilgalaikius simptomus tai išsivysto daugiausia tuomet, kai neįsisąmoniname, į ką ir kaip reaguojame, neleidžiame sau jausti vienų ar kitų emocijų ir laikome jas užspaustas, „išjungtas“.

Jeigu odontologė ar šeimos gydytojas neranda fiziologinių Jūsų problemos priežasčių arba kyla minčių, kad tam tikri pojūčiai gali turėti psichologines priežastis, labai rekomenduoju kreiptis į psichologą ir kartu surasti ir įveikti tikruosius sunkumus – tai, kas priverčia įsitempti iki skausmo. Taip pat, norint sumažinti ar palengvinti simptomus, kylančius dėl įtampos, siūloma išbandyti relaksaciją, įsisąmoninimu grįstas (mindfullness) programas, daugiau laiko skirti poilsiui, aktyviai ir atpalaiduojančiai veiklai.

Psichologė Evelina Adakauskienė | Psichologijos namai
el.p.: adakauskiene.e@gmail.com, tel.: +37066262656

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

2 Responses

  1. breketu kainos parašė:

    O man įdomu, ar autorės sukandimas geras? Nes paprastai dantimis „griežia” tie, kurių blogas sukandimas. Gal vertėtų pabandyti išsitiesinti dantis, o gal nešioti kapas ir dienos metu?

  2. sbklinika parašė:

    As taip pat manau, jog pirmiausia reikia issiaiskinti pas dantu specialistus del sakandzio, jei ten tikrai jokiu fiziologiniu pakitimu nera, tuomet jau psichologines problemos, nors sunkiai tiketina, kad nuolatine busena gali buti tokia ir besitesianti daug metu. Per toki laiko tarpa butu islinde ir daugiau psichologiniu problemu, jei stresas taip stipriai isreikstas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.