Prieš išsikeldamas (-a) naują tikslą dažniau savęs paklausk „kodėl?“
5 (1)

Baisimės tuo, kad nerealizuotas svajones tėvai bando perkelti savo vaikams. Taip vaikai per prievartą verčiami tapti baleto šokėjais, smuikininkais, medikais. Tačiau lygiai taip pat svetimus tikslus primetame ir sau.

Kolega įsigijo didesnį automobilį? Galvoje suskamba „ir man reikia“. Nesvarbu, kad esamas automobilis iki tol visiškai tenkino Tavo poreikius. Draugė išvyko atostogauti į Egiptą ir Tau staiga prisireikė atostogauti būtent ten ir tik su kelionės paketu „viskas įskaičiuota“, nors anksčiau svajojai apie aktyvų, pažintinį poilsį kažkur kalnuose?

Viena iš Įgyvendink.lt sukurtame tikslų įgyvendinimo plane „Kasdien arčiau savo tikslo“ esančių užduočių – formuluojant tikslus atsakyti sau, kodėl norima juos įgyvendinti.

Sandra ir jos plėšymasis dėl ne savo tikslo

Sandra puikiais pažymiais pabaigė magistrantūros studijas ir pradėjo intensyviai ruoštis stojimui į doktorantūrą. Daugybė naktų buvo praleista rašant mokslinius straipsnius, kurie reikalingi stojant. Tuo metu ji jautė nuolatinį stresą. Ją pradėjo plėšyti vidiniai prieštaravimai. Kodėl jie atsirado? Ji pradėjo sau užduoti klausimus. Atsakymas ir palengvėjimas atėjo sau uždavus klausimą „kodėl?“. Jos išsikeltas tikslas pradėjo ją „draskyti“ iš vidaus todėl, kad tai, akivaizdu, nebuvo JOS tikslas. Paaiškėjo, kad tiek pastangų ji skiria vien tam, kad pažįstamiems, su kuriais netgi artimai nebendrauja, įrodytų, kad ji gali kažko pasiekti mokslo srityje, nes mokyklos laikais bendraamžių ji buvo „nurašyta“. Atsakymo į klausimą „kodėl“ pakako, kad planai apie doktorantūros studijas buvo pamiršti, o Sandra pradėtų veikti tai, kas jai išties teikė džiaugsmą.

„Milijonierius per 30 dienų“ knygų žabangos

Daugybė asmeninio tobulėjimo knygų bando pakišti naują tikslą – per trumpą laiką tapti milijonieriais. Šio žanro literatūra išgyvena pardavimų piką. Parduodamos ne tik knygos, bet ir brangūs kursai? Rinkodaros specialistai, bandydami parduoti šiuos produktus, pasėja pirkėjų galvose tikslą uždirbti kuo daugiau pinigų.

Pinigai yra viena iš priemonių, padedančių lengviau pasiekti tai, ko išties nori. Ką į klausimą „kodėl?“ atsakys „milijonierius per 30 dienų“ knygų pavergtas žmogus? Kodėl reikia uždirbti milijoną? Vaikystės draugai sukūrė verslus, o jis vis dar dirba samdomą darbą? Norisi visiems nušluostyti nosį ir įrodyti, kad jis geresnis (-ė)? Ar tai tikrai rimtos priežastys švaistyti savo laiką tam, kad galėtum kažkam kažką įrodyti? Nežinodamas, ko išties nori ir vaikydamasis ne savo tikslo, šis žmogus ilgainiui perdegs. Jis bus išvargintas amžinų nesėkmių, greičiausiai viską mes, iki galo neįgyvendinęs nei vienos savo idėjos.

Visai kas kita, kai mintyse gimsta verslo idėja, kurią pradėdamas (-a) įgyvendinti jauti džiaugsmą ir galimybę save išreikšti bei įprasminti sau artimoje veikloje. Toks žmogus, su užsidegimu darydamas tai, kuo tiki, gali įveikti visus barjerus, bet kokias kelyje pasitaikančias kliūtis ir pasiekti puikių rezultatų. Didžiausios kompanijos, kaip „Facebook“, „Microsoft“, „Google“ gimė ne iš jų įkūrėjų svajonės tapti milijonieriais. Pirmiausia jie darė tai, kas jiems patiko.

Visgi psichologai, koučingo specialistai dažnai pasitelkia „milijono testą“, kuris padeda klientui atsakyti į klausimą, ką išties jis norėtų gyvenime veikti. Testo esmė – užduodamas klausimas „ką darytum gavęs milijoną“. Svajonių realizavimą dažnai pristabdo įvairūs barjerai. Vienas jų – nepakankamos piniginės lėšos. Pratimas leidžia mintyse pašalinti šį barjerą ir, neribojant savęs, užrašyti ar išsakyti visus savo tikslus, siekius bei svajones.

Klausk savęs, kodėl to imiesi, kol suprasi tikrąją priežastį

Prieš išsikeldamas (-a) sau tikslą ir pradėdamas (-a) jo siekti paklausk savęs:

  • Kodėl išsikėliau tokį tikslą?
  • Kodėl išties to noriu?

Pabandyk kiekvienam savo atsakymui vėl užduoti tokius pačius klausimus. Gali nustebti prie kokių, giliai paslėptų motyvų ši užduotis gali Tave atvesti.

Galbūt po nuoširdaus atsakymo sau, vienų tikslų išsižadėsi, nes suprasi, kad jie neverti Tavo energijos, laiko ir pinigų, o kiti atsakymai paskatins veikti su dar didesniu užsidegimu.

Kodėl taip svarbu prieš pradedant įgyvendinti išsikeltą tikslą sau atsakyti į klausimą „kodėl?“?

1. Kitų primestų tikslų įgyvendinimas nesuteiks džiaugsmo. Tikslas, kuris yra primestas kitų, Tau kels daug daugiau streso, o jo įgyvendinimas neteiks tiek džiaugsmo, kiek gali suteikti tai, ko išties pats (-i) visa savo esybe trokšti. Kitų primestas tikslas, ko gero, suteiks tik trumpalaikį, greitai išgaruosiantį pasitenkinimą pasiektu rezultatu. Uždavęs (-usi) sau klausimą „kodėl?“ gali išvengti nusivylimo supratęs (-usi), kad įdėjai tiek daug pastangų tam, ko išties niekada nuoširdžiai nenorėjai.

2. Atsakymas gali tapti stipria motyvacija judėti pirmyn. Siekdamas (-a) tikslo susidursi su ne vienu iššūkiu ar kliūtimi. Gali būti akimirkų, kai norėsis nuleisti rankas ir viską mesti. Tuomet Tau reikės kažko, kas vėl įkvėptų motyvacijos nesustoti. Turėdamas (-a) emociškai stiprią priežastį siekti savo tikslo, būsi motyvuotas (-a) atsakingai susiplanuoti visą jo įgyvendinimo kelią ir ambicingai jo siekti. Geras veiksmų planas padės įgyvendinti tai, ko sieki daug lengviau ir greičiau.

Tikslo siekimo kelyje iškilus sunkumams, susilpnėjus motyvacijai, visada prisimink, kodėl to ėmeisi ir su nauja energija judėk pirmyn.

Parengė Tikslų įgyvendinimo bendruomenės Įgyvendink.lt ir tikslų įgyvendinimo plano „Kasdien arčiau savo tikslo“ kūrėja Sonata Dirsytė

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.