Psichoterapija: tik nuobodus „mygtukų spaudinėjimas“?

egzistencine-terapijaRollo May, JAV žymus psichoterapeutas, vienas iš egzistencinės humanistinės psichologijos pradininkų, sako, kad psichoterapija padeda žmogui įsisąmoninti savyje tai, kas neįsisąmoninta, padeda išplėsti supratimo, patyrimo apie save ir gyvenimą ribas ir tokiu būdu padeda žmogui keistis (žr. interviu).

Anot jo, psichoterapinės technikos, “mygtukų spaudinėjimas” dažnai kelia psichoterapeutams nuobodulį, kuris skatina kurti vis naujus psichoterapinius metodus (šiai dienai yra virš 400 psichoterapijos metodų).

Netechninis Rollo May požiūris į psichoterapija man priimtinas ir labai patinka.

Kadaise buvau labai susižavėjęs kognityvine-elgesio psichoterapija, kuri labai struktūruota, joje viskas aišku, procesas ir metodai pagrįsti moksliniais įrodymais (evidence-based), net nurodoma kiek konsultacijų prireiks norint pasiekti rezultatą. Viskas puiku, ko dar norėti.

Praktikoje taikydamas minėtos psichoterapijos metodus jaučiau, kad jie man netinka (nors kitiems ji tinka ir patinka), jaučiau, kad ji nėra organiškai susijusi su manimi kaip su žmogumi, su mano individualumu, mano požiūriu į žmogų. Toks jausmas, kad kažką negrabiai lipdau iš žmogaus, ir tikro dviejų žmonių (manęs ir kliento) susitikimo nepatiriu. Taip pat supratau, jog nenorėčiau, kad kas nors man taikytų tehchnikas, spaudinėtų manyje esančius “mygtukus” kaip kavos aparatą ryte. Dėl to vengiu tai daryti su klientais.

Kyla klausimas, jei netaikai psichoterapinių technikų, tai ką tu po galais veiki ir už ką imi pinigus? Be abejo, aš aktyviai veikiu ir mano pagrindinė psichoterapinė „technika“ yra siekimas suprasti kitą, priešais mane sėdintį žmogų, pažvelgti į pasaulį iš jo perspektyvos, jo vidinės logikos ir realybės akimis, pasidalinti tuo ką supratau, ką pastebiu jame ir ko jis pats savyje negali ar nenori matyti, padėti jam prisikasti arčiau savo subjektyvumo, tos vidinės realybės, kurioje jis yra labiausiai tikras, labiausiai savimi, kame jis unikalus. Taip pat jam pačiam padėti tai pajausti, priimti. Esu įsitikinęs, kad toks mano buvimo būdas su klientu padeda jam keistis ir keisti savo gyvenimą.

Tokia netechninė psichoterapija seniai žinoma, apie ją išsamiai kalba egzistencinės humanistinės psichologijos atstovai, o šiuo atveju Rollo May:

Parengė:
Antanas Mockus
Klinikinis psichologas
www.psichologineparama.lt
psichologine parama logo -psichika.eu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *