fbpx

Kaip perskaityti sapnų siunčiamus signalus apie prasidedančią ligą?
0 (0)

sapnai

Foto: Dyaa Eldin

„Pastaruoju metu kankina nemalonūs sapnai – karstas kambaryje, sukeliantis siaubą, kitą kartą sapnuoju kapines, po kurias vaikšto giminaičiai. Sapnininke radau, kad sapnuoti kapines gali reikšti savą mirtį. Kaip tik šiuo metu pajutau nerimą keliančius organizmo signalus apie galimą ligą. Ar visuomet reikia kreipti dėmesį į sapnus? Ar žmonės, kuriems gresia sunki liga ar mirtis, išties sapnuoja tokius sapnus? Ar vertinti tai kaip perspėjimą?“ Į skaitytojos Agnės klausimus atsako VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro, Onkopsichologijos ir komunikacijos centro psichologė- psichoterapeutė Marija Turlinskienė.

Atsakydama į šį klausimą norėčiau trumpai aptarti du aspektus: pirma, tai sapnų reikšmę mūsų gyvenime ir žmogaus susidomėjimą sapnų siunčiamomis žinutėmis, o antra – pačios Agnės suformuluotame klausime jaučiamą nerimą dėl jos sapnuose matomų simbolių ir jų reikšmės.

Sapnų simboliai – ir universalūs, ir individualūs

Anot Zigmundo Froido, psichoanalizės pradininko ir žymaus sapnų tyrinėtojo, sapnai yra „karališkas kelias į pasąmonę“ ir yra „mūsų pasąmoningų, iracionalių troškimų, kuriuos nuslopiname realybėje, išsipildymas“.

Carlas Jungas, kitas žymus psichoanalitikas, Froido mokinys, teigė, kad mūsų sapnus veikia visos žmonijos istorija, bendrakultūrinė patirtis, religijos (kolektyvinė pasąmonė) ir konkretaus žmogaus gyvenimo patyrimas. Miegant pasąmonė siunčia signalus, kuriuos tinkamai iššifravus galima išsiaiškinti, kur slypi žmogaus problema ir kaip ją būtų galima išspręsti.

Erichas Frommas, neofroidistas, filosofas, žinomas savo knygomis „Menas mylėti“, „Turėti ar būti“, pabrėždavo, kad sapnai, kaip ir mitai, yra svarbi informacija, kurią „žmogus pats perduoda sau pačiam“, t.y. nepaisant sapnuose matomų simbolių universalumo, jie vis tiek skirtingai interpretuojami atsižvelgiant į konkretaus žmogaus gyvenimą ir situaciją, kada sapnas yra susapnuojamas.

Kodėl nesuprantame savo sapnų

Sapnų logika yra visiškai kitokia negu įvykių realybėje, dažniausiai negalime suprasti savo sapnų, kadangi jie turi kokią nors paslėptą prasmę. Tas prasmės paslėpimas yra mūsų vidinės cenzūros darbas. Cenzūra įsijungia todėl, kad negalime prisipažinti patys sau dėl savo troškimų, kompleksų, baimių, nes kartais jie kertasi su mūsų vertybėmis ar turimais įsitikinimais.

Sapnų turinys yra dažniausiai simbolinis ir tuos simbolius reikia mokėti išskaityti. Nors yra nemažai universalių, bendrų sapno simbolių (pvz., namas – žmogaus kūnas, vanduo – gimimas), tačiau vis dėlto daug svarbiau analizuojant sapną sieti jo turinį su konkretaus žmogaus konkrečiu gyvenimu dabartyje. Todėl įvairūs sapnų simbolių išaiškinimai įvairiuose dabar populiariuose sapnininkuose vertinami gana skeptiškai – jie tarsi apriboja sapno supratimą, susiaurina jo prasmę, atima unikalumą. O sapnas juk bando padėti suprasti, kas vyksta žmogaus gyvenime dabar.

Kas vyksta Jūsų, Agne, gyvenime dabar?..

Perspėjimai apie gresiančią ligą

Žmogaus organizmas yra visybiškas, nedalomas, kūno pojūčiai veikia mūsų emocijas, nuotaiką, ir atvirkščiai, mintys, emocijos veikia fizinę savijautą. O sapnas – kaip tiltas tarp mūsų sąmonės ir pasąmonės (J. Hillmanas).

Psichofiziologinė kryptis, kuri tiria sapnų sąsajas su išoriniais (aplinkos) ir vidiniais (kūno) dirgikliais, pripažįsta, kad sapnuose galima išskaityti ateinančios ligos signalus. Ši kryptis tokį paaiškinimą grindžia tuo, kad žmogus sąmoningai neigia ateinančios ligos signalus savo kūne, stengiasi juos nuslopinti, negalvoti apie kažkokius patiriamus simptomus, todėl šita informacija „nusėda“ pasąmonėje ir pasireiškia miegant per sapnus. Tuomet nubudęs žmogus ima jausti nerimą ir laiko sapne pasikartojančius vaizdinius perspėjimu apie gresiančią ligą.

Galima ieškoti ir kito priežastinio ryšio. Gal Jums, Agne, kūno siunčiami signalai kelia didžiulį nerimą ir baimę? Gal nuolat apie tai galvojate ir nerimas dėl galimos ligos neapleidžia Jūsų ir naktį, pasirodo per sapnus? Sapnas – tai ne tik gilesnio savęs pažinimo šaltinis, bet ir drąsa daugiau pamąstyti apie save ir savo gyvenimą. Gal pasąmonė iš tikrųjų per neramius, baimę keliančius sapnus bando aktyviai paskatinti Jus pasitikrinti sveikatą (atsimenate, pagal Frommą, „sapnas – tai paties žmogaus siunčiama žinutė pačiam sau“) ?

Išsivadavimo būdai

Kaip išsivaduoti nuo pasikartojančių, nerimą keliančių sapnų? Juos užrašant, atpasakojant, analizuojant, bandant suprasti jų siunčiamą informaciją. Aišku, geriausia tai daryti su psichologu, kuris moka dirbti su sapnais. Tačiau vertingas yra ir savarankiškas bandymas suprasti savo sapnus, ypač pasikartojančius. Labai supaprastintai pateikiu kelias mintis, kurios gali būti naudingos analizuojant sapną.

Aprašydama ar atpasakodama savo sapną pažymėkite, kokie elementai, reiškiniai, figūros labiausiai įsiminė, ką jie Jums reiškia, kokias emocijas kelia, kokius jausmus kėlė sapne.

Pamąstykite, su kokias gyvenimo įvykiais, situacijomis, konfliktais, problemomis jie gali sietis? Su kuo iš tikrųjų šis sapnas gali būti susijęs?

Parašykite visas į galvą ateinančias savo įžvalgas apie sapną: kokią žinutę Jums siunčia, ko Jus moko, kaip keičiasi Jūsų supratimas apie šį sapną. Galima sugrįžti prie interpretuojamo sapno aprašymo dar po kelių dienų ir pasitikrinti, kokias emocijas sukelia po laiko, kokius apmąstymus atneša. Svarbu tik į visas ateinančias į galvą interpretacijas žiūrėti kaip į galimybę, ne kaip į faktą, klausytis savo vidinio balso, nuojautos, ir jis jums padės labiau suprasti sapno siunčiamas žinutes.

Norintiesiems sužinoti daugiau apie sapnus rekomenduoju Gražinos Gudaitės knygą „Asmenybės transformacija sapnuose, pasakose, mituose“ („Tyto alba“, 2001 m.)

Marija Turlinskienė / vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.