Pasilaikyti galiu už medžio, savęs ar… psichoterapeuto
0 (0)

Ko klientai ateina pas psichoterapeutą? Sako, kad nori sprendimo įvairiose situacijose, nori pokyčio jiems svarbiuose santykiuose, nori keistis ir tobulėti, kartais juos „atveja“ giminaičiai dėl kokių nors jų netobulumų. Būna, ateina tam, kad gautų palaikymo. Kas tas palaikymas ir su kuo jis vartojamas? Kaip pats galiu jo gauti, kai man jo reikia?

Palaikymas yra reikalingas, kai mes augame, bręstame ir mokomės kūrybiškai prisitaikyti, atsiduriame naujose situacijose. Palaikymą gauname įvairiais būdais, formomis. Labiausiai pastebimas, lengviausiai atpažįstamas – kito žmogaus palaikymas žodžiu, fiziniu buvimu šalia, mažu gestu ar žvilgsniu.

Palaikymas ir ryšiai yra gyvybiškai svarbūs bet kuriam augimo procesui. Jei nuolat trūksta ryšių su kitais, palaikymo, gali prasidėti įvairūs fiziniai ar psichologiniai negalavimai, o ilgainiui – išsivystyti ir ligos.

Palaikymas psichoterapijoje

Psichoterapijos procese psichoterapeuto palaikymas padeda keistis, atrasti, naujus veikimo būdus, padeda išbūti sudėtingose situacijose. Ne paslaptis, jog ruošdamiesi tapti psichoterapeutais, studentai eina į asmeninę psichoterapiją. Ką man šioje srityje davė psichoterapeutas? Pastebiu, kaip jaučiuosi, kai mane palaiko, pastiprina ir parodo, kad supranta, būna šalia, kai man sunku; jaučiu ir matau pokytį, kai reikia eiti į tam tikras situacijas, jaučiuosi drąsesnė ir stipresnė, tarytum eičiau ne viena.

Palaikymo man reikia ne tik sudėtingose išskirtinėse situacijose, man jo reikia ir kasdienybėje. Kas man padeda? Kol kas nesakysiu, prieš tai noriu pasiūlyti jums atlikti Dave Mann knygoje „Gestalt therapy: 100 key points and techniques“ pateiktą pratimą. Jo autorius siūlo atrasti tai, kas mus palaiko skirtingose situacijose.

Kodėl verta tyrinėti palaikymą skirtingose situacijose? Pagal K. Lewin Lauko teoriją, laukas (ar situacija) yra tik konkretaus asmens laukas konkrečiu laiku konkrečioje vietoje. Tai reiškia, jog tai, kas yra man parama vienoje situacijoje, nebūtinai yra perkeliama ar veikia kaip parama kitoje situacijoje. Skirtingose situacijose mane palaiko skirtingi dalykai, veiklos ar žmonės.

Pratimas “Palaikymo žemėlapis”

Atsisėskite patogiai, pasiimkite, kuo ir ant ko rašyti (tai, kas sudėliota ant popieriaus taip pat gali būti jums “sufleris”, kai sunkioje situacijoje pritrūksite palaikymo. Be to, kai rašome, labiau patiriame, sustruktūruojame, įsimename, nei tik apsvarstydami mintyse) ir atlikite šiuos žingsnius:

  1. Sudarykite savo palaikymo žemėlapį, užrašant tarpasmeninius santykius, hobius, pomėgius, veiklas, įkvepiančius iššūkius, atsitraukimo kelius ir bet kokius kitus jums padedančius dalykus, veiklas, reakcijas.
  2. Parašykite, kurioms aplinkybėms esant, visų šių resursų veiksmingumas sumažėja arba jie pavirsta netgi slegiančiais (pavyzdžiui, poreikis susitikti su draugais kartais gali tapti našta).
  3. Atraskite, kas jus labiausiai palaiko fiziškai: sveiko maisto vartojimas, tvirta žemė po kojom, daiktai, fiziniai pratimai, tinkamas miegas, šiluma, sveika ir įkvepianti aplinka. Parašykite, kaip galite susikurti savo palaikymą.

Beje, aš šį pratimą darau jau turbūt ketvirtą kartą per šiuos metus ir vis atrandu naujų palaikymo formų, kurios man pagelbėja. Asmeniškai per šį pratimą atradau, įsisąmoninau ir patyriau, kad nebūtinai kiekvienąkart turiu rasti žmogų, kuris man tą palaikymą teiktų. Kartais mane gali pastiprinti tinkamas poilsis. Kartais situaciją geriau pažinti ir įsisąmoninti padeda atsitraukimas, žvilgsnis iš šono. Tačiau žmogiškas palaikymas tam tikru metu irgi yra nepaprastai svarbus.

Ką atradote Jūs? Prašom, pasidalinkite komentaruose.

Psichologė Vaiva Juškevičiūtė | Psichologė Vaiva Juškevičiūtė
Tel.: +37061443790, el.p.: vaiva.juskviciute@gmail.com
Iliustracija: Matthew Henry / Burst

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.