Mano draugė pjaustosi – nežinau, kaip jai padėti

nemato-prasmes-gyventi

Rašau šį laišką, nes nebežinau kur eiti ir pas ką kreiptis. Žodžiu, turiu draugę, kuri užsiima jaunimo taip vadinamu „pjaustymusi”. Ji pjaustosi tik dėl to, nes nuo to palengvėja. Tačiau dėl to, kad ji tai daro, kaltinu tik save. Galiausiai antrąjį kartą iki to privedžiau tik aš, gavau savižudžio raštelį, vos sugebėjau ją nuraminti ir įtikinti, jog nedarytų to. Nemoku jos nuraminti, neperprantu ir sunkiai kažką galiu patarti, juo labiau kad pats pastaruoju metu patiriu tik stresą ir nervus dėl to, ką ji daro. Po šiandienos nusprendžiau kreiptis rimtos pagalbos, nes ji ir vėl susipjaustė. Esmė ta, kad tai tebuvo tik trečias kartas ir dar nevėlu iš to viso ją ištraukti. Pjaustosi dėl to, kad kai būna blogai, ji taip išsilieja ir labai palengvėja. Šiandien susipjaustė pati nežino dėl kokių priežasčių, man atrodo, jog ji nebevaldo savęs… Bijau, kad netyčia tai darydama nepradurtų kokios venos, o tada jau viskas… Bandžiau siūlyti išsilieti tarkim, kad ir į sportą, tačiau tai nepadeda. Žmogus serga depresija, nuolatos galvoja apie blogiausia, neturi noro gyventi. Noriu kažkaip ją įkvėpti tam gyvenimui. Labai noriu jai padėti, kažką patarti, man reikia tvirto, konkretaus patarimo, kuo galiu šioje sudėtingoje situacijoje jai padėti ir kaip ją galiu nuraminti.

Agnius (vardas pakeistas)

Atsakymas:

Sveikas, Agniau. Ačiū, kad mums parašei apie išties labai svarbią problemą – draugės pjaustymąsi. Laiške jaučiu Tavo sutrikimą ir pasimetimą, abejones dėl kaltės ir nežinojimą, kaip pasielgti, kur kreiptis pagalbos.

Visų pirma, noriu pasakyti, kad neturėtum jaustis kaltas dėl tavo draugės elgesio. Nesi kaltas dėl labai paprastos priežasties: Tu juk neliepei ir neskatinai ją pjaustytis, nemokei to daryti, bet priešingai – nuolatos bandai ją nuraminti ir įtikinti taip nesielgti. Maža to, bandei paskatinti ją išlieti susikaupusius sunkius jausmus sportuojant, stengiesi įkvėpti ją gyvenimui, o dabar ieškai profesionalios pagalbos. Tai reiškia, kad esi tikras draugas ir darai viską, ką gali šioje susiklosčiusioje situacijoje.

Žmonės, tame tarpe ir jauni, pjaustosi ne todėl, kad kažkas kažko nepadarė. Pjaustomasi dėl psichinio skausmo. Tokio didelio, kad kentėti darosi neįmanoma. Jeigu tą skausmą palyginti su fiziniu, jis turėtų būti panašus į tą, kuris kyla dėl atviro kaulo lūžio, kai netenkama sąmonės. Pagrindinis tokio elgesio tikslas nėra numirti – siekiama, kad fizinis skausmas, kylantis dėl pjūvio, užgožtų vidinį dvasinį skausmą. Tai reiškia, kad siekiama bent trumpam nustoti kentėti ar sumažinti tą kančią. Iš Tavo laiško supratau, kad jau esi tai pastebėjęs: rašai, jog tavo draugė „pjaustosi dėl to, kad kai būna blogai, ji taip išsilieja ir labai palengvėja“. Nėra lengva suprasti to dvasinio skausmo priežastis, o ir pats žmogus dažniausiai nesugeba jų nusakyti ar įvardinti: kaip Tu rašai, „susipjaustė pati nežino dėl kokių priežasčių“.

Suprantu Tavo baimes dėl jos gyvybės. Galbūt jos sumažės, perskaičius, jog paprastai žmogus nesiekia nusižudyti, taigi, ir pjaustosi atsargiai. Nerimas dėl draugės dar labiau sumažės, jei pasistengsi ją įkalbėti kreiptis profesionalios pagalbos. Nepaisant Tavo gerų norų ir ketinimų, padėti Tavo draugei gali tik profesionalus psichikos sveikatos specialistas. Todėl mano atsakymas į Tavo prašymą gauti konkretų patarimą būtų toks: įkalbėk ją kreiptis ir galbūt palydėk vykstant į psichikos sveikatos centrą ar pas privačiai dirbantį psichoterapeutą, psichologą ar psichiatrą. Tavo draugei reikalingas medikamentinis ir psichoterapinis gydymas, kuris gana greitai padėtų atgauti dvasinę pusiausvyrą ir nusikratyti slogių ir skausmingų išgyvenimų. Kadangi nežinau, kur Jūs gyvenate, negaliu rekomenduoti konkrečių kontaktų. Tik paminėsiu, kad psichikos sveikatos centrai yra įsikūrę prie kiekvieno taip vadinamo „valdiško“ sveikatos priežiūros centro, o psichologų ir psichoterapeutų kontaktų nesunkiai rasite internete.

Psichologas
Arūnas Norkus

Gali sudominti: Kaip padėti?, Dažnai pagalvoju, kad aš kažkokia psichiškai nesveika, Draugė nemato prasmės gyventi?

2 Responses

  1. Vyt parašė:

    Vienareikšmiškai – Tavo draugei būtina profesionalaus psichoterapeuto pagalba. Kai situacija pagerės, gerai įvertink jūsų perspektyvas kuriant bendrą ateitį.

  2. D parašė:

    Turiu tą pačią problemą su drauge ir labai dėl jos pergyvenu..
    Kur Vilniuje būtų galima kreiptis dėl to?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *