nerimo-priepoliaiKlausimas:

Sveiki. Aš Alexas, man 19 metų. Turiu tokią problemą: rūkiau žolę 4 metus. Man tai patiko, nežinau kodėl, tiesiog dariau tai. Dabar susiradau gerą darbą, jo dėka ir mečiau rūkyt. Kai darbinausi, man reikėjo praeiti testą dėl narkotikų. Todėl nerūkiau savaitę, dvi, tris, keturias, praėjau testą ir supratau, kad galiu gyventi ir be narkotikų. Tačiau iškilo tokia problema: tris kartus man buvo panikos atakos. Kad toksai dalykas yra, aš iki šiol nežinojau. Košmarus sapnuoju praktiškai kiekvieną naktį, pergyvenu dėl menkiausių dalykų, žmones mane erzina, nors iki šiol į gyvenimą žiūrėjau optimistiškai. Jeigu trumpai, jaučiuosi tarsi psichiškai nesveikas. Patarkite, prašau, ką man daryti ? Ačiū. :)

Atsakymas:

Sveikas, Alexai. Ačiū, kad parašei ir pasidalinai savo problema, kuri tikrai yra labai svarbi ir aktuali ne tik Tau, bet ir kitiems jauniems žmonėms.

Iš tiesų, tik filmuose tiesa slypi kažkur anapus. Realiame gyvenime tiesa visada yra šalia, tik ne visada mes galime ar norime ją pastebėti. Kalbu apie tai, kad savo laiške Tu pats parašei savo problemos priežastį – galbūt norėjai apie ją pakalbėti plačiau ar gauti vienokį ar kitokį patvirtinimą.

Tu, kaip nemažai kitų jaunų, save šiuolaikiškais laikančių žmonių, rūkei žolę – apie tai drąsiai rašai savo laiške ir tuo poelgiu nusipelnai pagarbos. Rašai, jog Tau patiko tai daryti, ir narkotikų vartojimas truko ketverius metus. Nutraukęs pajutai, kaip smarkiai pasikeitė tavo psichologinė būsena.

Iš tiesų, Tu labai tiksliai aprašei vieno iš labiausiai jaunimo tarpe paplitusio narkotiko – žolės arba kitaip – kanapių – poveikį žmogaus organizmui. Kanapių veiklioji medžiaga, patekusi į organizmą, prisijungia prie neuronų (nervų ląstelių) receptorių tose srityse, kurios yra atsakingos už emocijas, malonumo jutimą, apetitą, skausmą, laiko ir pojūčių suvokimą. Todėl žolės parūkęs asmuo jaučiasi patenkintas, laimingas, jis daug šneka, juokiasi, dingsta skausmas, o laikas plaukia kitaip.

Vartojant žolę ilgesnį laiką, pasireiškia neurologiniai pokyčiai smegenų srityse, reguliuojančiose informacijos apdorojimą ir emocijų generaciją. Todėl pablogėja atmintis, tampa sunku įsiminti naują informaciją (mokykloje net ir norint tampa sunku mokytis), vis dažniau pasireiškia prasta nuotaika ir nuotaikų svyravimai, atsiranda nerimas, kartais – depresiškumas, kankina liūdesys, apatija, nemiga. Taip nutinka todėl, kad kanapių veikloji medžiaga išstumia organizmo natūraliai gaminamus neuromedoatorius, vietoj jų prisijungdama pati.

Kai žolės vartojimas nutraukiamas, organizmas tų savo natūralių cheminių medžiagų gamina labai mažai. Dėl jų trūkumo pasireiškia psichologiniai sutrikimai, kuriuos aprašei savo laiške: nerimas, naktiniai košmarai, nuolatinė bloga nuotaika, susierzinimas, panikos atakos ir t.t. Taigi, dabartinė Tavo, Alexai, būsena yra iššaukta ilgalaikio žolės rūkymo.

Ką gi daryti? Laikui bėgant, organizmo veikla atsistato. Ar greitai? Atsakyti sudėtinga. Vieni iš tos bedugnės ropščiasi gana sparčiai ir energingai, kitiems prireikia labai daug laiko, o kai kurie – niekada iš jos taip ir neišlipa. Esu įsitikinęs, kad Tu išlipsi – juk jau žengei du labai rimtus žingsnius: nutraukei žolės vartojimą ir pripažinai problemą.

Panikos priepuoliai efektyviausiai įveikiami, derinant cheminius vaistus su psichoterapija. Taigi, tu turi keletą pasirinkimų: 1) kreiptis į psichiatrą, kuris išrašys medikamentų, stabdančių panikos atakas; 2) kreiptis į psichologą ar psichoterapeutą, kuris padės visus Tavo aprašytus psichologinius sutrikimus įveikti psichologiniais metodais; 3) kreiptis į abiejų sričių specialistus ir derinti jų pagalbą. Be jokios abejonės, apie kokį nors žolės ar kito narkotiko vartojimą negali būti ir kalbos: pasekmės gali būti nenuspėjamos.

Sėkmės Tau ir stiprybės!
Psichologas Arūnas Norkus

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!