Psichologinė grupė – kelias į laimę
0 (0)


Iliustracija: JeremyBishop / Unsplash

Kas padeda žmonėms tapti laimingais? Šis klausimas turbūt jaudino žmones visada. Kiek jau buvo bandymų atsakyti į jį, kiek išbandyta, patikrinta atsakymų? Kiekviename iš jų galima rasti dalelę tiesos ir pritaikyti tai savo gyvenime. Vienas iš variantų yra toks: laimės jausmas yra susijęs su šiltais, nuoširdžiais santykiais. Šių santykių buvimas žmogaus gyvenime yra vienas iš vidinės ramybės, vilties, saugumo šaltinių.

Santykiai

Žmogus siekiantis tik materialios gerovės, didesnio fizinio komforto negali jausti gyvenimo pilnatvės. Gerai vidinei savijautai reikia daugiau ir vienas iš aukštesnių žmogaus poreikių yra šilti, nuoširdūs santykiai. Tenka pripažinti, kad dabartinis mūsų gyvenimas neskatina tokių santykių kurti. Konkurencija, požiūris į kitą kaip į potencialų paslaugų ar prekių pirkėją, išstumia iš mūsų gyvenimo paprastą, nuoširdų ryšį. Vis aiškesnis tampa supratimas, kad tolimesnis mūsų vartotojiškos visuomenės vystymasis – tai kelias į nebūtį. Kokia prasmė iš materialaus komforto, jei viduje dingusi laimė? Man atrodo, kad viena iš išeičių – tai burtis į grupes, kurių pagrindas yra savitarpio palaikymas, nuoširdumas, kai nėra jokių paslėptų interesų, kada pagrindinis motyvas yra: esu su šiais žmonėmis, nes pasirinkau čia būti, nes mūsų visų vienas tikslas – tapti brandesniais, ugdyti savo Žmogiškąjį arba Dvasinį pradą.

Saviugda

Savęs ugdymas arba asmenybės augimas prasideda nuo savidisciplinos, mes mokomės disciplinuoti savo materialiąją dalį, savo gyvūno instinktus, savo egoizmą. Manau, jog be savidisciplinos neįmanoma lygiateisiškai apsijungti tarpusavyje, tokiuose santykiuose neišvengiamai kažkas ima dominuoti, kažkas jaučiasi išnaudojamas. Šis dėsnis galioja visuose santykiuose, pradedant šeima ir baigiant darbo kolektyvu. Vienintelė išeitis – kontroliuoti savo egoistinius impulsus ir jungtis tarpusavyje Žmogiškuoju arba Dvasiniu pagrindu, nes tikras Žmogiškumas ir Dvasingumas neturi nieko bendro su dominavimu, manipuliavimu, prievarta. Nuoširdžių santykių kūrimas gerai apsaugo nuo vartotojiškumo, konkuravimo atsiradimo, nes nuoširdumo nenusipirksi, nesukursi jėga ar manipuliacijomis. Kai grupės nariai ima kontroliuoti savo dominavimo, noro kritikuoti, manipuliuoti kitais impulsus ir visą dėmesį pradeda skirti tarpusavio palaikymui, supratimui, nuoširdaus santykio kūrimui, bendravimas iš destruktyvaus tampa konstruktyviu ir skatinančiu pozityvius pokyčius, sveikimą.

Grupė

Artimi, šilti santykiai padeda keistis, tobulėti, sveikti visiems, nepriklausomai nuo problemų sudėtingumo ir gilumo. Skiriasi tik laikas, kada ateina pokyčiai. Pvz: rasti išeitį iš konfliktinės situacijos paprastai pakanka keleto grupės susitikimų, kad įveikti depresinę būseną ir išmokti pozityviau mąstyti, kontroliuoti nerimą, paniką gali prireikti metų dalyvavimo grupėje, siekiantys giluminių asmenybės pokyčių greičiausiai turės padirbėti su savimi keletą metų.

Grupės trukmė – 10 mėnesių susitinkant kartą per savaitę po 1,5 valandos. Šioje grupėje yra daug laisvės, kiekvieną susitikimą mes patys renkamės, apie ką kalbėti, kokias temas paliesti. Grupės pradžioje kiekvienas narys pasidalina savo savijauta, norais ir grupės pabaigoje kiekvienas pasidalina savo jausmais ir įspūdžiais iš šio susitikimo. Likusį laiką, apie 1 valandą, vyksta laisvas pokalbis, kalba tie, kurie nori. Dažniausiai mes analizuojame, padedame vieni kitiems spręsti psichologines problemas, taip pat liečiame ir bendražmogiškas problemas, tokias kaip gyvenimo prasmė, kas yra žmogus, kaip pajausti savo sielą, Dvasinį pasaulį. Pradiniame grupės etape dažniausiai sprendžiame konkrečias psichologines problemas- kaip įveikti neigiamas emocijas: depresiškumą, nerimą, pyktį, vėliau vis dažniau prisiliečiame prie bendražmogiškų klausimų. Egzistensinių, pamatinių klausimų analizė atveria kelią giluminiams vidiniams pasikeitimams, taip mes stiprėjame kaip asmenybės ir įgyjame imunitetą prieš įvairias gyvenimo problemas.

Kartu ieškodami atsakymų į šiuos kiekvienam svarbius klausimus, siekdami suprasti, padėti vienas kitam, mes kuriame ir palaikome tarpusavio jausminį ryšį. Šis tarpusavio artumo jausmas mažina emocinius svyravimus, mažėja nerimas, baimė.

Protu neįmanoma pilnai pažinti kito žmogaus, protu galima tik įvertinti kito žmogaus išorines savybes, jo bendravimo ypatybes, išsilavinimą. Visuminis pilnas kito supratimas galimas tik per jausminį patyrimą, kai jauti kitą visybiškai, matai jo vidinę stiprybę ir silpnumą vienu metu. Grupės metu mes puoselėjame artumo jausmą ir mokomės jausti kitą, pirmiausia pamatyti kas mus jungia, o ne skiria. Šis išugdytas gebėjimas mums padeda gyvenime. Iš vienos pusės, kai jauti kitą žmogų, tampa labai sunku tave apgauti, nes, kad ir ką kalbėtų pašnekovas, tu jauti jo vidines intencijas, jo sąžiningumą. Iš kitos pusės, tampa daug lengviau rasti bendrą kalbą su įvairiais žmonėmis, susidraugauti.

Pabaigai

Kai ilgesnį laiką koncentruojame dėmesį ties kito žmogaus vidiniu pasauliu, vyksta panašūs procesai, kaip ir meditacijos, relaksacijos metu. Mes kuriam laikui pamirštame savo problemas, nebekreipiame tiek daug dėmesio į savo mintis, todėl mažėja mūsų egocentrizmas, mes giliau atsipalaiduojame, mažėja minčių srautas. Dalyvaujant grupėje didėja atsparumas neigiamoms mintims ir emocijomis, gyvenime atsiranda daugiau stabilumo, pasitikėjimo savimi, mes žinome, kad per artimiausią susitikimą galėsime pasidalinti ir aptarti nerimą keliančias mintis ir, kaip jau buvo ne kartą, palengvės, mes kartu rasime būdą, kaip nepasiduoti, rasti išeitį.
Norėdami pakeisti save, savo gyvenimą, savo aplinką turime mokytis mylėti. Ši Tiesa yra tokia pat aktuali, kaip ir prieš tūkstančius metų. Jokie mokslo, technikos pasiekimai nepakeis darbo su savimi, savidisciplinos, mokymosi jausti ir gyventi šiuose jausmuose. Gebėjimas jausti, būti nuoširdžiu, mylėti yra duotas kiekvienam, taip pat ir laisvė rinktis prioritetus gyvenime. Galbūt, šis straipsnis ir kvietimas į grupę padės kažkam pasirinkti ir pasaulyje atsiras kiek daugiau žmogiškumo, tarpusavio šilumos ir, aišku, laimės.

Psichologas Remigijus Stripeikis | gyvenkimegeriau.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.