6 požymiai, kaip atpažinti emocinį vampyrą
0 (0)

Abusive Businessman --- Image by © Morgan David de Lossy/Corbis

„Paragauk deserto. Aš tau jį specialiai padariau. Nebandyk atsisakyti“, – jei tai sako gera draugė, nusišypsote. Jei tai sako anyta, nedrįstate priešintis, nelieka nieko kito kaip paklusti jos valiai, nors žinote, kad įkliuvote ilgam. Kaip suprasti, kada žmonės stengiasi išspręsti savo problemas jūsų sąskaita?

Emociniai manipuliatoriai sugeba puikiai prisitaikyti, jie netgi atrodo kaip normalūs žmonės – draugiški, nuoširdūs, atviri. Tai gali būti jūsų giminaičiai, draugai, pažįstami, kaimynai, nors pabendravus su jais, lieka kartėlis, kažkoks nemalonus jausmas. Jei į emocinių vampyrų akiratį patenkate tik kartais, nieko baisaus. Būna atvejų, kai žmonės nesąmoningai manipuliuoja kitais. Bet yra tokių įkyrių tipų, kurie siekdami tikslų elgiasi taip sumaniai lyg būtų krimtę rimtus mokslus. Jie nė per žingsnį nesitraukia, artėdami prie tokių dalykų, kurie ne visada būna jiems pasiekiami.

1. Nuolat jaučiate kaltę

Santykiai gali būti brandūs tik tada, kai partneriai, draugai arba kolegos bendrauja kaip lygūs su lygiais. Vienas svarbiausių bendravimo tikslų – sudėtingose situacijose suteikti vienas kitam pasitikėjimą, pagalbą ir emocinę paramą. Jeigu bendraudami su žmogumi jūs nuolat jaučiate kaltę, kad ne taip kažką pasakėte, ne taip pasielgėte, nėra abejonių: turite reikalų su emociniu manipuliatoriumi, kuris jumis pasinaudos, siekdamas savo tikslų. Nuo mažumės yra ugdomas menas įtikinti kitus, kad jie kalti arba yra kuo nors skolingi.

Įdomiausia tai, kad gali nebūti rimtos priežasties, kuri priverstų išpažinti kaltę. Būsite kaltas netgi tada, jei nieko nepadarėte. Nepaguodėte, nieko nepasakėte, kai kenčiantis asmuo demonstavo visiems, kaip jis kenčia. Jis leido jums suprasti, koks esate kietaširdis. Kai mėginote jį nuraminti, vėl liko nepatenkintas, jo manymu, tai darėte nenuoširdžiai, kalbėjote ne tuos žodžius. Žodžiu, kaip besielgtumėte, jums nepavyks išvengti kritikos strėlių.

2. Leidžiama susiprasti, kaip svarbi jūsų pagalba

Emociniai manipuliatoriai dažnai atrodo kaip nuoširdūs pašnekovai, pasiruošę jus išklausyti. Jie atrodo kaip tikri draugai. Atverdami savo širdį, jūs parodote ir savo pažeidžiamas vietas. Ši informacija nepraslysta pro ausis emociniam manipuliatoriui. Neretai nuoširdumas yra tik priedanga, emocinis manipuliatorius labai greitai perima iniciatyvą į savo rankas ir jums tenka klausytis monologo apie tai, koks jis nelaimingas, kaip negali uždirbti pinigų, kiek turi skolų, kokie blogi žmonės jį supa, kiek daug jam tenka kentėti. Už kelias minutes, kurias jis padovanojo jums, o tai nekainavo nei daug jėgų, nei daug laiko, emocinis manipuliatorius nesidrovi prašyti iš jūsų rimtos pagalbos. Tuo atveju, jeigu jūs atsisakysite, būsite apkaltintas savanaudiškumu, nenuoširdumu.

3. Jums nepavyksta susitarti

Manipuliatoriai nuolat keičia žaidimo taisykles, nes kiekvienas susitarimas – tai žingsnis į lygybę ir garbingumą, o jie to negali pakęsti. Jų mėgstamiausia strategija – apeiti taisykles ir kurti ateities planus – ne vieną, o vienu metu kelis. Jie yra geriausi ekspertai, kaip savo poreikiams pritaikyti visas aplinkybes. Jie gali jus įžeisti ir tikinti, kad pirmiausia nukentėjo jie patys, jie gali niekšingai pasielgti ir aiškinti, kad esate patys kalti, nes nesitraukėte iš kelio. Emocinis manipuliatorius negerbia savo draugų, jis pasiryžęs meluoti vien dėl to, kad įrodytų, kas yra teisus.

4. Intrigos už jūsų nugaros

Apkalbos – viena mėgstamiausių temų tų žmonių, kurie emociškai engia kitus. Jie nesidrovi skleisti gandus, interpretuoti kitų pasisakymus, bet taip, kad tai būtų naudinga jiems patiems.

5. Turite išgyventi tas pačias emocijas

Mintantys kitų emocijomis vampyrai negali įsivaizduoti, kad kiti žmonės gali suvokti pasaulį kitaip nei jie patys. Jeigu jiems yra blogai, blogai turi būti ir visiems aplinkui. Jiems svetima empatija ir gebėjimas įsijausti į kito žmogaus kailį.

6. „Neigiamas balansas“ – jūs amžinai pralaimite

Tarptautinėje prekyboje neigiamu balansu vadinama situacija, kai valstybė daugiau perka kitose šalyse nei sugeba parduoti savo pačios pagamintų prekių. Susidūrus su emociniu manipuliatoriumi, emocinis balansas visada bus jūsų nenaudai. O tai reiškia, kad nesvarbu, kokios bendros veiklos imsitės, jūs patirsite nuostolį, o laimėtoju taps žmogus, kuris moka kitus vedžioti už nosies.

Bendraudamas su tokiu žmogumi, jūs niekada negalėsite pripažinti, kad laimėjote abu. Vadinasi, toks bendravimas veda į aklavietę.

Parengė Danutė Jonušienė / lrytas.lt
Iliustracija: © Morgan David de Lossy/Corbis

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

7 Responses

 1. betkas parašė:

  Labai norėčiau, kad sekantis straipsnis šia tema būtų „Kaip gyventi/bendrauti su emociniu vampyru ir išlikti savimi”. Mano mama emocinis vampyras. Iš pirmo žvilgsnio ji nuoširdi, entuziastinga, dosni ir draugišką, bet lenda visos tos manipuliacijos kaip koks purvas. Fu.. O visgi mama.

  • regina parašė:

   Laba,mylėkite savo mamą ir nuolat melskitės už ją. Niekas nepakeičia žmonių taip kaip Dievas. Sakau iš asmeninės patirties. Telaimina jus Dievas.

   • Antikristas parašė:

    :D

   • Ja parašė:

    nepadės nei maldos, nei maldavimai. Reikia stengtis sumažinti bendravimą, tai buvo vienintelis būdas, kuris man padėjo atsikratyti visų tų blogų emocijų, manipuliacijų ir purvo.

 2. zio parašė:

  o aš labiau laukčiau straipsnio apie tai, kaip gyventi emociniam vampyrui, kurio manipuliacijos išmoktos seniai vaikystėje, kuris supranta, kad yra vampyras, nori gyventi kitaip, bet nežino kaip.

  • Dalia parašė:

   Iš patirties pasakysiu, kad tik artinantis prie Gyvojo Dievo per Jėzų Kristų ir bendraujant su atgimusiais krikščionimis, galima visiškai išgyti ir išsilaisvinti.(\’\’Jo klausykite\’\’ bažnyčia) Tai yra tikra realybė. Ten, kur besąlyginė meilė ir nėra vietos bet kokiai manipuliacijai tavimi. O kitas kelias yra apsukui ir ne toks \’\’griebiantis jautį už ragų\’\’, tai vaikščiojimas ilgą laiką pas gerą, patikimą psichoterapeutą, psichoanalizė netrumpai trunkanti su \’\’namų užduotimis\’\’ aišku, jei turi pinigų. Sėkmės Jums gyventi kitaip. Linkiu išmokti Jums viską analizuoti, tai labai svarbu. Belskitės ir bus jums atidaryta, ieškokite ir rasite.

  • Renata parašė:

   koks nuoširdumas ir drąsa matyti tamsą ir norėti šviesos…ačiū …

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.