Pusės demencijos atvejų galima išvengti
0 (0)

Jau neginčijami duomenys apie gyvenimo stiliaus ir faktorių įtaką Alzheimerio demencijos išsivystymui ir rizikai susirgti šia liga. Tai ne tik per didelė kūno masė, padidėjęs kraujospūdis, cukrinis diabetas – paskutiniais metais tyrimai parodė didelę bulvių traškučių, rūkymo ir išsilavinimo stokos įtaką išsivystyti demencijai.

psichine-sveikataApibendrinus studijų duomenis panašu, jog šie faktoriai atsakingi už bent pusę visų Alzheimerio demencijos atvejų, taigi ligos nemažai daliai pacientų galima būtų išvengti.

Kita vertus, tokius duomenis reikia vertinti atsargiai – esant antsvoriui padidėja rizika susirgti cukriniu diabetu, padidėjusiu kraujospūdžiu.

Britų ir JAV mokslininkai apibendrino daugelio tyrimų duomenis ir sukūrė formulę, galinčią gana tiksliai įvertinti šių ir kitų faktorių riziką. Pasirodo, kad 19 proc. susirgimų demencija statistiškai būtų išvengta, jei visi asmenys įgytų bent viduriniam prilygstantį išsilavinimą.

Antrojoje vietoje yra rūkymas – jo atsisakę išvengtume 14 proc. Alzheimerio atvejų.

Panašią įtaką turi fizinio krūvio stoka (13 proc.), kiek mažesnę (8 proc.) – sirgimas depresija. Kur kas mažesnę įtaką (2-5 proc.) turi nutukimas, cukrinis diabetas ir padidėjęs kraujospūdis.

Šiuos faktorius sudėjus paaiškėja, kad pašalinus rizikos faktorius būtų išvengta apie 50 proc. susirgimų Alzheimerio demencija.

Pagal: Lancet Neurology, 2014, 13, 8, 788-794
Šaltinis: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.