Z karta

z-karta

Karta Z – 8–19 metų amžiaus, pasaulyje – 21 proc.

1. Sakoma, kad Z karta išsiskiria iš visų kitų kartų. Kuo ši karta ypatinga ir kokie pagrindiniai jos skirtumai?

1991 metais amerikiečių mokslininkai Neil Howe ir William Strauss pristatė kartų teoriją. Ji pagrįsta nuomone, kad žmogaus elgesys priklauso nuo to, kur ir kaip jis gyveno bei buvo auklėjamas iki 12-14 metų. Z karta apima laikotarpį maždaug nuo 2003 iki 2023 metų. Pagal kitus duomenis Z kartai priskiriami gimusieji 1995 – 2012 metais. Šį metų skirtumą lemia interneto, įtakojančio Z kartos ypatumus, paplitimas užsienyje ir Lietuvoje (mūsų šalyje tai įvyko kiek vėliau). Hiperaktyvumas, polinkis gilintis į save bei į virtualų pasaulį, aplenkiant gyvą bendravimą ir kitokius informacijos kanalus be interneto yra išskirtiniai šios kartos bruožai. Ji daug mažiau apsaugota nuo manipuliacijų, negu kitos kartos, nes atsiskyrę nuo realybės žmonės yra priversti tikėti tuo, ką jie sužino internete ir ko negali patikrinti. Tie, kuiems dabar 30 ir daugiau metų, buvo auklėjami knygų pagalba, o dabartinė karta praktiškai vos ne nuo gimimo susipažįsta su mobiliuoju telefonu bei kompiuteriu. Z kartos gyvenimo dinamika gerokai aukštesnė, todėl jie geba greitai priimti sprendimus. Jos atstovai puikiai moka valdyti informaciją, bet ją apdoroja skirtingai nuo ankstesnių kartų: greičiau, bet tik mažais kiekiais. Taip pat jie pasižymi gebėjimais gerai atlikti kelis darbus vienu metu. Pastebima tendencija greičiau suaugti – mažieji domisi vyresniųjų vaikų ar suaugusiųjų daiktais bei atributais.

2. Kas įtakoja šios kartos išskirtinumą?

Šių vaikų sąmonę formavo laikotarpis, kuriame buvo gausu krizių, perversmų, teroro aktų ir kitų politinių bei ekonominių sukrėtimų. Nemažai šios kartos vaikų patyrė didžiulį stresą dar būdami negimę – kai mamos jų laukėsi.. Taip pat šią kartą palietė visuotinis interneto atsiradimas beveik kiekvienuose namuose. Internetas pakeičia kitus informacijos šaltinius ir tiesioginį bendravimą.

3. Kokios asmeninės savybės būdingos šios kartos vaikams?

Z kartos vaikai pasižymi padidėjusiu jaudrumu, nerimastingi, mažiau paklusnūs, hiperaktyvūs, linkę labiau individualizuotis, negu įsilieti į kolektyvą. Šiandieniniams dvidešimtmečiams, kaip mano kai kurie specialistai, taip ir nepavyko suaugti: jie dažnai elgiasi vaikiškai, laukdami iš aplinkinių tik teigiamo įvertinimo viskam, ką daro. Vaikiškas egocentrizmas ir vartotojiškas požiūris į gyvenimą – dažnos Z kartos savybės.

4. Kokiomis akimis pasaulį mato naujosios kartos vaikai?

Galima pasakyti, kad virtualus pasaulis jiems realesnis negu tikrasis realus –virtualioje erdvėje jie jaučiasi suaugesni ir savarankiškesni. Tyrėjai, remdamiesi apklausos rezultatais, nustatė, kad 70 proc. 7-10- mečių teigė, kad jie jau yra nebe vaikai, 61 proc. – kad toli gražu ne visi aplinkiniai juos supranta. 53 proc. manė, kad suaugę nemoka gaminti žaislų bei rašyti knygų – tuo turėtų užsiimti patys vaikai.

5. Šios kartos vaikai auga su kompiuteriais ir išmaniaisiais telefonais rankose. Net knygas ar pasakas skaito planšetiniuose kompiuteriuose. Galbūt vertėtų keisti nusistovėjusias ir įprastas mokymosi metodikas, kad jiems būtų lengviau?

Kadangi informacinės technologijos yra pažengusios toli į priekį, mokyklos turėtų į tai atsižvelgti ir taikyti naujesnius pažangesnius mokymo metodus. Pavyzdžiui, daug naudingesnė yra ne ta informacija, kuri verčiama įsiminti dideliais kiekiais, bet ta, su kuria dirbama ir kuri skatina mąstyti patiems. Vis tik turi būti palikta ir alternatyva, pvz. knygos kaip grožinės literatūros šaltinis.

6. Z kartos vaikai trokšta kuo greičiau subręsti. Kodėl taip yra?

Pirmoji priežastis – pagreitėjęs gyvenimo ritmas, nepaliaujamas naujų technologijų įdiegimas, suaugusiųjų nuolatinis skubėjimas ir baimė neatsilikti negali likti nepastebėta vaikų. Antra priežastis – internetas, kompiuteiniai žaidimai atveria vaikams tokį platų gyvenimo pažinimą, kokio neturėjo ankstesnės kartos. Šio pažinimo virtualumas masina tariamu lengvumu, prieinamumu. Viską norisi kuo greičiau išbandyti.

7. Su kokiais sunkumais dažniausiai susiduria tėvai auklėdami šios kartos vaikus?

Šie vaikai gali būti sunkiai valdomi, nepaklusnūs, hiperaktyvūs, tingūs. Juos gali būti sunku sudominti kokia nors kita veikla, jei ji nenukreipta į šiolaikines technologijas.

8. Kaip teisingai auklėti tokius vaikus?

Z kartos vaikus visų pirma reika mylėti, pripažinti jų individualumą, palaikyti, suprasti – lygiai taip, kaip ir kitų kartų vaikus.

9. Pedagogai pastebi, kad Z kartos vaikai pasižymi hyperaktyvumu, negalėjimu susikaupti. Kaip vaikams padėti mokytis?

Svarbu sudominti vaiką, motyvuoti mokytis. Pasitelkti naujas mokymosi technologijas, kuomet nebūtų mechaniškai įsimenama informacija, o mokoma ją susirasti, su ja dirbti ir ją.logijas, kuomet nebūtų mechaniškai įsimenama informacija, o mokoma ją susirasti, su ja dirbti i panaudoti realiame gyvenime. Svarbu mokyti mąstyti, samprotauti, lyginti.

10. Kaip šios kartos vaikai ir jaunuoliai atrodys ateityje? Kaip jie keis pasaulį?

Manoma, kad Z katros atstovai bus talentingi idealistai, tačiau ir pragmatikai. Jie sukurs naujas vaizduojamojo meno technologijas, galbūt jiems netgi pavyks išspręsti globalias mūsų planetos problemas. Kiek pagrįsti šitie lūkesčiai, sunku prognozuoti, nes šios kartos atstovai dar nepasiekė brandos.

11. Kodėl darbdaviai baiminasi Z kartos darbuotojų?

Z kartos darbuotojai itin kratosi fizinio darbo. Jie nori mažiausiomis sąnaudomis užsidirbti maksimalų atlyginimą, netgi turėdami visiškai menkus gebėjimus ir jokios patirties. Tokį požiūrį įtakoja internetiniai žaidimai, taip panašūs į realybę, bet tuo pačiu imituojantys darbą, veiklą – ir tas žaidybinis požiūris pernešamas į darbovietę. Jie pageidauja lankstaus darbo grafiko ar darbo neišeinant iš namų. Darbdaviams nepatinka jų pasyvumas bei mažas susidomėjimas darbu.

Psichologė Svetlana Ramoškienė
svetlanna13@gmail.com

4 Responses

 1. Nsmn parašė:

  Pasakos apie nieka.

 2. Grybas parašė:

  Grybas

 3. Akišejugnad parašė:

  …Zzz
  :-)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *