9 dalykai, kurių geriau nesakyti savo paaugliui
5 (2)

Africa Studio / Premium license

Šiuos dalykus labai norisi kartas nuo karto pasakyti savo paaugliui, bet gailėsitės, kai emocijos nuslūgs. Paauglys suvokia, kad mama ir tėtis jam yra reikalingi, bet noras būti suaugusiu, santykį su tėvais komplikuoja.

Auginant paauglį, svarbiausia atsiminti, kad nieko asmeniško, tiesiog gamta sudėliojo taip, kad psichologinė bambagyslė tarp Jūsų ir Jūsų paauglio būtų nutraukta. Tai leis Jūsų vaikui tapti visaverčiu suaugusiu žmogumi.

Siekdami išlaikyti pasitikėjimą ir ryšį su paaugliu, nesakykite jam šitų dalykų:

1. „Nesusimauk, kaip praėjusį kartą”. Toks pasakymas visiškai nekvepia pasitikėjimu ir motyvavimu. Tai išgirdęs paauglys, kaip tik nusimins ir stipriai nukris jo pasitikėjimas savo jėgomis.

2. „Puikiai atrodai. Sulieknėjai?”. Va tokiu nelatus akiniu ir gali prasidėti valgymo sutrikimas. Jei namuose turite paauglį, o ypač paauglę, negali būti jokių kalbų apie lieknėjimą, dietas, storumus ir pan. Ne tik kalbanat apie vaiką, bet ir kalbant apie vienas kitą ir save. Tarkim mergaitė girdėdama, kaip tėtis kritikuoja mama dėl išvaizdos ir svorio, labai tikėtina, kad tuos žodžius prisitaikys sau ir bandys bet kokia kaina tobulinti savo išvaizdą. Taigi galvojame, ką sakome.

3. „Kaip tau ne gėda; tau turėtų būti gėda…”. Bet koks paauglio gėdinimas yra labai labai bloga strategija. Taip auginate būsimus psichoterapeuto klientus arba tiesiog nelamingus, save smerkiančius žmones. Gėda yra toksiškas jausmas. Jis nepadeda judėti į priekį. Jis surakina ir skatina norą pasislėpti, prasmegti skradžiai žemę. Tiesiog konkrečiai įvardinkite kokio elgesio iš paauglio tikitės. Ir dar kartą – jokio gėdinimo.

4. „Tu tai padarysi, nes aš taip pasakiau”. Daug naudingiau su paaugliu kalbėtis apie namų taisykles, paaiškinti kodėl ir kam reikalaujate iš jo vienokių ar kitokių dalykų. Pagarbos parodymas paaugliui užtikrina bendradarbiavimą, o ne aklą priešinimąsi ir maištavimą.

5. „Apie ką tu galvojai?”. Paauglys dar nėra suaugęs žmogus ir kartais darydamas kvailus dalykus, jis tiesiog nieko negalvoja. Ypač jei kvaili dalykai daromi draugų kompanijoje. Tokiu atveju geriau mokyti paauglį prisiimti atsakomybę ir spręsti problemas. Tarkim, jei pametei namų raktus, turi išsiaiškinti kur gamina raktus ir nunešti juos padaryti.

6. „Nuleisiu tavo telefoną į unitazą”. Taip, paauglių naudojimasis telefonu erzina ir gąsdina. Mano mažasis sūnus apie savo paauglį brolį sako, kad jis yra įsimylėjęs savo telefoną ir nuolat jį bučiuoja ir supa kaip kūdykį. Yra tame tiesos, bet tušti gąsdinimai nepadės, tik parodys Jūsų bejėgiškumą ir desperaciją. Geriau tartis dėl telefono naudojimo taisyklių. Tarkim, nuo 20 valandos namuose niekas nesinaudoja telefonais, Tėvai irgi. Galiu patikinti, kad tai puikiai veikia.

7. „Aš nemėgstu tavo darugo/ės”. Kritikuoti paauglio draugą, reiškia kritikuoti jį patį. Tiesiog stebėkite draugystes ir būkite šalia, kai paaugliui reikės patarimo ar pagalbos.

8. „Tu toks savanaudis!”. Taip paauglio smegenys dar veikia labai stipriai egocentriškai, tiesiog taip yra. Nieko asmeniško. Ramiai kalbam apie empatiją, susitarimus, bet nesitikime stebuklų.

9. „Pralinksmėk”. Paaugliai išgyvena hormonų šuolius, kurie įtakoja stiprias nuotaikas ir emocijų bangas. Toks pasakymas nepadės pakeisti nuotaikos, o tik ją pastiprins. Geriau pajudėkite, pasivaikščiokite, tai padės abiems pasijusti geriau.

Psichologė-psichoterapeutė Gintarė Jurkevičienė

Kviečiame į mokymus apie paauglius:
https://www.facebook.com/events/1651186515212859

Įvertinkite!
[Balsavo: 2 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.